Kredyty samochodowe

Planujesz leasing samochodu osobowego? Lepiej przeczytaj ten artykuł!

Opublikowano: 20 lipca 2021

Zewnętrzne finansowanie samochodów osobowych stało się niezwykle popularne. Korzystają z niego zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. Zanim jednak zdecydujesz się na ten rodzaj transakcji, przeczytaj, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Dokładnie analizuj każdy zapis w umowie

Wprawdzie rosnąca konkurencja sprawia, że kontrakty leasingowe coraz częściej pisane są w przejrzysty i czytelny sposób, nadal jednak należy czytać je dokładnie. Które punkty w umowie są dla Ciebie szczególnie istotne?

Podstawowym parametrem, świadczącym o opłacalności leasingu, jest koszt całkowity. Powinny się w nim mieścić raty, czynsz inicjalny oraz koszt wykupu. Niektóre firmy celowo pomijają jednak ten ostatni składnik, fikcyjnie zmniejszając koszty realizacji umowy.

Zwróć także uwagę na ilość rat leasingowych. Część firm liczy okres 2-letni za 23 miesiące, 3-letni za 35 miesięcy itd. Choć wydaje się, że to drobiazg, ma on wpływ na całościowy koszt umowy.

Czas trwania umowy jest istotny również z punktu widzenia polisy ubezpieczeniowej. Może się okazać, że będziesz musiał zapłacić za dodatkowy rok ubezpieczenia pomimo korzystania z samochodu zaledwie przez kilka miesięcy.

Kolejną ważną kwestią jest stopa oprocentowania, która powinna być podana w treści umowy. W zależności od waluty będzie to WIBOR, EURIBOR lub LIBOR. Koniecznie ustal jej wysokość oraz charakter (może być stały lub zmienny).

Aby znaleźć ofertę dopasowaną do swoich wymagań i możliwości, zawsze analizuj prospekty przynajmniej kilku firm. Dzięki temu poznasz, czym różni się od siebie konkurencja.

Próbuj negocjować

Pamiętaj, że leasing (jak większość kontraktów cywilnoprawnych) zawierany jest w oparciu o zasadę swobody umów. Oznacza to, że strony mogą negocjować zarówno finansowe warunki umowy, jak i czas jej obowiązywania.

Wiele firm leasingowych jest skłonnych do ustępstw i chętnie wydłuży okres finansowania lub obniży raty w zamian za np. wyższy czynsz inicjalny lub wykup usługi dodatkowej, np. ubezpieczenia na życie.

O co warto pytać konsultanta?

Kiedy już rozmawiasz z przedstawicielem firmy leasingowej, korzystaj z okazji i zadaj mu wszystkie nurtujące Cię pytania, które dotyczą umowy. Poza kosztami całkowitymi i oprocentowaniem rat ustal np.:

  • koszty ubezpieczenia majątkowego lub GAP,
  • możliwość i warunki cesji praw wynikających z umowy,
  • politykę leasingobiorcy w przypadku powstania zaległości finansowych,
  • warunki wcześniejszego rozwiązania umowy.

Część z tych kwestii powinna być zapisana w umowie lub Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. Warto jednak upewnić się, że zapisy rozumiesz poprawnie.

Jak wybrać bezpieczny leasing samochodu osobowego?

Wirtualny salon Carsmile oferuje zarówno leasing, jak i najem długoterminowy samochodów na przejrzystych warunkach. W dostępnym na stronie kalkulatorze leasingu samochodowego możesz samodzielnie wprowadzić najważniejsze wartości jak miesięczne koszty utrzymania, ilość rat czy wkład własny.

System automatycznie wyszuka tylko te oferty, które spełniają wskazane kryteria. Dzięki temu wiesz, że wybierzesz dokładnie to, czego potrzebujesz. W razie wątpliwości zawsze możesz zadzwonić i dopytać konsultanta, który wyjaśni Ci wszystkie zapisy umowy.

Przekonaj się, że z Carsmile leasing staje się przyjemnością.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Piotra Laube
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
Mercedes AMG GT 63 S E PERFORMANCE Coupé
Mercedes-Benz nie przestaje zadziwiać. Najnowsza perła w kor...
Nowy Nissan Juke
...
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...