Płatności NFC – jak z nich korzystać?

Opublikowano: 24 maja 2021

Chociaż płatności zbliżeniowe nie są nowością, cieszą się rosnącą popularnością. Wynika to przede wszystkim z wygody oraz szybkości. Warto jednak wiedzieć, że płatności można jeszcze bardziej uprościć – pozwala na to technologia NFC. Sprawdź, jak z niej korzystać! Technologia NFC to jedna z dostępnych metod płatności, która pozwala jednocześnie na zarządzanie środkami zgromadzonymi na bankowym koncie osobistym.

Czym jest technologia NFC?

Technologia NFC (z ang. Near Field Communication) pozwala na komunikację między urządzeniami oddalonymi od siebie nie więcej niż 20 cm. Oznacza to, że mogą one wysyłać i odbierać informacje.

Zasada działania tej technologii polega na przesyłanie/odbieranie danych za pomocą fal radiowych. W praktyce oznacza to, że – jeśli czytnik u urządzenie płatnicze znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie – dochodzi do wymiany zaszyfrowanych danych, w efekcie płatność zostaje dokonana.

Jak korzystać z płatności NFC?

Aby móc korzystać z płatności NFC, należy posiadać smartfon działający w oparciu o tę technologię, a także odpowiednią kartę SIM. Koniecznością jest również pobranie specjalnej aplikacji mobilnej oraz dodanie kart płatniczych, z których będą pobierane środki.

Największą popularnością cieszą się następujące aplikacje płatnicze NFC:

  • Google Pay – przeznaczona dla osób korzystających ze smartfonów z systemem Android; pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych, a także na wysłanie pieniędzy bliskim osobom;
  • Apple Pay – przeznaczona dla osób korzystających z iPhone’ów (wersja 6 i wyższe).

Ponadto – jak wynika z informacji dostępnych na stronie https://www.dotpay.pl/ – istnieje jeszcze możliwość korzystania z płatności MasterPass™, która pozwala na zarejestrowanie dowolnej karty i dokonywanie płatności za pomocą smartfona, tabletu czy komputera.

Czy płatności NFC są bezpieczne?

Płatności NFC za pomocą telefonu są bezpieczne – podobnie jak płatności dokonywane kartą płatniczą. Na korzyść przemawia również fakt, że nie ma potrzeby przekazywania telefonu sprzedawcy w sklepie czy kelnerowi w restauracji.

Jeśli jednak dojdzie do kradzieży smartfona z aplikacją NFC, wystarczy skontaktować się z bankiem w celu zastrzeżenia usługi. Zasada postępowania jest więc identyczna, jak w przypadku karty płatniczej.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...