Menu
platyna

Platyna – ciekawostki, których nie byłeś świadomy

Wielu osobom platyna kojarzy się z metalem wykorzystywanym w wyrobach biżuteryjnych. Nie uczula, bardzo elegancko wygląda i długo zachowuje swoje oryginalne kształty. W porównaniu z innymi metalami nie wchodzi w reakcje chemiczne w „naturalnych” warunkach, dlatego jest świetną alternatywą dla złota i srebra.

Platyna, odkryta w Kolumbii, dopiero w 1735 r., jest cennym surowcem, dlatego tak bardzo pożądają go skupy złomu. Jest to podyktowane dużym zapotrzebowaniem na ten metal, którego roczne wydobycie stanowi zaledwie 200 ton, podczas gdy pożądana jest o 5 razy większa liczba. Dla ilustracji na 25 uncji wydobytego złota przypada tylko niecała uncja platyny.

Platyna – niedoceniony przed laty metal szlachetny

Obecnie największe wydobycie surowca ma miejsce głównie w Afryce, gdzie pozyskuje się aż 70 proc. całkowitego wydobycia. Co ciekawe, dzisiaj platyna uznawana jest za jeden z najdroższych surowców (zdecydowanie cenniejszy od złota), ale nie zawsze tak było. Sugerować może to sama nazwa metalu. Platyna wzięła się od hiszpańskiego słowa „platina” czy też „plata”, którym pogardliwie nazywano inny, również szlachetny, choć zdecydowanie tańszy surowiec, jakim jest srebro.

Jednak zasadnicze pytanie, jakie warto tutaj zadać, brzmi: dlaczego dawniej niedoceniano tego metalu? Winni są głównie poszukiwacze złota sprzed dziesiątek lat. Byli oni  negatywnie nastawieni do platyny z bardzo prostej przyczyny. Otóż, czyste złoto nie było do końca czyste. Platyna ma porównywalny ciężar właściwy do złota, dlatego gdy były one połączone, ciężko było je rozłączyć, co nie stanowiło dla poszukiwaczy problemu w przypadku innych metali. Wystarczyło popłukać, niekiedy mechanicznie usunąć niechciane fragmenty innych surowców, aby być w posiadaniu czystego, drogocennego złota. W przypadku platyny usuwanie najczęściej wiązało się ze stratą złotego kruszcu. Nic zatem dziwnego, że została ona aż tak znienawidzona i traktowana z pogardą. Dziś jej wartość wskazuje, jak bardzo niesłuszne było takie podejście.

platyna

Fałszerstwa wysokiej klasy

Dawniej to złote monety były walutą przetargową. Dlatego fałszerze monet, którzy jeszcze nie poznali prawdziwej wartości tego surowca, zamiast ołowiu wykorzystywali właśnie platynę. Dlaczego? Z powodu podobnej wagi. Było to najpraktyczniejsze rozwiązanie – wystarczyło tylko pozłocić monety od góry. Nie było szansy, aby rozpoznać, co jest prawdziwym złotem, a co podrobionym tworem z platyny.

Jednak Hiszpanie znaleźli na to sposób, może nie do końca dobry, ale skuteczny. Mocno kontrolowali wydobycie platyny, którą ładowali na statki, a następnie pozbywali się w wodach Oceanu Atlantyckiego. Być może dlatego teraz jest jej tak mało.

Platyna współcześnie

Obecnie platyna jest wykorzystywana nie tylko w jubilerstwie, jako ceniony surowiec wizualnie przypominający srebro, ale twardszy od złota i odporny na uszkodzenia, lecz także w motoryzacji. Udział tego segmentu w całościowym popycie na platynę szacuje się na ok. 38 proc. (jest to wynik porównywalny z częścią surowca przeznaczaną do wyrobu biżuterii). Bardzo często platyna wyściela katalizatory w samochodach z silnikiem diesla. Ponieważ nawet długotrwałe użytkowanie auta nie obniża wartości tego surowca, wielu mechaników wykorzystuje ten fakt i przed zezłomowaniem pojazdu wycina katalizator i odzyskuje zalegającą w nim platynę, aby ją z zyskiem sprzedać.

Pozostałe gałęzie gospodarki, w których platyna ma swój udział, obejmują m.in. chemię, elektronikę, inwestycje, szkło, przemysł naftowy, medycynę. We wszystkich tych segmentach są to wyniki jednocyfrowe.

Platyna – młody produkt inwestycyjny warty uwagi

Popyt na platynę w ciągu 5 ostatnich lat to wartość rzędu 6,2 mld funtów. Jej kurs jest aktualizowany dwa razy dziennie przez LBMA, czyli Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców i niezależnie administrowany przez LME (Londyńską Giełdę Metali). Platyna, nabywana głównie w ramach handlu pozagiełdowego, za pośrednictwem dilerów, jest dostępna w postaci monet lub sztabek, przy czym za czystą postać uznaje się próbę co najmniej 0,9995. Monety platynowe są cenione wyżej ze względu na ich wartość kolekcjonerską, jak również wyższe koszty produkcji. Znaczenie ma także fakt, że są one emitowane w niższych nakładach niż srebrne lub złote monety.

Wartość platyny waha się , podobnie jak w przypadku złota i srebra, w zależności od inflacji i trendów ekonomicznych, jednak lista czynników wpływających na kurs tego cennego, a często niedocenianego metalu szlachetnego jest znacznie dłuższa. Popyt na platynę zmienia się zależnie od kondycji przemysłu motoryzacyjnego i zapotrzebowania na samochody, a nawet od sytuacji gospodarczej w RPA, gdzie znajdują się największe zasoby platyny i największa w skali światowej produkcja.

Jeśli przyjrzeć się analizom rynkowym i wykresom finansowym, trudno mówić o stabilności platyny. Jej wartość na przemian rośnie i spada. Na początku XXI w. rywalizowała o pozycję z palladem. Wówczas pallad osiągnął wartość ponad tysiąc dolarów za uncję, zostawiając platynę daleko w tyle. Jednak w niedługim czasie znów wróciła do łask – jej cena z 400 dol. wzrosła kilkakrotnie, przekraczając 2 tys. dol., podczas gdy pallad spadł do 200 dol. za uncję. To wyraźny sygnał dla inwestorów, że wszystko jest możliwe. W porównaniu ze złotem i srebrem platyna jest stosunkowo młodym produktem inwestycyjnym, ale jak pokazują analizy, nie należy jej w tym kontekście lekceważyć. Platyna może istotnie zdywersyfikować portfel inwestycyjny i okazać się atrakcyjną alternatywą dla innych metod lokowania kapitału.

8 odpowiedzi na “Platyna – ciekawostki, których nie byłeś świadomy”

 1. Mareczek pisze:

  A gdzie w Polsce można kupić platynę w sztabkach ewentualnie w monetach kolekcjonerskich

 2. Edek pisze:

  Ta była po 2000 $ teraz jest prawie po 800 super inwestycja

 3. Gośc pisze:

  skoro odzyskują ja z katalizatorów, to chyba dużo jej jeszcze wróci na rynek

 4. Magdalena pisze:

  Platynę można kupić na ascoin.pl

 5. Lech pisze:

  Nie ma nigdzie platyny w tej papierowej cenie.. to dlaczego nie rośnie kurs?

 6. RR pisze:

  Skończą się katalizatory z diesli i platyna wystrzeli będzie jeszcze 2-3 tys za uncje

 7. Anonim pisze:

  odradzam kupowanie fizycznej platyny. mozna kupic na gieldzie. tzreba uwazac na spready, niektory platrformy maja drakonskie stawki. normalny spread nie powinien byc powyzej jednego proc.

 8. Matti Ch pisze:

  Polecam platynowe monety Wiener Philharmoniker 1 uncja cena ok.1300eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021