Łukasz Brzezina

Płyty CD, DVD, czy winyle?

Opublikowano: 4 kwietnia 2023

Co jest najchętniej kupowane: płyty CD, DVD, czy winyle? Czy portale streamingowe są zagrożeniem dla płyt CD, DVD, kompaktowych, nagrań cyfrowych? Czy winyle cieszą się dużym zainteresowaniem, a może odchodzą do lamusa – z Łukaszem Brzeziną, muzykiem, dyrektorem ds. promocji w Wydawnictwie  Fonograficznym DUX dla Magazynu VIP rozmawia Ewa Ploplis.

Głównym obszarem działalności Wydawnictwa Fonograficznego DUX jest muzyka klasyczna. Dokonaliście ponad tysiąc nagrań muzycznych dokumentujących dokonania wybitnych polskich i światowych muzyków. W swojej ofercie wydawniczej macie płyty CD, DVD, winyle, a także książki. Które z nich cieszą się największym zainteresowaniem?

Łukasz Brzezina: – Najbardziej popularnym nośnikiem w katalogu wytwórni DUX, biorąc pod uwagę również jego odpowiednik w wersji cyfrowej jest oczywiście album CD, który stanowi zdecydowanie największy obszar wydawniczy. Niebawem na rynek trafi jubileuszowy album, którym wytwórnia w swojej przeszło trzydziestoletniej historii przekroczy magiczną barierę dwóch tysięcy wydanych pozycji.

W katalogu Wydawnictwa DUX dominuje muzyka polska w wykonaniu polskich artystów. W swoim dorobku posiadacie również rejestrację koncertów, festiwali i współpracę z zagranicznymi artystami. W jaki sposób dokonujecie wyboru i selekcji wykonawców i repertuaru do edycji Państwa Wydawnictwa? Czy macie konsultantów w tym zakresie, jeśli tak to jakich? Proszę opowiedzieć o tym procesie. Czy poza dużymi kontraktami sami wyszukujecie muzyków czy mogą się oni do Was zgłaszać z propozycjami nagrań?

Łukasz Brzezina Doceniana przez krytyków jakość nagrań i rosnąca, międzynarodowa renoma marki pozwoliły na współpracę z niekwestionowanymi gwiazdami przemysłu muzycznego. Jednak od początku swojej działalności, wytwórnia DUX nieustannie kontynuuje misję propagowania polskiej kultury na świecie, zapraszając pod swoje skrzydła artystów młodego pokolenia, kreując ich debiuty na arenie międzynarodowej oraz wspierając nowe wizje i twórcze inicjatywy.

Czy portale streamingowe są zagrożeniem dla płyt kompaktowych, nagrań cyfrowych i książek?

Łukasz Brzezina Nie pierwszy zresztą raz zmienia się sposób i narzędzie słuchania muzyki, czego aktualnie jesteśmy świadkami. Każda taka zmiana niesie zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Chociaż płyta kompaktowa staje się w coraz większym stopniu artystyczną wizytówką, jej fizyczna sprzedaż utrzymuje tendencję spadkową, a słuchacze zaczynają korzystać z aplikacji zapewniających immersyjny, trójwymiarowy dźwięk przestrzenny – śledząc historię płyty winylowej możemy śmiało przypuszczać, że albumy CD pozostaną obecne w naszym życiu. A kto wie, może w przyszłości namacalny krążek powróci do nas ze zdwojoną siłą.

Czy winyle cieszą się dużym zainteresowaniem, czy  jest na nie duży popyt?

Łukasz Brzezina Od dłuższego czasu obserwujemy zwiększone zainteresowanie płytami winylowymi, których nota bene sam jestem wielkim entuzjastą. Nagrania muzyki klasycznej w takiej formie stają się obiektem pożądania, dlatego coraz częściej poszczególne płyty z naszego katalogu pojawiają się na rynku w limitowanych, kolekcjonerskich edycjach.

Jak wpłynęło zamknięcie sal koncertowych w czasie pandemii na działalność firmy? Czy trzeba było opóźniać premiery itd. Czy macie z tego powodu jakieś niezrealizowane projekty, które czekają na wydanie?

Łukasz Brzezina Szukając pozytywów, pandemia paradoksalnie umożliwiła wielu artystom realizację swoich wydawniczych marzeń, odkładanych dotąd w czasie chociażby przez napięty kalendarz koncertowy. Jak to miało miejsce na całym świecie, zamknięte zostały przestrzenie koncertowe z udziałem publiczności, pozostawiając jednak możliwość realizacji nagrań w obostrzeniach pandemicznych. Pozwoliło to wdrożyć na rynek muzyczny bardzo ciekawe projekty płytowe.

Jakie plany wydawnicze i repertuarowe ma Wydawnictwo DUX w najbliższym czasie?

Łukasz Brzezina Nie chcę przedwcześnie czegokolwiek zdradzać, dlatego zapraszam do śledzenia naszych mediów społecznościowych, ponieważ już w najbliższym czasie będziemy zapowiadać kolejne premiery i nowe współprace. A szykuje się naprawdę ekscytujący rok!

Dziękuję za rozmowę.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Katarzyna Wierzbicka
W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dl...
książki dla nastolatków
...
odzież góralska
Odzież góralska to wyjątkowy element kultury Podhala, który...
Golec Rzymski
...
Remigiusz Mróz
W świecie literatury polskiej istnieje nazwisko, które nie t...