Pneumatyka

Pneumatyka – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Opublikowano: 20 czerwca 2022

Przesyłanie energii może odbywać się na wiele różnych sposobów. Niektóre mechanizmy wykorzystują pracę elementów stałych, inne (tzw. hydrauliczne) cieczy takich jak oleje czy woda. Istnieje jednak możliwość wykorzystania powietrza do wprawiania danego narzędzia w ruch. To pneumatyka – nauka zajmująca się… powietrzem.

Okazuje się, że powietrze to nie tylko element niezbędny do życia organizmów żywych. Na bazie tego surowca może pracować także wiele różnych narzędzi i maszyn. Zajmuje się tym pneumatyka -związana z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Niektóre podgałęzie pneumatyki opierają swoje działanie także na sprężonych do odpowiedniego ciśnienia gazach (w zależności od ich potrzeb).

Czym jest pneumatyka?

Pneumatyka jest poddziedziną nauki jaką jest inżynieria mechaniczna. Dba o to, aby przenoszenie napędu, uruchamianie określonych mechanizmów, ich zabezpieczenie, sterowanie i funkcjonowanie odbywało się przy pomocy sprężonego pod odpowiednim ciśnieniem powietrza. Wykorzystuje przy tym gęstość powietrza i jego temperaturę.

Przez lata rozwoju pneumatyka stała się jedną z najdynamiczniej rozwijanych dziedzin. Jej skuteczność, wszechstronność, bezpieczeństwo i przyjazna dla środowiska forma sprawiła, że zastosowanie pneumatyczne wdrożono w usługach, produkcji i przemyśle – na różnym stopniu rozwoju.

Dlaczego pneumatyka jest tak istotna w usługach, produkcji i przemyśle?

Zacznijmy od najmniej rozbudowanych form. Na pneumatyce bazują sprężarki domowe, którymi podpompujesz koła w swoim samochodzie. Poza tym na pneumatyce opierają się także narzędzia remontowo-budowlane (np. młoty). Poza tym szeroko pojęte powietrze w formie sprężonej odpowiada za pracę wielu maszyn produkcyjnych, rolniczych czy budowlanych.

Z powodu swojej wszechstronności, pneumatyka znalazła zastosowanie w produkcji, usługach, przemyśle (chemicznym, mechanicznym, metalurgicznym, przetwórczym i spożywczym) oraz w wielu innych gałęziach gospodarki. Co istotne, po pneumatyczne rozwiązania często sięgają też producenci samochodów osobowych czy ciężarowych, opierając na pneumatyce np. różne formy zawieszenia.

Pamiętaj, że skuteczna pneumatyka oparta jest jednak na sprawnych mechanizmach, które muszą być odporne na wysokie ciśnienie powietrza i jego temperaturę. Tylko kompleksowy i regularny przegląd narzędzi pneumatycznych umożliwia ich bezpieczną i sprawną eksploatację wtedy, gdy jest to tylko konieczne.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
Biuro serwisowane
Wiele firm nie korzysta z własnej przestrzeni biurowej, ale...
Suwnice
...