relokacja maszyn

Po czym poznać profesjonalną firmę od relokacji maszyn? Podpowiadamy!

Opublikowano: 27 maja 2022

Relokacja maszyn i urządzeń to trudny pod kątem logistycznym proces. Wymaga odpowiedniego zaplanowania, a także manipulowania i przewożenia dużych oraz ciężkich ładunków. Jak wybrać wykonawcę, by operacja przebiegła efektywnie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Relokacja maszyn za pośrednictwem solidnego wykonawcy

Profesjonalną firmę od relokacji maszyn i urządzeń można poznać po tym, jak szeroką ofertę proponuje swoim Klientom oraz jakie jest jej doświadczenie.

Kompleksowość oferty

Ważna kwestia to możliwość wykonania wszystkich czynności, jakie składają się na relokacje maszyn. Pracownicy wyspecjalizowanej firmy powinni zająć się następującymi etapami procesu:

 • planowaniem,
 • demontażem,
 • zabezpieczeniem i załadunkiem elementów części produkcyjnych,
 • transportem,
 • rozładunkiem w miejscu docelowym,
 • montażem, podłączeniem i uruchomieniem urządzeń.

Szczególne znaczenie ma projekt całej operacji. Powinien zostać określony po dokładnych oględzinach linii produkcyjnej oraz miejsca, do którego ma zostać przewieziona, oraz dokonaniu pomiarów elementów taśmy montażowej. Warunkuje to dobór odpowiednich urządzeń transportowych.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, by firma wzięła odpowiedzialność za prawidłowy przebieg operacji, w tym pod kątem dotrzymania ustalonego terminu czy zwrotu kosztów za uszkodzenia. Warto posiłkować się opiniami Klientów, którzy już skorzystali z jej usług – jest to nieocenione źródło wiedzy na temat fachowości i solidności kontrahenta.

Doświadczenie i kompetencje pracowników

Istotne jest, by firma posiadała duże doświadczenie, jeśli chodzi o relokacje maszyn i urządzeń. Zapewni to dobór adekwatnej technologii załadunku i przewozu, szybką reakcję w razie problemów i utrudnień oraz dopasowanie do każdego transferu, w tym pod kątem organizacji przewozu, gdy niezbędne jest:

 • skompletowanie dokumentów spedycyjnych,
 • wyznaczenie optymalnej trasy,
 • uzyskanie zezwoleń, na przykład podczas transportu ponadnormatywnego.

Relokacja urządzeń wymaga udziału fachowców z różnych dziedzin (logistyka, transport, technologia maszyn), którzy posiadają uprawnienia do obsługi sprzętów, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami, a także stale podnoszą kwalifikacje poprzez uczestnictwo szkoleniach. Warto sprawdzić, kto znajduje się w zespole – czasem krótka rozmowa wystarczy, by przekonać się o profesjonalizmie personelu.

Profesjonalne urządzenia to podstawa efektywnej relokacji maszyn

Manipulowanie ładunkami oraz ich przewożenie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Jest niezbędny, by relokacja maszyn odbyła się sprawnie i bezpiecznie.

Sprzęt manipulacyjny i transportowy

Profesjonalna firma musi dysponować szerokim zapleczem technicznym obejmującym:

 • wózki widłowe i paletowe – umożliwiają transport na krótkich dystansach, na przykład w obrębie hali magazynowej,
 • podnośniki hydrauliczne i powietrzne, w tym koszowe oraz nożycowe  – przeznaczone do przemieszczania ciężkiego sprzętu, szczególnie w ramach demontażu i ponownego montażu elementów linii produkcyjnej,
 • rolki transportowe – ułatwiają przemieszczanie ciężkich maszyn; na wyposażeniu firmy powinny znajdować się rolki powietrzne.

Ważne znaczenie mają ż żurawie samochodowe, które są niezbędne podczas przewozu ciężkich maszyn. Równie istotne są pojazdy ciężarowe z naczepami przystosowanymi do transportu różnych ładunków.

Przewożenie elementów linii produkcyjnej wymaga zastosowania urządzeń manipulacyjnych oraz transportowych. Profesjonalna firma przeprowadzająca relokacje maszyn dysponuje żurawiami samochodowymi, pojazdami ciężarowymi, wózkami widłowymi i paletowymi, podnośnikami oraz rolkami powietrznymi.

Dodatkowe wyposażenie

Jedną z polecanych firm zajmujących się relokacją maszyn i urządzeń jest Inrel. Jej pracownicy używają różnych akcesoriów. Chodzi o pasy transportowe i spinające, zawiesia czy szekle, które umożliwiają zabezpieczenie przewożonych ładunków.

Podczas wyboru kontrahenta warto spytać o wypełnianie wymagań BHP. Personel powinien być wyposażony w środki ochrony osobistej (kaski, odzież, kamizelki odblaskowe) i zabezpieczenia podczas prac na wysokości. Ważne znaczenie mają również profesjonalne elektronarzędzia, przydatne podczas demontażu i montażu.

Rozważając relokację maszyn, należy wybrać profesjonalną firmę, która się tym zajmie. Jak ją poznać? Musi ona oferować kompleksowe usługi i specjalizować się w przenoszeniu linii produkcyjnych, zatrudniać wykwalifikowanych fachowców, a także dysponować specjalistycznym sprzętem.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jak produkowane są magnesy
Magnesy coraz częściej pojawiają się w codziennym życiu każd...
Trados Business Manager
...
maszyny pakujące
W dzisiejszym świecie, gdzie...
fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika, czyli technolo...
Wynajem średnioterminowy
Posiadanie własnej firmy ma wiele zalet, jednak aby osiągnąć...