kolka wątrobowa

Gdy pojawia się kolka wątrobowa

Opublikowano: 22 sierpnia 2016

Pojawiający się nagle silny i ciągły ból brzucha w prawym podżebrzu oraz towarzyszące mu często wymioty, nudności, wzdęcia lub zgaga to typowe objawy kolki wątrobowej. Na kolkę brzucha skarży się około 15% społeczeństwa, a problem ten dotyczy najczęściej kobiet po czterdziestce. Na bóle cierpi bowiem nawet 30% pań.

Jakie są przyczyny kolki wątrobowej?

Mechanizm powstawania bólu w przypadku kolki brzucha został dotychczas dogłębnie poznany, wiadomo jednak, że najczęściej jest związany ze skurczem mięśni pęcherzyka żółciowego lub zwieracza Oddiego. Kolkę wątrobową zazwyczaj powoduje wzrost ciśnienia w drogach żółciowych wywołany zaburzeniami odprowadzania żółci. Dzieje się tak często w przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego. Przyczyną powstawania kolki brzusznej może być także niedokrwienie wynikające ze skurczu mięśni lub nadwrażliwość układu żółciowego i dwunastnicy.

Spożywanie nadmiernej ilości pokarmów zawierających tłuszcze zwierzęce prowadzi do podwyższenia poziomu cholesterolu w organizmie, który jest przyczyną zaburzeń pracy woreczka żółciowego. Nieprawidłowe funkcjonowanie układu żółciowego prowadzi z kolei do występowania kolki wątrobowej. Ból może pojawiać się bez wyraźnej przyczyny, jednak najczęściej bezpośrednim powodem wystąpienia ataku kolki brzucha jest spożycie alkoholu lub obfitego, tłustego posiłku. Zdarza się też, że przyczyną bólu są silne stany emocjonalne, np. zdenerwowanie lub irytacja.

Czym objawia się kolka wątrobowa?

Typowym symptomem kolki wątrobowej jest wspomniany już silny ból w okolicach prawego podżebrza, który z czasem może promieniować także do prawej łopatki oraz ramienia. Ból brzucha może trwać od kilku do kilkunastu nawet godzin, uniemożliwiając choremu normalne funkcjonowanie. Nasilającej się kolce brzusznej mogą towarzyszyć także wymioty, nudności, wzdęcia albo zgaga, a w przypadku szczególnie silnego ataku mogą pojawić się również wymioty żółcią. Osoby cierpiące na kolkę brzucha często odczuwają silny niepokój i rozdrażnienie w czasie ataku. Zdarza się, że dolegliwościom (jeśli są wywołane zaburzeniami w odpływie żółci) towarzyszy żółtaczka.

Jak radzić sobie z dolegliwościami?

W przypadku wystąpienia ataku kolki wątrobowej można (jeśli napadowi bólu nie towarzyszy gorączka) zastosować ciepły okład na brzuch. W tym celu należy przygotować ręcznik, a następnie zanurzyć go w gorącej wodzie i okładać bolące miejsce. Można również wykorzystać poduszkę elektryczną. Ogrzewanie bolącego brzucha działa rozkurczowo, dlatego łagodzi ból.

Ulgę może przynieść także czopek rozkurczowy lub preparaty przeciwbólowe oraz specjalnie wyselekcjonowane mieszanki ziół, o które można pytać w aptekach i sklepach zielarskich. W czasie ataku (i w ciągu najbliższych dwóch dni po jego wystąpieniu) należy bezwzględnie zrezygnować ze spożywania tłustych i ciężkostrawnych potraw. W przypadku silnego bólu można również podać lek uspokajający, który spowoduje uśmierzenie bólu.

Dolegliwości wynikające z zaburzeń pracy woreczka żółciowego niosą ze sobą niezwykle silny i uciążliwy ból, dlatego warto zapobiec występowaniu kolki wątrobowej poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Przede wszystkim należy pamiętać o zredukowaniu tłuszczów zwierzęcych i alkoholu. Osoby cierpiące z powodu nieprawidłowej pracy pęcherzyka żółciowego powinny również zrezygnować ze świeżych warzyw i owoców, ponieważ mogą działać drażniąco.

Warto natomiast spożywać kleiki, gotowane warzywa, banany i lekkostrawne produkty mączne, np. biszkopty. Prawidłowa dieta pomoże złagodzić objawy kolki brzusznej, a odpowiednio wczesne jej zastosowanie pozwoli także uniknąć przykrych dolegliwości. Jak zawsze w takich przypadkach najważniejsza jest profilaktyka!

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
czynnościowy ból brzucha
Bóle brzucha w okresie dziecięcym powtarzają się od czasu do...
Zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą jelita cien...