Historia magii jest bardzo burzliwa i sięga czasów przed naszą erą. Była elementem wierzeń religijnych, a także rozrywki. Niektórzy wykorzystywali ją do oszustw, inni praktykowali w celach zarobkowych. Znamy mnóstwo filmów, które powstały na bazie inspiracji iluzją i pokazywały różne jej oblicza. Dzisiaj pokazy magiczne stanowią element sztuki estradowej oraz wzbudzają powszechny podziw.
Nie trzeba być profesorem historii, aby wiedzieć, że magia i związane z nią emocje towarzyszą ludziom od setek, a nawet tysięcy lat. Kiedyś stanowiły element wierzeń religijnych, a nawet wierzono w ich uzdrowicielską moc. Praktykowano magię w czasach starożytnych, kontynuowano w średniowieczu. Wtedy to osoby uprawiające magię traktowano surowo i podejrzewano o kontakty z siłami nieczystymi. Od XX wieku wszelkie kontrowersje dotyczące iluzjonistów ustąpiły miejsca podziwowi. Od tego czasu magia rozwija się jako jedna z popularnych rozrywek kultury masowej, jest motywem przewodnim imprez, festiwali, a nawet programów telewizyjnych. W jednym z nich brał udział iluzjonista z Warszawy Just Edi Show, który swoimi umiejętnościami wprawił w zachwyt publiczność i jury w studiu oraz widzów przed telewizorami.
Dzisiaj nikt już nie ma wątpliwości, że pokazy iluzjonistyczne to sztuka, a uprawiający je artyści mają wyjątkowe, szlifowane latami umiejętności oraz talenty. Ich rolą jest ukazywanie zjawisk pozornie niemożliwych z punktu widzenia nauki, zwłaszcza fizyki, logiki czy matematyki. W tym celu korzystają oni z własnych metod i trików, które są nieznane innym i troskliwie chronione. Wszystko po to, aby nieustannie zaskakiwać publiczność, przenosząc uczestników seansu w zupełnie nowy wymiar rozrywki.
Rozwijając swój warsztat, iluzjoniści proponują nawet kilkanaście rodzajów pokazów, które różnią się między sobą miejscem prezentacji czy stopniem interakcji z publicznością. Te najbardziej efektowne i uwielbiane przez widzów na całym świecie to m.in.:
Wraz z rozwojem iluzji i magicznych sztuczek, artyści mają coraz większe pole do popisu. Historia magii pokazuje, że równie efektowne mogą być sztuczki z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku, jak również te, odbywające się zupełnie bez rekwizytów. Dzisiaj jednak magicy, chcąc zafundować swoim widzom nieznane dotąd przeżycia, korzystają np. z gadżetów elektronicznych czy technik multimedialnych. Dzięki muzyce, światłu i obrazom można prezentować zupełnie inną sztukę niż ta, do której przywykliśmy na przełomie lat.
Tak dynamiczny rozwój oraz rzesze sympatyków na całym świecie to najlepszy dowód na to, że chcemy i potrzebujemy odrobiny magii, by odczarować szarą codzienność. Z tego względu pokazy magików urozmaicają imprezy okolicznościowe, np. wesela, a także eventy firmowe czy inne biznesowe wydarzenia. Stanowią doskonałą rozrywkę, wobec której nikt z gości nie pozostanie obojętny.
Dodaj komentarz