Zakład Doskonalenia Zawodowego

Polskie innowacje dla wojska i rynku cywilnego

Opublikowano: 1 września 2022

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Krakowie to jedna z najstarszych instytucji szkoleniowych i produkcyjnych w Małopolsce, od ponad 60 lat związana z Ministerstwem Obrony Narodowej, na którego potrzeby prowadzi produkcję

Od 2002 r. w ZDZ produkowany jest Węzłowy Wóz Kablowy WWK-10/C, przeznaczony do budowy polowych połączeń teleinformatycznych. Jego wyposażenie jest dostosowane do aktualnych rozwiązań nowoczesnych systemów dowodzenia i łączności oraz zgodne z obowiązującymi standardami NATO. Dzięki połączeniu z aparatowniami łączności i wozami dowodzenia oraz terminalami abonenckimi zapewnia wymianę informacji w czasie rzeczywistym w różnych warunkach terenowych, jego uniwersalność sprawia, że może być stosowany w wojskach lądowych, lotniczych i marynarce wojennej. Wyposażenie WWK-10/C jest stale aktualizowane do najnowszych rozwiązań technicznych obecnych na rynku.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w swej ofercie posiada również anteny spełniające normy wojskowe i wymagania NATO. Znajdują one zastosowanie głównie w radiowej technice wojskowej, a różnorodność asortymentu umożliwia dopasowanie odpowiedniego rodzaju anteny do potrzeb klienta. Zakład może pochwalić się także produkcją zespołów kablowych przeznaczonych do budowy wewnętrznych sieci abonenckich i polowych węzłów łączności. ZDZ od wielu lat produkuje też niezawodne hełmofony czołgowe. Zmodernizowana wersja hełmofonu − dzięki wprowadzeniu nowej generacji laryngofonów przy możliwej zamianie na mikrofony i przy zastosowaniu nowoczesnych przełączników napierśnych (również własnej produkcji) − umożliwia współpracę ze wszystkimi systemami łączności wykorzystywanymi w wozach bojowych.

Najnowszym produktem, którym może się poszczycić krakowski Zakład Doskonalenia Zawodowego, jest system do łączności troposferycznej. Może on znaleźć swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest możliwość bezprzewodowego szybkiego przesyłu bardzo dużej ilości danych na odległości ponad 100 km i jest realizowany z pominięciem łączności satelitarnej.

ZDZ wykonuje całą gamę urządzeń elektronicznych i teleinformatycznych znajdujących zastosowanie we współczesnym wojsku, ale również świadczy usługi w zakresie wykonawstwa i produkcji dla rynku cywilnego. Dzięki nowoczesnym wielofunkcyjnym obrabiarkom sterowanym cyfrowo na warsztatach ZDZ można wykonać większość skomplikowanych detali wymagających obróbki skrawaniem.

fot: Zakład Doskonalenia Zawodowego (Węzłowy Wóz Kablowy WWK-10/C)

 

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
książki dla nastolatków
...
Melissa and Doug
Szukając zabawek, które nie tylko bawią, ale i uczą, warto z...
książki biznesowe
W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym zmiany zachodzą...
Domowa szkoła
Dzieci kształcone w domu osiągają dobre wyniki w nau...
nauka języka włoskiego z fiszek
Umiejętność posługiwania się więcej niż jednym język...