polskie marki zegarkowe

Polskie marki zegarkowe

Opublikowano: 14 grudnia 2021

Pomimo, że w Polsce nie ma żadnego dużego producenta zegarków, na rynku możemy znaleźć ofertę kilku ciekawych mikrobrandów z mniejszą lub większą skalą działania.

Poniżej prezentujemy zestawienie, w którym zebraliśmy aktualnie działające polskie marki zegarkowe. O części z nich można poczytać więcej na stronie https://zegarkiipasja.pl

Balticus

Jak nazwa może sugerować, Balticus jest marką znad Morza Bałtyckiego, a dokładniej z Władysławowa. Najpopularniejszym modelem tego producenta jest Gwiezdny Pył – zegarek z bransoletą zintegrowaną z kopertą i tarczą z awenturynu. Oprócz tego w ofercie znajdziemy głównie zegarki nurkowe, ale nie zabrakło też miejsca na bardziej klasyczne modele, czy też stworzone z myślą o damskich nadgarstkach.

Błonie

Pochodząca z podwarszawskiego Błonia marka Błonie funkcjonowała w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Współczesny producent o tej samej nazwie czerpie z historii tego upadłego przedsiębiorstwa, w swojej kolekcji nawiązując do modeli sprzed kilkudziesięciu lat, ale tworzy też nowe, własne projekty. Od niedawna oferowane są również zegarki Błonie Rzemieślnicze z porcelanowymi lub grawerowanymi tarczami i możliwością personalizacji.

Chopin Watches

Zegarki marki inspirowanej postacią Fryderyka Chopina spełniają normy pozwalające im nosić oznaczenie “swiss made” więc można by było stwierdzić, że są to zegarki szwajcarskie. Sama jednak marka jest własnością spółki Błonie, a do tego funkcjonuje na licencji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Dbając o wizerunek polskiego kompozytora, rocznie produkowanych jest do 56 sztuk limitowanych zegarków nawiązujących do jego postaci.

Gerlach

Gustaw Gerlach, na którego cześć została nazwana kolejna z omawianych polskich marek był werkmajstrem w zakładzie produkującym przyrządy optyczne, a następnie został jego właścicielem. Stylistyka zegarków marki G. Gerlach jest głównie wojskowa/lotnicza (choć nie tylko), a poszczególne modele często nawiązują do polskich ikon jak np. Dywizjon 303, Miś Wojtek czy Husaria.

Leon Prokop

Marka Leon Prokop stawia na personalizację produkowanych zegarków. W każdym zegarku z oferty zamawiający ma możliwość wybrania spośród kilku opcji różnych jego elementów. Charakterystyczne są też tarcze wykonane z wyjątkowych materiałów: macicy perłowej, drewna czy też kompozytów węglowych. Zegarki działają dzięki szwajcarskim mechanizmom ETA, w wersji kwarcowej lub mechanicznej z naciągiem automatycznym.

Polpora

Założeniem tej zielonogórskiej marki jest produkcja wyłącznie zegarków mechanicznych. Ponadto wszystkie mechanizmy przez nią stosowane są produkowane w Szwajcarii. W ofercie dominuje stylistyka klasyczna, elegancka. W kolekcji znajdziemy też sporo odniesień do polskiej historii. Każdy z zegarków produkowany jest w określonej, limitowanej liczbie i kończy swoją obecność w dystrybucji wraz z momentem wyprzedania wszystkich egzemplarzy.

Vratislavia Conceptum

Kolejna marka zdradzająca swoje pochodzenie w nazwie – Wrocław. W ofercie tego producenta znaleźć można szeroki przekrój stylistyczny – od eleganckich, minimalistycznych zegarków, przez bardziej casualowe projekty, na sportowych kończąc. Charakterystyczne dla marki są czasomierze z funkcją stopera – chronografy – produkowane w następujących po sobie seriach. W obrębie całej kolekcji można też znaleźć różne nawiązania do historii Polski.

Xicorr

Nazwa kolejnego producenta (tym razem z siedzibą w Warszawie) z początku może wydawać się mało polska i dosyć enigmatyczna, pochodzi ona jednak od potocznego określenia zegarka jakim jest “sikor”. Podstawę kolekcji stanowią zegarki inspirowane nieprodukowanymi już samochodami, które często można było zobaczyć na polskich drogach w ubiegłym wieku, np. FSO M20 Warszawą, czy Fiatem 125p.

Pośród tych ośmiu marek widać dosyć dużą różnorodność i inne podejście do tematu stylistyki, produkcji, czy też używanych komponentów i mechanizmów. Niezależnie czy lubimy nawiązania do polskiej historii, czy raczej pozbawioną dodatkowych treści stylistykę, czy lubimy zegarki sportowe czy bardziej eleganckie, czy też jaki rodzaj mechanizmu preferujemy, każdy pasjonat zegarków ma szansę znaleźć pośród nich interesującą dla siebie propozycję.

Udostępnij ten post:  • tumiten pisze:

    Nie znalazłem strony internetowej marki “Wrocław” a marka sikor to “Xicorr” – nie ma tego w artykule. Ogólnie to bieda stylistyczna. Polskie marki nie maja eleganckich garniturowców(moze Balticus pojedyncze sztuki) ani ciekawych, “fajnych” wzorów. Mam Balticusa Divera black (podobne do balticus pepsi) i bardzo do mnie ten wzór przemawia. Szkoda ze juz nie produkuja.

  • Anonim pisze:

    A wystarczyłoby przeczytać podtytuły…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Integracja telefonii z CRM
Rozmowa telefoniczna to wciąż podstawowy środek komu...
Ewa Kraińska
AI już kieruje naszymi zakupami. To jest aktualna rz...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...