choroby stóp

Popularne choroby stóp – co warto o nich wiedzieć?

Opublikowano: 1 października 2020

Ból stóp może wskazywać na wiele deformacji i schorzeń. Najczęściej szybko on mija, jednak zdarza się, że bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być nie tylko niekomfortowe buty czy przebyte urazy, ale i poważne choroby, które wymagają konsultacji ze specjalistą. Jest to o tyle istotne, że szybkie wdrożenie leczenia może uchronić w wielu przypadkach przed ciężkimi powikłaniami.

Poniżej podajemy listę popularnych chorób i deformacji stóp. Niektóre z nich są wrodzone, inne – pojawiają się dopiero z czasem. Co więcej, widoczne na stopach objawy mogą wskazywać również na choroby, które rozwijają się w innych narządach organizmu. Dowiedz się więcej o schorzeniach stóp.

Haluksy

Ten rodzaj deformacji występuje najczęściej u kobiet. Związany jest z wadliwym ustawieniem palucha, w konkretnie – z jego bocznym odchyleniem. Często paluch nachodzi również na kolejny palec. W obrębie stawu pojawia się wówczas stan zapalny, który prowadzi do dolegliwości bólowych. Aby leczenie haluksów było naprawdę skuteczne, warto zdecydować się na operację – zwłaszcza, jeśli deformacja jest już bardzo zaawansowana. Aby opóźnić rozwój haluksów, można też zdecydować się np. na wkładki do butów, ortezy korekcyjne czy też specjalne separatory.

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa to choroba objawiająca się naroślą na powierzchni kości piętowej. Jest ona efektem zmian zwyrodnieniowych, które wywołują stan zapalny rozcięgna podeszwowego. To z kolei prowadzi do jego skrócenia oraz pogłębienia koślawości pięty. Pierwszym symptomem schorzenia jest pulsujący ból pięty. W leczeniu choroby wykorzystuje się m.in. leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ćwiczenia wzmacniające mięśnie, wkładki ortopedyczne oraz specjalne obuwie.

Palce młotkowate

Palce młotkowate należą do chorób, które powstają zwykle w wyniku noszenia niewłaściwego obuwia. Jeżeli jest ono zbyt ciasne, powoduje ucisk paliczka. Co więcej, mogą być one efektem haluksów, które wpływają na nieodpowiednie ułożenie palców. Paluch przesuwa się wówczas w kierunku palca znajdującego się obok, co z kolei sprawia, że ten drugi zaczyna się wyginać. W przypadku tego schorzenia stosuje się m.in. leczenie operacyjne.

Grzybica stóp

Grzybica stóp to choroba, która dotyka co piątego Polaka. Najczęściej powstaje w wyniku noszenia zakrytego obuwia przez wiele godzin. Może ona być również efektem przebywania w miejscach, w których się można nią zarazić, np. na basenach, saunach czy też fitness klubach. Warto też pamiętać, że jeżeli jeden członek rodziny na nią zachoruje, pozostali również powinni uważać. W leczeniu grzybicy przydadzą się stosowane miejscowo leki – niektóre są dostępne bez recepty. W ciężkich przypadkach warto skonsultować się z dermatologiem, który przepisze doustne środki przeciwgrzybicze.

Łuszczyca stóp

Łuszczyca, jak nietrudno się domyślić, objawia się łuszczącą skórą na stopach. Ponadto, pojawiają się wówczas na niej bolesne pęcherze oraz zaczerwienienia. Zdarza się, że łuszczyca pojawia się na paznokciach stóp, deformując je i nadając im żółtawy odcień. To choroba trudna w leczeniu, wymagająca konsultacji z dermatologiem. Oprócz kremów i maści, należy stosować leki biologiczne. W odróżnieniu od grzybicy łuszczyca nie jest zaraźliwa.

Stopa wydrążona

Stopa wydrążona to deformacja, która polega na skróceniu środkowej części stopy i jej nadmiernym wysklepieniu. Z reguły wiąże się ona z bólem podbicia, czyli górnej części stopy. Na tym obszarze powstają też tzw. modzele. Wadę tę leczy się odpowiednio dobranymi wkładkami ortopedycznymi. Ważne są ćwiczenia korekcyjne oraz fizjoterapia – dzięki nim można wzmocnić mięśnie stóp. Pomogą tutaj także masaże oraz specjalne buty ortopedyczne.

Stopa końsko-szpotawa

To wrodzona deformacja stopy, którą koryguje się stopniowo. Można ją rozpoznać po tym, że pięta uniesiona jest do góry, a palce schylone do dołu. Pięta jest również skierowana do wewnątrz, a cała stopa wygląda tak, jakby była przykurczona. Ciągły jej ból sprawia, że bardzo ciężko jest chodzić. Osoby, które zmagają się z tą wadą, są leczone na różne sposoby. Zalecane są im ćwiczenia rozciągające oraz noszenie specjalnych szyn i ortez. Czasem wymagane jest również leczenie operacyjne.

Płaskostopie

Płaskostopie to deformacja, związana z niewłaściwą budową stopy. Polega ona na obniżeniu tego jej fragmentu, który powinien być uniesiony. Sprawia, że podczas chodzenia osoby z tą wadą często odczuwają ból w śródstopiu. W leczeniu płaskostopia pomagają m.in. regularne ćwiczenia, wkładki i buty ortopedyczne, masaże, krioterapia, kinesiotaping, pływanie czy też chodzenie boso. W niektórych przypadkach pacjenci przyjmują też leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa to jedno z powikłań cukrzycy, które jest efektem niewłaściwego funkcjonowania nerwów obwodowych. W wyniku choroby stopy są niedostatecznie ukrwione, a kości i stawy – osłabione. Może dojść wówczas do zaburzeń czucia, a czasem nawet – do martwicy. Szybkie wdrożenie leczenia może uchronić stopę przed amputacją. Leczenie tej choroby odbywa się w przeznaczonych do tego ośrodkach, pod okiem wielu lekarzy. Czasem konieczne są specjalistyczne zabiegi naczyniowe, stosuje się także fachowe usuwanie odcisków i modzeli. W leczeniu wrzodów i ran wykorzystuje się z kolei m.in. tlenowe komory hiberbaryczne oraz opatrunki z podciśnieniem.

Zespół kanału stępu

Zespół kanału stępu (kanału kostki przyśrodkowej) to choroba, która często dotyka sportowców. Jest ona wynikiem podrażnienia nerwu piszczelowego. Jej powstawaniu sprzyja wiele czynników, m.in. zaburzenia ustawienia stopy (takie jak płaskostopie czy szpotawość pięty), żylaki kończyn dolnych czy też blizny pourazowe. Głównym symptomem choroby jest natomiast dotkliwy, piekący ból, który przypomina wyładowanie elektryczne. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, zabiegach fizykoterapeutycznych, terapii manualnej czy też zastrzykach sterydowych. Niekiedy bardzo skuteczne jest również leczenie operacyjne.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...