monitor do gier

Porady dotyczące zakupu monitorów do gier

Opublikowano: 12 listopada 2021

Monitory do gier są dostępne we wszystkich przedziałach cenowych i mają szeroką gamę funkcji. Pokazujemy, na co gracze powinni zwrócić uwagę i na jakie kompromisy mogą pójść.

Jeśli chcesz kupić monitor do gier na swoim komputerze, masz mnóstwo potencjalnych kandydatów do zakupu. Wszystkie kuszą swoimi własnymi cechami i obietnicami. Nie jest łatwo śledzić wszystko i znaleźć urządzenie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Czy nowy ekran powinien być jak najtańszy? A może masz szczególnie szybki czas reakcji? Czy są szczególnie odpowiednie dla strzelców? A może pracujesz również w aplikacjach spoza hobby gamingowego? Na te i inne pytania odpowiada nasz przewodnik zakupów, który daje graczom przegląd tego, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie monitora do gier.

Liczy się rozmiar

Najpierw wyjaśnijmy pytanie: jak duży musi być monitor do gier? Krótka odpowiedź: najlepiej od 24 do 27 cali.

Przekątna ekranu zawsze zależy od osobistych potrzeb kupującego, ale to ogólne zalecenie można sformułować na podstawie kilku parametrów. Rozmiar monitora jest zasadniczo związany z rozdzielczością – bo chcąc wyświetlać treści w rozdzielczości 1440p lub lepszej, potrzebne jest też miejsce na wymagane piksele. Jeśli jednak panel jest zbyt duży, szybko staje się mylący na ekranie, ponieważ ludzkie pole widzenia może obejmować tylko określony zakres rozmiarów.

W przeciwieństwie do wyświetlacza telewizora, którego przekątna może wynosić 65 cali i więcej, tak ogromne przekątne ekranu nie mają większego sensu w monitorach do gier. Większość użytkowników siedzi podczas gry nie dalej niż na wyciągnięcie ręki od ekranu, więc w tej odległości widzą odpowiednio mniejszy obszar. Właśnie dlatego monitory o przekątnej ekranu od 24 do 27 cali najlepiej nadają się do gier, takich jak huawei mateview gt 27. W indywidualnych przypadkach można również użyć większych ekranów, ale należy pamiętać o wpływie na rozdzielczość i przegląd.

Jaki wyświetlacz dla jakiego typu gracza?

Nabywcy monitorów do komputerów PC mogą obecnie wybierać między trzema różnymi typami wyświetlania: IPS, (M/P) VA i TN. Pod względem dostępności IPS wyraźnie przewyższa pozostałe dwa warianty VA i TN, dlatego wybór różnych monitorów jest największy przy wyborze wyświetlacza IPS. Jednak te trzy rodzaje paneli znacznie różnią się od siebie i mają różne zalety i wady.

Panele TN („Twisted Nematic”) wykorzystują najstarszą technologię LCD i wykorzystują warstwę ciekłych kryształów skręconych ze sobą pod kątem 90 stopni. Zaletą tych wyświetlaczy jest krótki czas reakcji, w większości przypadków tylko (rzeczywista) milisekunda. W rezultacie wyświetlacz może pokazywać zmieniającą się zawartość obrazu szybciej niż inne monitory i minimalizuje efekt zjawy (rodzaj zasłony, którą ciągną za sobą ruchome piksele). Wadą panelu TN jest wyświetlanie kolorów i kontrastu, a także kąt widzenia: Monitory z wyświetlaczami TN mogą prawidłowo wyświetlać kolory tylko przy kącie widzenia w poziomie do 150 stopni. Patrząc na ekran poza tym kątem, trzeba pogodzić się ze znacznymi ubytkami kolorów.W niektórych częściach obrazu obszary obrazu nie mogą być wtedy w ogóle rozpoznawane.

Monitory z panelami IPS („In Plane Switching”) kompensują tę wadę, układając ciekłe kryształy równolegle do siebie. To z kolei zapewnia, że ​​kryształy są zawsze w tej samej pozycji dla ludzkiego oka. Zwiększa to możliwy kąt widzenia wyświetlacza do maksymalnie 178 stopni. Ogólnie rzecz biorąc, panele IPS osiągają również znacznie lepsze wartości kolorów i kontrastu niż panele TN. Nie nadążają jednak za szybkim czasem reakcji wyświetlaczy TN i w większości przypadków osiągają wartości od pięciu do dziewięciu milisekund, zbyt wolne dla wielu szybkich strzelanek. Ponieważ panele IPS również układają ciekłokrystaliczne z tyłu wyświetlacza, wymagają dodatkowego podświetlenia, co z kolei zwiększa zużycie energii.

W przypadku paneli VA („Vertical Alignment”) producenci opracowali rodzaj wyświetlacza, który ma na celu połączenie zalet paneli TN i IPS. Podczas gdy ciekłe kryształy są ułożone poziomo w panelu IPS, są ułożone pionowo w panelu VA. Poprawia to kontrast, a zwłaszcza wartości czerni w porównaniu do paneli IPS, podczas gdy wyświetlacze VA umożliwiają również kąt widzenia do 178 stopni. Aby rozwiązać problem wyższego czasu reakcji w porównaniu do paneli TN, wielu producentów reklamuje również tzw. technologię MPRT (“Moving Picture Response Time”). To z kolei ma zredukować efekty rozmycia ruchu za pomocą strobowania podświetlenia (miganie diod w podświetleniu tła) oraz skrócić czas reakcji do wartości jednej milisekundy.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Integracja telefonii z CRM
Rozmowa telefoniczna to wciąż podstawowy środek komu...
Ewa Kraińska
AI już kieruje naszymi zakupami. To jest aktualna rz...
Pompa ciepła
Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dzie...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...