najtańsze ubezpieczenia OC

Porowneo.pl – tu znajdziesz najtańsze ubezpieczenia OC i AC!

Opublikowano: 30 lipca 2019

Nawet kilka tysięcy złotych rocznie można zyskać lub stracić, ubezpieczając samochód. Bodaj każdego właściciela pojazdu mogą zdziwić aż tak istotne różnice cenowe dotyczące bardzo podobnych produktów, tyle że oferowanych przez różne firmy. Klucz jednak w tym, żeby wybrać najkorzystniejszą polisę, czyli wydać jak najmniej pieniędzy, ale spać spokojnie. Jak to zrobić? Z pomocą Porówneo można znaleźć najtańsze ubezpieczenia OC i AC.

Każdy właściciel samochodu, nie inaczej jest w przypadku ciężarówek, autobusów i motocykli, musi wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli popularne OC. Zobowiązuje nas do tego Ustawa z maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Polisa OC zachowuje ważność przez 12 miesięcy i chroni właściciela pojazdu przed następstwami szkód, które mógłby wyrządzić innym użytkownikom dróg w razie stłuczki, potracenia bądź wypadku. W grę wchodzą niebagatelne kwoty. Firma ubezpieczeniowa musi bowiem liczyć się z wypłatami o wartości do 5 mln euro w przypadku szkód poniesionych przez ofiary zdarzenia oraz do 1 mln euro w przypadku szkód dotyczących mienia, czyli np. zniszczonego pojazdu.

Inną formą zabezpieczenia się przed następstwami tego, co może nas i nasz samochód spotkać na drodze, jest polisa autocasco. W przypadku AC mówimy już jednak o z reguły dobrowolnym, wyjątek może się wiązać np. z zakupem ratalnym, ubezpieczeniu komunikacyjnym. Chroni ono właściciela auta nie tylko przed wysokimi kosztami naprawy pojazdu zniszczonego w wypadku, który sam spowoduje, lecz także przed następstwami kradzieży, gradobicia, powodzi, awarii itp.

Miliony aut i dziesiątki ubezpieczycieli

Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 r. w Polsce właściciele zarejestrowali blisko 30 mln pojazdów. Dominującą większość – ponad 22 mln – stanowiły auta osobowe. Nie jest to równoznaczne z tym, że dokładnie tyle pojazdów jeździ po polskich szosach. Zdarza się przecież, że właściciele nie wyrejestrowują auta, które już dawno nie nadają się jazdy. Niestety, istnieje także margines na samochody, które bezprawnie poruszają się po drogach, mimo że ich użytkownicy nie dopełnili obowiązku rejestracji i ubezpieczenia. Bez względu na możliwe korekty w danych GUS, to i tak ogromny rynek dla towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują posiadaczom pojazdów bardzo odbiegające od siebie ceny za polisy OC i AC. Przy samym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej ceny dla tego samego samochodu mogą się wahać od np. 1,2 tys. zł do 2,5 czy nawet 3 tys. zł, a gdy do tego dochodzi także pakiet autocasco, wówczas różnice jeszcze się potęgują.

Na co zatem zwrócić uwagę i jak dokonać najlepszego wyboru? Zapoznanie się ze wszystkimi ofertami jest w praktyce niemożliwe. Na szczęście użytkownicy aut mogą sięgnąć do porównywarki ubezpieczeń Porówneo. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór ubezpieczyciela, warto wiedzieć, skąd biorą się sięgające nawet kilku tysięcy zł różnice w cenach polis.

Skąd biorą się różnice w cenach

Na wysokość składki OC wpływa mnóstwo czynników, a dodatkowo stawki zależą także od polityki cenowej poszczególnych firm. Biorą one pod uwagę m.in. wiek właściciela pojazdu, jego staż za kierownicą, premiując bezszkodową jazdę. Wiele zależy również od miejsca zamieszkania – czy będzie to wieś, czy metropolia, a ważne okaże się też, w którym województwie. Pod uwagę będą brane: liczba współwłaścicieli i użytkowników samochodu oraz jego przeznaczenie, rocznik, marka, pojemność silnika. W przypadku AC rolę może odegrać nawet kolor karoserii.

Większość wymienionych elementów wpływa na tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Im wyższa jego wartość, tym gorzej dla ubezpieczającego, gdyż cena polisy będzie wyższa. Wciąż nie wyjaśnia to jednak zagadki, dlaczego kwoty mogą tak znacznie odbiegać od siebie w zależności od tego, na jakiego ubezpieczającego się zdecydujemy. Tymczasem w polityce cenowej chodzi z grubsza o to, że do tych samych parametrów różne towarzystwa ubezpieczeniowe przykładają różną wagę i różne kryteria. Czasami może się liczyć także to, czy w danej firmie właściciel pojazdu ubezpiecza także swój majątek.

Wystarczy zaledwie kilka minut

Wspomniane kryteria poszczególnych firm ubezpieczeniowych sprawiają, że stawki za podobne produkty są dość mocno zróżnicowane. Stąd skorzystanie z pomocy porównywarki Porówneo nie dość, że pozwala oszczędzić czas, to jeszcze w gąszczu propozycji udaje się odnaleźć tę najtańszą. Dzięki Porówneo możemy wybrać i kupić zarówno polisę OC, jak i AC.

Cała procedura nie zajmie więcej niż kilka minut. Na stronie Porowneo.pl wystarczy wypełnić prosty formularz. Po wprowadzeniu danych pojazdu, danych ubezpieczającego oraz określeniu daty obowiązywania i oczekiwanej formy ubezpieczenia już możemy oczekiwać propozycji najtańszej polisy. Ważnym atutem Porówneo jest możliwość telefonicznej konsultacji z ekspertem, który pomoże wyjaśnić ew. wątpliwości i przeprowadzi przez formalności zakupu polisy.

Udostępnij ten post:  • Michał pisze:

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

  • Mariusz G pisze:

    Ludzie sprawdzajcie oferty. Mój przykład Audi A6 rok 2014. oferta ubezpieczenia przez leasing -11.000 znaleziona oferta ful/ful -2.400

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
Jak zgłosić kolizję do ubezpieczyciela
W sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych, zarówno w po...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...