Grzegorz Gruczek

Postęp i edukacja to podstawa

Opublikowano: 21 października 2019

Na naszym rynku naprawdę widać systematyczny wyraźny postęp, podczas gdy Zachód sprawia wrażenie, jakby zachłysnął się nowoczesnością sprzed lat i na tamtym etapie się zatrzymał – mówi Grzegorz Gruczek, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o.o.

Ostatnio społeczeństwo żyło awarią w oczyszczalni ścieków „Czajka”. Jak ważne jest regularne serwisowanie sieci wodociągowo-kanalizacyjnych i monitorowanie możliwych zagrożeń, aby nie dopuścić do podobnych niepożądanych sytuacji?

Grzegorz Gruczek – Zarówno stacje uzdatniania wody, jak i obiekty pompowe w Legionowie są podłączone do systemu monitoringu, z którego obraz trafia do centralnej dyspozytorni. Awarie są sygnalizowane, aby w móc porę zareagować. Poważne firmy z branży nie mogą sobie pozwolić na przypadkowość działań, bo taka nieostrożność bardzo drogo kosztuje.

Od 30 lat jest pan związany z branżą. Jak z pańskim doświadczeniem i wiedzą techniczną postrzega pan polskie wodociągi na tle rozwiązań stosowanych za granicą?

Grzegorz Gruczek – Jestem świeżo po wizycie w Londynie, gdzie miałem okazję oglądać stacje wodociągowe oraz obiekty kanalizacyjne, i muszę stwierdzić, że jestem pozytywnie zaskoczony poziomem rozwiązań stosowanych w Polsce. Na naszym rynku naprawdę widać systematyczny wyraźny postęp, podczas gdy Zachód sprawia wrażenie, jakby zachłysnął się nowoczesnością sprzed lat i na tamtym etapie się zatrzymał. Podczas gdy w Polsce standardem są najnowocześniejsze systemy uzdatniania wody, tam nierzadko są one dopiero wdrażane.

Jak bardzo zmienia się technologia w obszarze wodociągów i kanalizacji i na ile innowacyjność przekłada się na wyniki usługodawcy?

Grzegorz Gruczek – Regularnie serwisowanie lub wymiana przestarzałej infrastruktury na nową oraz inwestycje w nowe technologie bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo. Nasze obiekty są nie tylko dobrze wyposażone, lecz także czyste i zadbane. Najlepszym tego dowodem są praktykowane od kilku lat wycieczki młodzieży szkolnej do naszych stacji uzdatniania wody w ramach programu edukacyjnego z udziałem naszych specjalistów. Taką formę budowania świadomości społecznej uważam za najskuteczniejszą.

PWK Legionowo

Cieszy mnie bardzo, że stale rośnie zapotrzebowanie na przyłączanie się naszych odbiorców do sieci na terenie Legionowa, w obrębie którego działamy. Podłączamy też mieszkańców ościennych miejscowości, np. ostatnio liczące 2500 mieszkańców osiedle Rajska Jabłoń w gminie Jabłonna. Myślę, że to zasługa naszych inicjatyw edukacyjnych oraz kompleksowej usługi – od projektu po wykonanie. Oczywiście cały czas dążymy do 100-procentowego udziału mieszkańców w zakresie podłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, ale jednocześnie wychodzimy z ofertą na zewnątrz.

Rozmawiał Mariusz Gryżewski

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Grzegorz Gruczek
Systematyczne inwestycje w infrastrukturę i ciągłe p...
Grzegorz Gruczek
W dobie rosnących kosztów energii inwestycje w OZE s...
Grzegorz Gruczek
Na przestrzeni ostatnich lat poczyniliśmy gros inwes...
Przesiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne „Legionowo” - prezes
O wykorzystaniu funduszy unijnych w branży wodociągowo-kanal...
woda
Jaki wpływ na miasto ma zmiana klimatu? Czy deszcz musi być...