Powiat lidzbarski w inwestycyjnym wirze

Opublikowano: 2 stycznia 2018

Powiat lidzbarski uplasował się na drugim miejscu w rankingu „Wydatki inwestycyjne samorządów 2017” w kategorii „powiaty”. O tym, co odegrało główną rolę w tym sukcesie, rozmawiamy z Janem Harhajem, starostą lidzbarskim.

Jak udaje się godzić wypełnianie zadań samorządowych z potrzebami lokalnymi i budżetem samorządowym?

– Zadania samorządowe realizujemy poprzez opracowany Plan Rozwoju Lokalnego Powiatu Lidzbarskiego 2015–2020 oraz współpracę z lokalnymi samorządami. Dorobek oceniany jest przez pryzmat dokonań inwestycyjnych, zaś z perspektywy mieszkańców najważniejsze są efekty pracy, z których mogą bezpośrednio korzystać. Po gruntownej analizie potrzeb postanowiliśmy skupić się na rozwoju trzech istotnych sektorów: infrastruktury drogowej, zdrowia publicznego oraz szkolnictwa.

Ostatnio odebrali państwo statuetkę za I miejsce w kategorii „wykorzystanie środków unijnych” za przebudowę drogi powiatowej. Jakie inne działania samorządowe czekają na realizację?

– Świadomi tego, że niezbędne są dodatkowe źródła finansowania, pozyskujemy środki pochodzące z UE i z źródeł krajowych. W najbliższym czasie zrealizujemy m.in. projekty: Kompleksowa modernizacja energetyczna (Lidzbark Warmiński: Zespół Szkół i Placówek Oświatowych, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, budynek administracyjny przy ul. Wyszyńskiego 20; Orneta: Filia Starostwa Powiatowego), E–Administracja, Modernizacja ewidencji gruntów i budynków: utworzenie baz GESUT i BDOT celem wdrożenia e-usług, Przebudowa dróg powiatowych na odcinkach: Zagony-Gronowo oraz przez miejscowosć Maków, Remont drogi powiatowej obejmującej odcinki Krzykały Lejławki i Augustyny.

Rozmawiał Igor Korczyński

Fot. Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Potrzeby i wydatki samorządowe zdają się nie mieć końca....