Powrót do przyszłości

Opublikowano: 22 października 2016

Gosia Baczyńska, jak co roku, uczciła swoje urodziny pokazem najnowszych kolekcji zatytułowanym „Back to Future”

Tuż obok atelier Gosi Baczyńskiej odbył się pokaz najnowszych kolekcji projektantki. Niespodzianką dla prowadzonych przez mroczne, wąskie korytarze gości było wyjście na duży, biały, połyskujący srebrem plac manewrowy. Scenografia, jak sugeruje tytuł imprezy i hasło wieczoru, przeniosła gości w wyobrażenia przyszłości ludzi lat 60. i 70.

Gosia Baczyńska po raz kolejny przełamała reguły i zaprezentowała dwie kolekcje jednocześnie, podkreślając ich wzajemne uzupełniane się, oddziaływanie i wynikanie jednej z drugiej.

Kolekcja SS16, zatytułowana Into the form jest hołdem czystości formy. Główną inspiracją był modernizm oraz konstruktywizm lat 60. W kolekcji widać nietypową dla Gosi Baczyńskiej dyscyplinę, polegającą na ograniczeniu się do czystych form geometrycznych.

Minimalizm oczami projektantki przejawia się zrównoważeniem klasycznych tkanin jak biała wełna, przezroczyste koronki i lekkie jedwabie, z tkaninami nowej generacji, będących mieszanką plastikowych włókien i jedwabnych nici, połyskujących na plisach i dekoracyjnych, geometrycznych panelach, a także holograficzną tkaniną na wykończeniach głównego motywu kolekcji – kołach, wyciętych w tkaninie – w spodniach i spódnicach, czy tych naszytych na sukienkach, które projektantka roboczo nazywa ”speaker dresses”.

Kolekcja FW16/17 „Boho, gypsy, disco – out of the form” przenosi nas natomiast w kolejną dekadę czerpiąc z kultury disco lat 70. Wspomnienia z przeszłości zostały wyrażone przy użyciu luksusowych, nowoczesnych tkanin jak ręcznie malowane koronki, drukowane holograficzne cekiny i dwukolorowe plisy, zamawiane w najlepszych manufakturach na świecie.

Na pokazie Gosi Baczyńskiej nie mogło zabraknąć Cisowianki Perlage, której musowanie idealnie wpisywało się w urodzinową atmosferę imprezy. Parafrazując te najpopularniejsze urodzinowe życzenia, mamy nadzieję, że projektantka jeszcze przynajmniej przez 100 lat będzie nas cieszyć swoim niezwykłym talentem.

Fot: AKPA

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Artyści dzieciom
Golina k/Jarocina to miejsce wyjątkowe, od...
Deni Cler
7 września br., w budynku...
Art In Culture
Art In Culture to multidyscyplinarne wydarzenie arty...
W minimalistycznej przestrzeni domu aukcyjnego DESA Unicum w...
Europejski Festiwal Smaku
Europejski Festiwal Smaku to jeden z największych ev...