Pandemia sprawiła, że większość naszego społeczeństwa spędza wakacje w kraju. To doskonała okazja, żeby poznać różne regiony Polski. Jednym z miast idealnych na weekend jest Poznań. Lato sprzyja spacerom i zwiedzaniu – to wymarzona pora, aby przekonać się, co ma do zaoferowania turystom stolica Wielkopolski.
Chcąc poznać miasto, turyści najczęściej pierwsze kroki kierują na stare miasto. I słusznie, bo to nie tylko klimatyczne, miłe dla oka miejsce na spacer, lecz także lekcja historii. W Poznaniu wąskie kolorowe kamieniczki na rynku, tak zwane domki budnicze, to relikt dawnej zabudowy handlowej. Zostały wzniesione w XVI w., w miejsce średniowiecznych drewnianych bud, w których sprzedawano śledzie, sól, świece i przedmioty codziennego użytku. W murowanych kamienicach na dole znajdowały się kramy, a na górze część mieszkalna. Do dziś pod arkadami można nabyć obrazki malowane przez miejscowych artystów, rękodzieło i inne pamiątki.
Ważnym punktem na rynku jest poznański ratusz, będący wspaniałą wizytówką architektury renesansowej i siedzibą Muzeum Historii Poznania. Strzelisty budynek przyciąga wzrok spacerowiczów, a największe zainteresowanie wzbudza tuż przed południem, kiedy u jego stóp gromadzą się gapie, aby na własne oczy zobaczyć symbol poznania – trykające się blaszane koziołki, które w samo południe dają codzienny pokaz na wieży, gdy zegar wybija dwunastą.
Znacznie młodszą budowlą ilustrującą dzieje Poznania jest Zamek Cesarski, budowany w latach 1905–1910. Był zaprojektowany jako rezydencja cesarza Wilhelma II – ostatnia, jaka powstała w Europie, a sam cesarz gościł w niej zaledwie 3 razy. Po odzyskaniu niepodległości obiekt zaadaptowano na cele Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas II wojny przebudowano go na rezydencję Hitlera, po czym w 1945 r. został zniszczony. Obecnie w odbudowanym zamku mają siedzibę: Centrum Kultury Zamek i Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.
Poznań to wyjątkowe miejsce, które zachęca do poznawania historii, ale również to relaksu w plenerze. Sprzyja temu bogactwo miejskiej zieleni. Rozległe parki, choćby Park Tysiąclecia czy Park Cytadela, pozwalają na chwile wytchnienia po zwiedzaniu. Można odwiedzić też zoo, ogród botaniczny lub ogród dendrologiczny.
Chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Poznania i turystów miejscem jest Jezioro Maltańskie, którego otoczenie oferuje wiele atrakcji, takich jak wąskotorowa kolejka Maltanka czy aquapark wykorzystujący ciepłe źródła termalne, kąpielisko, pole golfowe. Na wodzie odbywają się rozmaite zawody sportowe, w tym regaty wioślarskie i kajakarskie, a latem w tej sielankowej scenerii można oglądać spektakle w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta.
Obowiązkowym punktem wizyty w Poznaniu jest wizyta w Rogalowe Muzeum, w którym czeka nas wyjątkowa lekcja wypieku tradycyjnych rogali świętomarcińskich, wypełnionych po brzegi masą makową, z których słynie miasto. Podczas pokazu poznamy nie tylko proces wytwarzania legendarnych słodkości, lecz także wiele ciekawostek i anegdot dotyczących kultury i tradycji regionu, a także jego gwarę.
Po dniu pełnym wrażeń więcej niż mile widziany jest odpoczynek, najlepiej w eleganckim hotelu położonym w centrum miasta, oferującym komfortowy pobyt i dodatkowe atrakcje: basen, fitness, strefę wellness. Te kryteria doskonale spełnia luksusowy Andersia Hotel www.andersiahotel.pl, który zapewni idealne warunki do relaksu i miłe wspomnienia kulinarne z pobytu. Nic nie odpręża tak jak dawka Spa i wygodne łóżko. Rano, wypoczęci, zjemy pyszne śniadanie, by kontynuować wędrówkę po stolicy Wielkopolski. Gotowi na emocjonujący weekend w Poznaniu?
Poznań zwiedza się bardzo przyjemnie. Starówka, dużo zieleni, obowiązkowe pyszne rogale świętomarcińskie. W sam raz na weekend. Andersia Hotel też sprawdzony – bardzo polecam.
Fajny pomysł na weekend, przy ładnej pogodzie szczególnie polecam Maltę. Muzeum Rogala też jest ciekawą atrakcją dla dużych i małych.