sukces na rozmowie kwalifikacyjnej

Poznaj sposoby, jak odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej

Opublikowano: 20 maja 2020

20, gdyż tylko w ten sposób można zwiększyć swoją szansę. Dlatego też w dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam sposoby, jak odnieść sukces na rozmowie rekrutacyjnej. Poznajcie więc sposoby werbalne i te niewerbalne.

“Jak cię widzą, tak cię piszą”

Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie robi się raz, choć jest to truizm, to wciąż niektórzy o tym zapominają, szczególnie wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną. Otóż trzeba pamiętać, że większość z nas jest wzrokowcami i dlatego tak ważna jest estetyka…naszego ubrania, czyli inaczej mówić nie liczy się wasza uroda, lecz to jak się zaprezentujecie. Tutaj wchodzi w grę tylko jedna stylizacja i to oczywiście ta maksymalnie formalna, szczególnie jeżeli staracie się o pracę w biurze. Na pewne odstępstwa od normy możecie sobie pozwolić, jeżeli chcecie dostać pracę w sklepie odzieżowym, wtedy też linia waszej stylizacji powinna być zgodna z tą projektową. Ale w pozostałych przypadkach trzeba ubrać się zgodnie z najbardziej formalnym dress codem. W przypadku pań będzie to biała koszula, marynarka oraz spodnie w kant bądź spódnica ołówkowa 7/8, do tego koniecznie załóżcie czółenka w jednolitym, stonowanym kolorze. Panowie mają także klarowną sytuację, gdyż w ich przypadku wystarczy tylko ubrać granatowy garnitur, krawat w podobnym kolorze oraz białą koszulę. Jeżeli chodzi o buty, to można postawić na oksfordy bądź derby. Jednak musicie jeszcze pamiętać, że konieczne jest założenie do szlufek spodni paska skórzanego męskiego. Absolutnie nie może to być model z ćwiekami czy pleciony. Stylizacja musi być dopracowana od a do z.

Pokaż swoją pewność siebie

O ile znalezienie stylizacji czy dodatków typu elegancki męski pasek skórzany jest łatwe, o tyle są rzeczy, które mogą nastręczać wielu problemów. Bardzo trudne jest pokazanie pewności siebie, szczególnie jeżeli jej w 100% nie mamy bądź nie mamy wcale. Ale są na to sposoby, a mianowicie po zaproszeniu do gabinetu koniecznie wejdźcie pewnym krokiem i zdecydowanym ruchem podajcie dłoń. Uścisk musi być silny, ale nie bolesny. Ponadto należy usiaść dopiero, gdy rekruter wskaże dłonią krzesło, bądź też, gdy powie. Dodatkowo pamiętajcie o pewnej postawie ciała, a więc absolutnie nie możecie się garbić czy wchodzić ze spuszczoną głową. Krok musi być pewny, w końcu chcecie pokazać swoją pewność siebie.

Przygotuj swój głos

Wiele osób podczas rozmowy z osobą, którą mało znają bądź dopiero poznają ma problem z zapanowaniem nad swoim głosem. Czasami mówią bardzo cicho, czasami dosyć piskliwym głosem, który jest tym wyższy im bardziej się stresują. Dlatego też warto, a zasadniczo trzeba popracować nad swoim głosem. Musicie mówić wyraźnie, ale i jednolitym tonem. Oczywiście zapanowanie nad swoim głosem nie jest łatwe i wymaga czasami wielu ćwiczeń, ale mimo wszystko pomaga. Jeżeli będziecie umieli zapanować nad głosem, to dajecie sygnał rekruterowi, że umiecie pracować w stresie.

Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi

Koniecznie przygotujcie się jeszcze do dziwnych pytań, jakie mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zbiór pytań i to tych dziwnych możecie znaleźć w sieci, wraz z odpowiedziami, które są najlepiej oceniane i najbardziej trafne. Ponadto pamiętajcie, że nawet jeżeli na co dzień stosujecie gwarę bądź lubicie kolokwializmy, to podczas rozmowy i Wasz język musi być bardzo formalny. Trzeba też być uprzejmym, ale w żadnym stopniu nie można spoufalać z rekruterem. Pamiętajcie, że rozmowy na linie koleżeńskiej się nie sprawdzają i są także bardzo negatywnie oceniane. Nie możecie dać się też sprowokować, nawet jeżeli będzie się Wam wydawać, że rekruter się wywyższa, gdyż jest to jeden z trików, które są przez nich stosowane i mają sprawdzić Waszą odporność psychiczną, w końcu jeżeli będziecie pracować z klientami, jak wiadomo, niestety nie wszyscy będą znali dobre maniery.

Pamiętajcie jeszcze, że w obecnych czasach cały czas trzeba poszerzać swoje kompetencje, a więc jeżeli macie taką możliwość to uczestniczcie w kursach i szkoleniach. Dzięki temu zdobędziecie nowe umiejętności.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
szkolenia BHP po angielsku
W dzisiejszym globalnym środowisku pracy coraz więcej firm z...
testowanie oprogramowania QA
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad karierą w testowan...
Umowa B2B
Podczas szukania pracy można natknąć się na ogłoszenia, k...
Chemeko-System
To jedna z największych polskich firm przetwarzający...
tłumaczeniach techniczn
Tłumaczenie techniczne obejmuje różnorodne rodzaje dokumentó...