Menu
pożyczki na raty

Pożyczki na raty – co warto o nich wiedzieć?

W dzisiejszych czasach nie brakuje sytuacji, gdy potrzebujemy natychmiastowego zastrzyku gotówki. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się wtedy skorzystanie z pożyczki ratalnej. Co jednak warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na taki krok?

Pożyczki na raty – czym są?

Pożyczki ratalne są pomocą finansową w normalnej formie, które jednak oferują instytucje pozabankowe. O takie wsparcie może ubiegać się każda osoba, która nagle potrzebuje pieniędzy oraz będzie w stanie zwrócić je w określonym czasie. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli brakuje nam pewnej kwoty na wakacje, które planujemy od dłuższego czasu, zakup nowego samochodu lub sprzętu AGD czy RTV oraz nagły remont domu. Pożyczki ratalne często są brane przed świętami lub innymi okazjami, które wymagają sporych nakładów finansowych.

Pożyczki na raty są doskonałą alternatywą dla kredytów bankowych, które jednak wiążą się z wieloma formalnościami, a często brak zdolności finansowej sprawia, że w ogóle nie dostaniemy kredytu. Są też lepszym rozwiązaniem niż chwilówki, w których całą pożyczoną kwotę trzeba oddać w ciągu 30-45 dniu, a odsetki są naprawdę wysokie. Dlatego z roku na rok rośnie zainteresowanie pożyczkami na raty. Chociaż pożyczki ratalne przypominają kredyty dawane przez instytucję bankowe – udzielane są szybko i sprawie, bez wielu formalności oraz cechują się dużą elastycznością, co do wielkości rat i czasu ich spłaty.

Pożyczki na raty – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na jakiekolwiek zobowiązanie, należy uważnie zapoznać się z warunkami, na jakich podstawie udzielana jest pożyczka na raty. Szczególnie ostrożnym należy być w przypadku bardzo atrakcyjnych ofert – takich, które oferują niskie oprocentowanie, ponieważ może to oznaczać wysoką prowizję. Warto więc zapoznać się z informacjami na temat firmy, która udzieli nam pożyczki oraz dokładnie przeczytać tekst umowy, zanim ją podpiszemy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę decydując się na pożyczkę ratalną?

  1. Długość okresu spłaty oraz wielkość ratWysokość rat zależy głównie od sumy, którą chcemy pożyczyć. Należy jednak dopasować wysokość rat do naszego comiesięcznego budżetu. Chociaż często kusząco wygląda długi okres spłaty, ponieważ rata jest stosunkowo nieduża – eksperci od finansów polecają w miarę szybko uwalniać się od zobowiązań.
  2. Wysokość pożyczkiWysokość pożyczanej kwoty to jedna z najistotniejszy kwestii do przemyślenia. Najlepiej jest ubiegać się o sumę, której naprawdę potrzebujemy – nawet jeżeli kuszące wydaje się pożyczenie większej kwoty. Wypełniając wiosek o pożyczkę na raty musimy być zdolni do jej spłacenia. Wtedy wsparcie materialne okaże się dla nas dodatkową pomocą, a nie skomplikowaniem życia.
  3. Dodatkowe kosztyDecydując się na wzięcie pożyczki należy też zwrócić uwagę na wszelkie ukryte koszty. Może tu chodzić o dodatkowe opłaty oraz prowizje, od których zależna będzie comiesięczna rata. Chociaż w większości przypadków zabezpieczeniem są dla nas przepisy ustawy antylichwiarskiej, zawsze warto być czujnym.
  4. Wiarygodny oraz sprawdzony pożyczkodawcaJeżeli wszystkie warunki pożyczkodawcy nam odpowiadają, należy jeszcze upewnić się, czy firma udzielająca nam pożyczki jest rzetelna i wiarygodna. Informacją, którą należy znaleźć na samym początku jest numer KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy. Pomocne może być też sprawdzenie ostrzeżeń, które publikowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego. Warto również sprawdzić, czy pożyczkodawca zapisany jest w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Jeżeli uzyskaliśmy wszelkie powyższe informacje oraz sytuacja wygląda klarownie możemy zdecydować się na podpisanie umowy.

Jak wybrać najlepszą opcję?

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na tego rodzaju formę pożyczki z pewnością zależy nam na ofercie, która będzie w naszym przypadku najkorzystniejsza. Warto wtedy skorzystać ze sprawdzonej porównywarki pożyczek, takiej jak – https://pozyczkaportal.pl/kategoria-produktu/pozyczka-ratalna/ . To nowoczesne narzędzie, które pozwala w sprawny i szybki sposób porównać dziesiątki ofert oraz wybrać tę najlepszą.

 

2 odpowiedzi na “Pożyczki na raty – co warto o nich wiedzieć?”

  1. Adam M pisze:

    cenne informacje – warto to wiedzieć

  2. Agnieszka pisze:

    Myśle, że w obliczu nadchodzącego kryzysu te informację bardzo się przydadzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2020