Pożyczki pozabankowe pod zastaw mieszkania: najważniejsze informacje

Opublikowano: 22 stycznia 2019

Pozabankowe pożyczki pod zastaw mieszkania cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich klientów. Jeszcze do niedawna ta forma produktów pożyczkowych stanowiła przedmiot licznych obaw. Od pewnego czasu możemy jednak obserwować znaczący wzrost świadomości polskiego konsumenta, a co za tym idzie również coraz lepsze rozeznanie w wadach i zaletach poszczególnych odmian pożyczek pozabankowych.

Dlaczego jednak właściwie pożyczka pod mieszkania jest propozycją wartą uwagi i w jakich okolicznościach warto rozważyć ją jako alternatywę dla standardowych form pożyczek pozabankowych?

Czym jest i jak działa pożyczka pod zastaw mieszkania?

Zasadniczo, można wyodrębnić dwa podstawowe, najczęściej spotykane warianty pożyczek pod zastaw mieszkania. Pierwszym, najbardziej “tradycyjnym”, są oczywiście pożyczki pod hipotekę. W tym wypadku, pożyczkodawca, czyli w tej sytuacji instytucja pożyczkowa, dokonuje wpisu do księgi wieczystej nieruchomości, która stanowi przedmiot umowy o pożyczkę.

Drugim wariantem, cieszącym się znacznie większą popularnością wśród konsumentów, są pożyczki pozabankowe pod zastaw mieszkania z mechanizmem przewłaszczenia. Na czym polega pożyczka pod przewłaszczenia? Na czas trwania okresu pożyczki, podmiot udzielający kredytu(bank lub instytucja pożyczkowa), staje się formalnym właścicielem danej nieruchomości. Gdy zobowiązanie zostanie spłacona, na mocy odpowiednich zapisów w umowie formalny status domu lub mieszkania wraca do stanu pierwotnego. Co ważne, owa zmiana właściciela w przypadku pożyczek pod przewłaszczenie ma charakter czysto formalny: właściciel nieruchomości nadal jest de facto jej właścicielem i może ją użytkować w dowolny sposób, czy to zamieszkując ją czy też wynajmując osobom trzecim.

Jakie są najważniejsze zalety pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Zdecydowanie najważniejszym z punktu widzenia atutem takich rozwiązań, jak pozabankowa pożyczka pod mieszkanie, jest RRSO, które kształtuje się na poziomie znacznie niższym, niż ma to miejsce w przypadku innego rodzaju produktów pożyczkowych/kredytowych. Wynika to z prostego faktu, iż podmiot udzielający pożyczki pod mieszkanie uzyskuje zabezpieczenie swoich ewentualnych roszczeń w postaci nieruchomości stanowiącej przedmiot umowy. To jednak jeszcze nie wszystko. W przypadku pożyczek pozabankowych pod zastaw mieszkania można wyodrębnić również takie, istotne z perspektywy konsumenta korzyści, jak:

– Poprawa zdolności kredytowej(jako że pożyczka jest formalnie zabezpieczona nieruchomością, podmiot będący pożyczkodawcą ocenia zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy w sposób znacznie bardziej korzystny).
– Możliwość zaciągnięcia pożyczki na znacznie dłuższy okres(czasami różnice w długości okresu spłaty pomiędzy standardowymi formami produktów pożyczkowych a pożyczką pod zastaw mieszkania wynoszą nawet kilkadziesiąt procent).
– Możliwość uzyskania niższej wysokości miesięcznej raty spłaty pożyczki(wynika to wprost z dłuższego czasu trwania umowy).

Pożyczki pod zastaw: nie tylko dla osób zadłużonych

Przyjęło uważać, że pożyczka pozabankowa pod zastaw mieszkania to najskuteczniejszy oraz najbardziej bezpieczny sposób wychodzenia z tzw. spirali długów. Istotnie, pożyczka pod zastaw mieszkania pozwala na znaczące obniżenie kosztów obsługi zadłużenia w skali roku, co stanowi fundamentalny warunek dla powodzenia całego procesu wychodzenia z długów.

Jednak mówiąc o pożyczkach pod zastaw mieszkania nie należy traktować tej formy produktów pożyczkowych tylko i wyłącznie jako “rozwiązania awaryjnego”, po które powinni sięgać jedynie konsumenci znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej. Ze względu na wymienione powyżej zalety pożyczek pozabankowych pod zastaw mieszkania, rozwiązanie to samo w sobie stanowi wysoce atrakcyjną propozycję. Wyraźnie niższe RRSO, dłuższy okres spłaty, korzystniejsza ocena zdolności kredytowej oraz niższe miesięczne raty: to wszystko sprawia, że klienci coraz częściej i coraz chętniej decydują się skorzystanie z pożyczek pod zastaw mieszkania traktując je po prostu jako swoistą formę kredytu konsumenckiego.

Warto również dodać, że zaletą tego rodzaju rozwiązań jest także ich łatwa dostępność. Nowoczesne instytucje pożyczkowe nie są odgórnie zobligowane do przestrzeganie odgórnie narzuconych rygorów odnośnie prowadzonej przez nie polityki finansowej, tak jak ma to miejsce w przypadku banków. Oznacza to możliwość przyjęcia innego, znacznie bardziej praktycznego modelu biznesowego, co oczywiście przekłada się w sposób bezpośredni na sposób weryfikowania zdolności kredytowej klienta. To właśnie dlatego, pożyczki pod zastaw mieszkania bez bik lub innych baz stanowią żadnego curiosum: instytucja pożyczkowa nie jest bowiem szczególnie zainteresowana suchymi, niewiele mówiącymi statystykami, których źródłem są właśnie takie bazy, jak BiK czy KRD, lecz realnymi możliwościami finansowymi klienta.

Statystyki pozytywnie weryfikują ten model biznesowy, ponieważ wynika z nich, że klienci posiadający zadłużenie lub widniejący w bazach takich jak BiK wcale nie wykazują problemów z terminową spłatą pożyczek częściej, niż ma to miejsce na przykład w przypadku konsumentów, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani przez instytucje bankowe, tj. posiadających “dobrą historię kredytową”.

Reasumując, można powiedzieć, że pożyczka pod zastaw mieszkania bez bik to aktualnie prawdopodobnie najbardziej atrakcyjny wariant pożyczek pozabankowych, i to w wielu różnych aspektach, o których była już mowa powyżej.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
nieruchomości w Dominikanie
Formalności, jakich musimy dopełnić by nabyć nieruchomość w...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...