odszkodowanie

Praca w UK jest dla Ciebie bardzo stresująca? Sprawdź czy możesz uzyskać odszkodowanie!

Opublikowano: 30 marca 2021

Stres to grząski temat. Doświadczamy go wszędzie i bywa, że codziennie, bo tak wygląda teraz zaginiony świat. Często myślimy, jak mu zaradzić, rozważamy leki lub jogę, część z nas pomyśli też o przyczynach, ale głównie w odniesieniu do siebie. Raczej ostatnią rzeczą jest myśl, że za nasz stres ktoś być może odpowiada, a odszkodowanie z takiego powodu to już w ogóle czarna magia.

W UK jednak stres wymieniany jest na liście chorób zawodowych, a te, podobnie jak wypadki w pracy, jeśli nie są z winy pracownika, a przyczyniają się do zdrowotnego uszczerbku, uprawniają do odszkodowania.

Stres a środowisko pracy

Stres zawodowy dotyczy niekorzystnych warunków w pracy, za które odpowiada pracodawca. Bywa, że wymagania wobec pracownika są zbyt wygórowane albo nawet nieadekwatne do jego stanowiska pracy i kompetencji. W innych sytuacjach pracownik może czuć się bardzo obarczony odpowiedzialnością za coś, nad czym nie ma tak naprawdę żadnej kontroli. Jeśli do tego dodać brak wsparcia ze strony innych, w tym pracodawcy, to można powiedzieć, że stres gwarantowany. W tym wszystkim nieustannie może nam towarzyszyć lęk o utratę pracy, niepewność, która jeśli utrzymuje się długo, przechodzi w chroniczny stan stresu, który niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu w każdym tego słowa znaczeniu.

Środowisko pracy bywa też stresujące, gdy w gruncie rzeczy nie daje czasu wolnego, nie sprzyja budowaniu relacji, niejasno określa rolę, nie dookreśla celów, nie zapewnia jasnej komunikacji i jeszcze wiele czynników można tu dopisać. Jeśli jesteśmy pracownikami z obcego kraju, nie do końca znającymi język, dodatkowo nasz stres ma prawo narastać. Bywa, że nasze wysiłki, by określić jasno zasady czy swoje obowiązki, przyniosą skutki. Mamy wtedy satysfakcję, poczucie sprawczości, tak potrzebne w pracy i być może uznanie innych. Jednak, gdy tak się nie dzieje, a w pracy tej pozostaniemy, może okazać się to kosztowne dla naszego zdrowia.

Odszkodowanie za stres w pracy

Powodem, który uprawnia nas do odszkodowania w takiej sytuacji, jest fakt, że pracodawca najprawdopodobniej zaniedbał coś w swoich obowiązkach wobec pracowników. Nie zapewnił wystarczająco bezpiecznych warunków, by zapobiec chorobom i wypadkom. Być może w ogóle zignorował czynnik ludzki, przedkładając nad niego zyski i zarobek. Pracodawca nie dbając o ludzi, szkodząc im, powinien ponieść za to odpowiedzialność. Jest to jednak niełatwe, żeby udowodnić, że symptomy, które mamy, rozwijające się i trwające od dłuższego czasu, są właśnie efektem warunków w pracy. Dlatego, zamiast rozstrzygać samemu, co wynika z pracy, a co z naszego prywatnego życia, lepiej oprzeć się na doświadczeniu specjalistów do spraw odszkodowań, którzy na co dzień mają do czynienia z podobnymi sprawami.

Zawsze dobrym krokiem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub psychiatry, który będzie w stanie zdiagnozować objawy i przyczynę. Jednak nawet wtedy trudno jest na tyle poradzić sobie samemu z emocjami i obawami, żeby sprawę roszczenia poprowadzić samemu. Zlecając ją profesjonalnej firmie odszkodowawczej, ściągamy z siebie dylematy dotyczące poczucia winy, które zakłócałyby przebieg sprawy. Trzeba bowiem zebrać sporo dowodów, zadbać o dokumentację medyczną, świadków.

Tego typu sprawy na pewno do łatwych nie należą. Przyczyna stresu nie jest tak oczywista, jak przyczyną kolizji drogowej, dlatego pomoc specjalisty wydaje się tu nieoceniona, nawet jeśli bardzo dobrze znamy język, czy nawet wszelkie przepisy prawne.

Więcej informacji na stronie https://insito-odszkodowania.uk/porady-prawne/odszkodowanie-w-uk-za-stres-w-pracy-kiedy-mozna-sie-o-nie-ubiegac/


Co warto wiedzieć na temat dopłat do odszkodowania OC?

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mata Barcicka
Już od kilkunastu lat widzimy na polskim rynku brak...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
pierwsza praca
To, czy dana osoba dostanie wymarzone stanowisko, w dużej mi...
Freelancing
To jeden z najważniejszych aspektów związanych ze zdalną for...
Polak w pracy
Narzekanie najczęstszym ze wszystkich uciążliwych za...