pralki wirnikowe

Pralki wirnikowe – kompendium wiedzy

Opublikowano: 8 lipca 2021

Kupno pralki nie jest dzisiaj łatwą decyzją – mnogość modeli, rozwiązań technologicznych i dodatkowych opcji potrafi przyprawić o zawrót głowy. Nic więc dziwnego, że dla niektórych to, co najprostsze, jest najlepsze. Przykładem takiego sprzętu jest pralka wirnikowa, która dla części osób stanowi symbol poprzedniej epoki, dla innych zaś – bardzo wygodną opcję. Okazuje się, że to urządzenie w pewnych okolicznościach pozostaje bardzo przydatne. Co warto wiedzieć na jego temat? Czym wyróżniają się poszczególne wersje i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Pralki wirnikowe kiedyś stanowiły jedyną opcję. Dzisiaj zastępują je pralki automatyczne, a mimo to wcześniejsza wersja ma swoich zwolenników. Pralki wirnikowe znajdziesz na: https://www.neo24.pl/duzeagd/pralki/wirowki.html.

Czym są pralki wirnikowe?

Co warto wiedzieć na temat pralek wirnikowych? Czym różni się od nich pralka automatyczna? Model wirnikowy reprezentuje sprzęt AGD o bardzo prostej konstrukcji. Składa się ze zbiornika na wodę wprawianego w ruch za pomocą wirnika. Urządzenie nie jest podłączane do sieci wodociągowej, dlatego trzeba napełniać je ręcznie i opróżniać za pomocą węża.

W podstawowych modelach pralek wirnikowych nie ma żadnych dodatkowych funkcji, jednak na rynku dostępne są również wersje bardziej rozbudowane. Wyposażone zostały w opcje, dzięki którym proces prania jest wygodniejszy. W zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji użytkowników można wybrać większe lub małe pralki wirnikowe.

Jak działają pralki wirnikowe?

Trzeba pamiętać, że pralka wirnikowa znacząco różni się od pralki automatycznej. Przede wszystkim wymaga ręcznego napełnienia zbiornika wodą. Następnie wkłada się do niej pranie, czyli załadunek. Wirowanie przeprowadza się albo ręcznie, albo automatycznie, jeśli sprzęt to jednocześnie pralko-wirówka. Po zakończonej pracy urządzenie trzeba opróżnić za pomocą dołączonego węża.

Szczegółowe działanie zależy od typu urządzenia. W podstawowej wersji znajduje się tylko przycisk, za pomocą którego możesz wyłączyć i włączyć pralkę. Bardziej zaawansowane warianty, z opcją wirówki, to dodatkowe funkcje, na przykład pompa wody, pokrywa z blokadą lub system szybkiego zatrzymywania.

Warto także wiedzieć, jak prać w pralce wirnikowej. Informacje na ten temat znajdziesz w oznaczeniach na metkach. Podobnie jak przy modelach automatycznych, zawsze należy segregować odzież kolorystycznie i dopasowywać ilość prania do wagi, którą określa wskazana przez producenta wielkość załadunku. Niektóre ubrania, na przykład delikatne swetry, materiały sztuczne, kolor delikatny, nie mogą być wirowane, ponieważ zdefasonują się lub stracą wygląd.

Czy pralki wirnikowe to dobre rozwiązanie?

Zanim do twojego domu trafi pralka wirnikowa z wirówką, zastanów się, czy będzie to dobre rozwiązanie.

Zalety pralek wirnikowych to:

  • niska cena,
  • prosta konstrukcja, która ogranicza praktycznie do zera ewentualne uszkodzenia mechaniczne i sprawia, że ewentualna naprawa nie jest droga,
  • łatwa obsługa – nawet dla starszych osób, które nie do końca radzą sobie ze skomplikowanymi technologiami,
  • niewielkie gabaryty – mała pralka wirnikowa jest łatwa w transporcie i przenoszeniu, nie zajmuje wiele miejsca, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku domków letniskowych, kempingów czy działek,
  • nie wymagają dostępu do bieżącej wody, a w przypadku modeli obsługiwanych ręcznie – energii elektrycznej, aby zapewnić sprawne działanie,
  • szybkość działania – współczesne pralki są w stanie zrealizować pracę w kilka – kilkanaście minut.

Czy wobec tego pralko-wirówka ma jakieś wady? Nawet współczesne modele mają słabe strony, o których trzeba wspomnieć. To przede wszystkim:

  • zaangażowanie czasowe – mimo zaawansowania to nadal podobne technologie co te przed laty. Samo pranie zajmuje niewiele czasu, ale trzeba wodę wlać, wypompować, a – w przypadku modeli bez wirówki – wyżąć ubrania,
  • brak funkcji dodatkowych, takich jak na przykład automatycznie czyszczone filtry, wybór prędkości wirowania, dostęp do pamięci urządzenia, oddzielne komory, tryb eco,
  • samodzielne podgrzewanie wody – jeśli pralka nie ma grzałki.

Jeśli zdecydujesz się na zakup, przejrzyj popularne modele w twojej przeglądarce i złóż szybkie zamówienie telefoniczne lub przez internet. Możesz też zezwolić, by sklep mógł przedstawiać spersonalizowane oferty.

Czym kierować się przy wyborze pralki? 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Jak wybrać piekarnik
Wybór odpowiedniego piekarnika do...
Electrolux
Mopowanie jest jednym z p...
Wybór dobrej pralki
Wybór pralki to jedna z ważniejsz...
Xiaomi
W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest coraz szybsze,...
Pralka LG
Planujesz zakup nowej pralki? Weź pod uwagę modele marki LG!...