Preferencje kulinarne Polaków

Preferencje kulinarne Polaków – co jemy i ile płacimy w restauracjach?

Opublikowano: 26 września 2019

Wyjście na miasto to okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, zjedzenia smakowitego obiadu, podczas którego mamy okazję odkrycia nowych smaków. Jak pokazuje raport „Polska na Talerzu 2018”, coraz chętniej korzystamy z takich sposobności. Co jeszcze ciekawego wyniknęło z ostatnich badań? Zagłębiając się w lekturę, można poznać nasze krajowe preferencje np. jak wybieramy lokale, co jadamy i ile to nas kosztuje.

Ważne są dla nas więzi z innymi oraz zdanie naszych bliskich

Jak wynika z raportu, Polacy w jadaniu na mieście zwykle upatrują okazji do spotkań ze znajomymi – tak odpowiedziało aż 42% respondentów. Nieco mniej osób wskazało, że obiad poza domem to także sposobność do wypróbowania nowych, ciekawych smaków (37%). Lubimy spędzać czas wolny w gronie najbliższych, jak również cenimy sobie ich opinie. Rekomendacje rodziny i znajomych są dla znakomitej większości z nas (aż 69% odpowiadających) podstawą do wyboru lokalu gastronomicznego. Jeśli więc zastanawiamy się, gdzie znajduje się dobra restauracja w Gdańsku, to zwykle najpierw pytamy znajomych, a następnie zasięgamy opinii w serwisach społecznościowych – wchodząc na grupy zrzeszające osoby zamieszkujące Gdańsk czy Trójmiasto. W ten sposób znajdujemy modny lokal w centrum miasta lub np. cichą i sprzyjającą rodzinnym spotkaniom restaurację na osiedlu Łostowice – https://zacisze.gda.pl/.

Żyjemy szybko, dlatego dogodnie zlokalizowana restauracja w miejscu pracy i szkoły jest dla Polaków zachętą, by zjeść lunch poza domem. Restauratorzy wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i często sytuują swoje lokale w miejscach, w których znajdują się np. sale konferencyjne. Dzień spędzony na przyswajaniu wiedzy bywa wyczerpujący, dlatego możliwość zjedzenia posiłku tam, gdzie są sale szkoleniowe jest dla uczestników wszelakich kursów bardzo atrakcyjna. 28% ankietowanych uznało to za duży atut, podobnie jak 22% respondentów wskazało, że posiłki jadane na mieście pozwalają oszczędzić czas.

Preferencje kulinarne Polaków

W jakich lokalach jadamy? Ile za to płacimy?

W czołówce preferowanych lokali są pizzerie (wskazane przez 69% osób), lokale z jedzeniem typu fast food (59%), jak również restauracje (53%). Najbardziej cenimy sobie rodzimą, polską kuchnię (co potwierdziło aż 79% respondentów), a w dalszej kolejności dania włoskie, arabskie i amerykańskie. Niemal jedna trzecia Polaków korzysta z usług lokali gastronomicznych 2 do 3 razy w miesiącu. W robocze dni tygodnia jesteśmy bardziej powściągliwi w wydawaniu pieniędzy na jedzenie poza domem – wydajemy średnio od 11 do 40 zł. W weekendy z kolei wydajemy nieco więcej – większość z nas przyznaje, że kolacja na mieście zwykle kosztuje od 21 do 70 złotych.

Przeprowadzone w 2018 roku badania o preferencjach kulinarnych Polaków potwierdzają, że jadanie poza domem to dla nas nie tylko oszczędność czasu i łatwość zjedzenia dobrego obiadu. To także doskonała okazja do poznawania świata (poprzez kosztowanie nowych potraw) oraz spędzania wolnego czasu tak, jak lubimy najbardziej – w gronie przyjaciół i rodziny.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Tacki na grilla
Grillowanie w sezonie letnim to idealny sposób na prosty i s...
passata pomidorowa
Passata pomidorowa to popularny składnik wi...
soki na przyjęcie
Podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi dobre soki to ab...
restauracja na randkę
Zastanawiasz się, gdzie zabrać swoją drugą połówkę na randkę...
tatar
Tatar wołowy, jak powszechnie określa się befsztyk t...