szaty liturgiczne

Prezent dla księdza nie musi być kłopotliwy

Opublikowano: 15 maja 2023

Są okazje wymagające szczególnych prezentów. To przede wszystkim uroczystości religijne, które często skłaniają do zakupu upominku nawiązującego do okoliczności. Malucha, do którego jesteśmy zaproszeni na chrzest, obdarowujemy zwykle medalikiem albo obrazkiem religijnym, dziecku przystępującemu do komunii można ofiarować biblię, łańcuszek albo złotą lub srebrną monetę okolicznościową. Bywa jednak, że stajemy przed dylematem: co kupić księdzu?

Szczególnie w sezonie komunijnym dewocjonalia cieszą się dużą popularnością. Niemniej podarunki o tematyce religijnej sprawdzą się także na chrzest, bierzmowanie, a nawet ślub, zarówno jako samodzielny prezent, jak i symboliczny dodatek do głównego – „świeckiego” − prezentu. Żyjemy bowiem w czasach, w których wartość prezentów, jakimi wypada czy wręcz powinno się obdarować dziecko przy okazji wyjątkowej uroczystości religijnej, wciąż rośnie. Coraz większe są oczekiwania i presja społeczna, a tym samym zaciera się wymiar religijny prezentów. Prezenty, takie jak rower, telefon czy komputer, coraz częściej zastępują dewocjonalia.

Prezent dla księdza na różne okazje

Czasem trzeba jednak obdarować księdza. Taki prezent to nie lada wyzwanie. Kapłaństwo zobowiązuje do wyboru szczególnego prezentu, związanego z pełnionymi obowiązkami i posługą duchownego. Bywa, że mamy w rodzinie duchownego, któremu chcemy ofiarować godny prezent. Pretekstem mogą być zwyczajowo imieniny, które nie wymagają wyjątkowej oprawy, ale niekiedy okazja jest szczególna. Mogą to być święcenia kapłańskie albo jubileusz.

Niejednokrotnie prezent jest wyrazem podziękowania od parafian lub działających przy kościele wspólnot. Innym razem na prezent składają się rodzice dzieci przystępujących do pierwszej komunii. Taki podarunek powinien być szczególny – dostosowany do pełnionej przez księdza posługi, a zarazem osobisty i na tyle okazały, że zostanie doceniony i zapamiętany.

Szaty liturgiczne – trafiony prezent dla kapłana

Kwiaty to uniwersalny i niezawodny wyraz uznania i wdzięczności, ale nie zawsze wystarczający. Gdy nie wiemy, co byłoby odpowiednie na tego typu okazję, z pomocą nadchodzą specjalne sklepy z liturgicznym asortymentem. Przed ostateczną decyzją i zakupem, warto zajrzeć na stronę specjalistycznego sklepu online, aby zorientować się w możliwościach i cenach, a w rezultacie jak najlepiej dostosować prezent do okazji i budżetu, jakim dysponujemy. Wielu inspiracji dostarczy np. strona www.ornat.com.pl, gdzie możemy znaleźć pomysły zarówno na skromny podarunek indywidualny, na mniejszy budżet, jak i okazały prezent składkowy, gdy mamy przeznaczoną na ten cel większą kwotę.

Szaty mszalne na każdą kieszeń

W zależności od okazji i budżetu możemy wybrać skromniejszy, ale zawsze praktyczny prezent w postaci koszuli kapłańskiej, komży lub stuły. Na szczególne okazje sprawdzi się alba, np. zdobiona mereżką lub gipiurą, a jeśli zależy nam na wyjątkowym podarunku, najbardziej trafiony będzie piękny, strojny ornat z ornamentami. Może on być haftowany lub ręcznie wyszywany i bogato zdobiony. Podobnie kunszt rękodzieła z pewnością doceni kapłan obdarowany kapą. To wydatek rzędu od 500 do nawet 2000 zł, w zależności od materiału i zdobień.

Jeśli chcielibyśmy uhonorować księdza w sposób szczególny, prezentem z najwyższej półki będzie zestaw szat mszalnych, na który składają się m.in. ornat, kapa, dalmatyka, tunika z manipularzem i bursa. Taki pakiet, utrzymany w jednolitym stylu i kolorystyce, to koszt około 3500-4000 zł.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Summer Queen
Na pewno pamiętasz serial „Słoneczny Patrol”, który zapocząt...
Biżuteria
Sklep jubilerski Prestiż to to miejsce, w którym tradycja ju...
Sneakersy na zimę
Na horyzoncie zima, a także pytanie: czy to dobra pora, aby...
odzież dla pielęgniarek
Odzież ochronna medyczna to nie tylko uniform, ale także nie...
Buty męskie na jesień
Jesień to pora roku, która wymaga dostosowania garderoby do...