Profilaktyczne badania kobiet

Profilaktyczne badania kobiet

Opublikowano: 23 kwietnia 2021

Każdy z nas powinien regularnie wykonywać badania profilaktyczne, nawet gdy nie odczuwa żadnych dolegliwości. Celem badań jest wykluczenie i zapobieganie rozwojowi schorzeń, na które jesteśmy narażeni z racji uwarunkowań genetycznych, wykonywanego zawodu, czynników środowiskowych. Wykryta w porę choroba daje duże możliwości wyleczenia. Zaniedbywanie zdrowia może doprowadzić do rozwoju poważnych schorzeń!

Kobiety – na co powinna zwrócić uwagę 20, 30 a na co 50-latka?

Rodzaj i częstotliwość badań zmienia się z wiekiem, ponieważ inna jest częstotliwość występowania różnych schorzeń u dwudziestolatki, a inna u kobiety dwadzieścia czy trzydzieści lat starszej. W dużym skrócie postaramy się przedstawić najważniejsze badania, jakim powinny poddać się kobiety w różnym wieku.

Po dwudziestym roku życia bardzo ważne są badania ginekologiczne (włącznie z cytologią). Warto zgłosić się na nie raz w roku, a oprócz tego regularnie wykonywać samobadanie piersi – najlepiej między 6-9 dniem cyklu. Nawet pomimo braku dolegliwości, należy chociaż raz do roku zgłosić się do internisty, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, morfologię (pomiar cukru we krwi, cholesterolu, trójglicerydów). Konieczne są regularne wizyty u dentysty (raz w roku, nawet jeśli nie ma się żadnych dolegliwości), a raz na pięć lat warto wykonać RTG klatki piersiowej.

Badania kobiet po 30 roku życia

Po 30. roku życia jednym z najważniejszych powinno być samobadanie piersi, a co dwa lata powinno się wykonywać USG piersi. Jeżeli kobieta znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, po 35. roku życia powinna wykonać pierwszą mammografię. Badania ginekologiczne z cytologią wykonujemy raz do roku, a przynajmniej raz na dwa lata USG dopochwowe. Nadal regularnie raz do roku wykonujemy badanie moczu, morfologię, ciśnienie. Jeżeli zaczynamy chudnąć lub tyć bez wyraźnego powodu – wskazane badanie poziomu hormonów tarczycy. Profilaktycznie zaleca się wizytę u okulisty (co 3-4 lata). Po 30 roku życia mogą dać o sobie znać problemy z sercem, w razie jakichkolwiek wątpliwości należy wykonać EKG. Nie można zapomnieć o regularnych wizytach u stomatologa – raz na pół roku.

Badania kobiet po 40 roku życia

Po 40. roku życia bez zmian regularnie raz do roku wykonujemy badanie moczu, morfologię(OB., poziom cukru), skontrolowanie poziomu gospodarki lipidowej, hormonów tarczycy. Nie zapominamy o regularnych wizytach u ginekologa, cytologii, badaniu piersi, a raz na dwa lata wskazane jest wykonanie USG piersi i mammografii. Z racji tego, że wiele kobiet zapada na choroby związane z krążeniem, co 2-3 lata powinno się wykonać badanie EKG. Oczywiście w dalszym ciągu regularnie odwiedzamy dentystę, a raz na 2 lata profilaktycznie okulistę – poza kontrolą wzroku badamy ciśnienie śródgałkowe i dna oka.

Badania kobiet po 50 roku życia

Po 50. roku życia bez zmian pozostają podstawowe badania profilaktyczne jak mocz, morfologia. Powinno się kontrolować poziom hormonów płciowych i regularnie odwiedzać ginekologa oraz wykonywać mammografię. Wizyty o okulisty są wskazane raz do roku – po 50-tce wzrok szybciej się pogarsza. Nawet jeżeli nie istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na osteoporozę, w ciągu dekady kobieta przynajmniej raz powinna wykonać badanie densytometryczne(na gęstość kości). Podobnie w przypadku kolonoskopii – badanie powinno się wykonać przynajmniej raz w ciągu 10 lat, chyba że w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowania na polipy lub raka jelita grubego. W takim przypadku badanie należy wykonać raz na pięć lat.

Badania kobiet po 60 roku życia

Kobiety po 60. roku życia i starsze – regularność profilaktycznych badań powinna być priorytetem w tej kategorii wiekowej. Często należy sprawdzać ciśnienie tętnicze, robić badania moczu, krwi, poziomu cukru i hormonów tarczycy. Co dwa lata należy kontrolować wzrok pod kątem schorzeń takich jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej i innych. Nadal ważne są kontrole u ginekologa, badanie cytologiczne, USG i mammografia piersi. Na pewno warto sprawdzić gęstość kości i wykonać kolonoskopię.

Niezależnie od wieku, nie zapominajmy o zbawiennym wpływie na organizm aktywności fizycznej, lekkostrawnej diety i starajmy się w miarę możliwości unikać stresu.

E. J. Tur

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...