Każdy z nas powinien regularnie wykonywać badania profilaktyczne, nawet gdy nie odczuwa żadnych dolegliwości. Celem badań jest wykluczenie i zapobieganie rozwojowi schorzeń, na które jesteśmy narażeni z racji uwarunkowań genetycznych, wykonywanego zawodu, czynników środowiskowych. Wykryta w porę choroba daje duże możliwości wyleczenia. Zaniedbywanie zdrowia może doprowadzić do rozwoju poważnych schorzeń!
Rodzaj i częstotliwość badań zmienia się z wiekiem, ponieważ inna jest częstotliwość występowania różnych schorzeń u dwudziestolatki, a inna u kobiety dwadzieścia czy trzydzieści lat starszej. W dużym skrócie postaramy się przedstawić najważniejsze badania, jakim powinny poddać się kobiety w różnym wieku.
Po dwudziestym roku życia bardzo ważne są badania ginekologiczne (włącznie z cytologią). Warto zgłosić się na nie raz w roku, a oprócz tego regularnie wykonywać samobadanie piersi – najlepiej między 6-9 dniem cyklu. Nawet pomimo braku dolegliwości, należy chociaż raz do roku zgłosić się do internisty, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, morfologię (pomiar cukru we krwi, cholesterolu, trójglicerydów). Konieczne są regularne wizyty u dentysty (raz w roku, nawet jeśli nie ma się żadnych dolegliwości), a raz na pięć lat warto wykonać RTG klatki piersiowej.
Po 30. roku życia jednym z najważniejszych powinno być samobadanie piersi, a co dwa lata powinno się wykonywać USG piersi. Jeżeli kobieta znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, po 35. roku życia powinna wykonać pierwszą mammografię. Badania ginekologiczne z cytologią wykonujemy raz do roku, a przynajmniej raz na dwa lata USG dopochwowe. Nadal regularnie raz do roku wykonujemy badanie moczu, morfologię, ciśnienie. Jeżeli zaczynamy chudnąć lub tyć bez wyraźnego powodu – wskazane badanie poziomu hormonów tarczycy. Profilaktycznie zaleca się wizytę u okulisty (co 3-4 lata). Po 30 roku życia mogą dać o sobie znać problemy z sercem, w razie jakichkolwiek wątpliwości należy wykonać EKG. Nie można zapomnieć o regularnych wizytach u stomatologa – raz na pół roku.
Po 40. roku życia bez zmian regularnie raz do roku wykonujemy badanie moczu, morfologię(OB., poziom cukru), skontrolowanie poziomu gospodarki lipidowej, hormonów tarczycy. Nie zapominamy o regularnych wizytach u ginekologa, cytologii, badaniu piersi, a raz na dwa lata wskazane jest wykonanie USG piersi i mammografii. Z racji tego, że wiele kobiet zapada na choroby związane z krążeniem, co 2-3 lata powinno się wykonać badanie EKG. Oczywiście w dalszym ciągu regularnie odwiedzamy dentystę, a raz na 2 lata profilaktycznie okulistę – poza kontrolą wzroku badamy ciśnienie śródgałkowe i dna oka.
Po 50. roku życia bez zmian pozostają podstawowe badania profilaktyczne jak mocz, morfologia. Powinno się kontrolować poziom hormonów płciowych i regularnie odwiedzać ginekologa oraz wykonywać mammografię. Wizyty o okulisty są wskazane raz do roku – po 50-tce wzrok szybciej się pogarsza. Nawet jeżeli nie istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na osteoporozę, w ciągu dekady kobieta przynajmniej raz powinna wykonać badanie densytometryczne(na gęstość kości). Podobnie w przypadku kolonoskopii – badanie powinno się wykonać przynajmniej raz w ciągu 10 lat, chyba że w rodzinie wystąpiły przypadki zachorowania na polipy lub raka jelita grubego. W takim przypadku badanie należy wykonać raz na pięć lat.
Kobiety po 60. roku życia i starsze – regularność profilaktycznych badań powinna być priorytetem w tej kategorii wiekowej. Często należy sprawdzać ciśnienie tętnicze, robić badania moczu, krwi, poziomu cukru i hormonów tarczycy. Co dwa lata należy kontrolować wzrok pod kątem schorzeń takich jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej i innych. Nadal ważne są kontrole u ginekologa, badanie cytologiczne, USG i mammografia piersi. Na pewno warto sprawdzić gęstość kości i wykonać kolonoskopię.
Niezależnie od wieku, nie zapominajmy o zbawiennym wpływie na organizm aktywności fizycznej, lekkostrawnej diety i starajmy się w miarę możliwości unikać stresu.
E. J. Tur
Dodaj komentarz