Podczas planowania budowy domu jednorodzinnego, lub w chwili, gdy analizowane są projekty domów inwestorzy często skupiają się na liczbie kondygnacji, powierzchni zabudowy i użytkowej, oraz obecności konkretnych pomieszczeń. Niestety, zbyt mało uwagi poświęca się optymalnemu ustawieniu programu funkcjonalnego, co może wpływać zarówno na komfort życia mieszkańców, jak i na koszty eksploatacji budynku. Dlaczego odpowiednia lokalizacja pokoju, kuchni, czy łazienki jest tak istotna?
Optymalny układ pomieszczeń w domu jednorodzinnym ma kluczowe znaczenie dla wygody wszystkich domowników, zarówno dorosłych, jak i dzieci. W skrócie, odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń przyczynia się do funkcjonalności budynku i minimalizuje koszty jego eksploatacji. Funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń to przede wszystkim logiczne i komfortowe zagospodarowanie przestrzeni. Logiczne i dobrze wpływające na komfort użytkowania jest umiejscowienie kuchni i salonu blisko siebie. Dodatkowo, wyraźne wydzielanie stref dziennych i nocnych wpływa na większe poczucie prywatności mieszkańców.
Gdy wybieramy do realizacji inwestycji projekty domów z poddaszem użytkowym podział stref jest naturalny. Na parterze mamy do dyspozycji strefę dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią. Niektóre projekty domów przewidują dodatkowy pokój oraz łazienkę na parterze, co może okazać się przydatne, gdy planujemy dwuetapową realizację inwestycji. Poza tym dolne piętro mieści również pomieszczenia pomocnicze, takie jak spiżarnia, pralnia, pomieszczenie gospodarcze, kotłownia i garaż, jeśli występuje. Na poddaszu domów jednorodzinnych znajdziemy najczęściej strefę nocną z sypialniami i główną łazienką.
W przypadku większych domów, szczególnie tych z garażem, coraz częściej projektowana jest sypialnia małżeńska w postaci prywatnego apartamentu z łazienką i garderobą. W domach parterowych podział na sfery dzienną i nocną nie jest tak oczywisty, dlatego warto wybierać takie projekty domów, które wyraźnie akcentują obie przestrzenie.
Planując układ pomieszczeń, warto również brać pod uwagę potrzeby osób o ograniczonej mobilności. Inny będzie program funkcjonalny dla czteroosobowej rodziny, a inny dla pary seniorów budującej dom na czas spokojnej emerytury.
Dom przy Rubinowej 7
Rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata jest kluczowe zarówno dla komfortu użytkowania, jak i efektywności energetycznej budynku. Można dokonać charakterystyki poszczególnych stron świata w kontekście lokalizowania względem nich programu funkcjonalnego wnętrza domu.
Strona północna, słabiej oświetlona, jest odpowiednią lokalizacją dla wejścia głównego, garażu i pomieszczeń gospodarczych.
Z kolei strony: wschodnia, północno-wschodnia i południowo-wschodnia są odpowiednie dla umieszczenia sypialni i pokoi dziecięcych.
Od strony południowej i południowo-zachodniej, optymalnie oświetlonych, warto lokować salon, jadalnię i tarasy. W pokoju dziennym zlokalizowanym od południa będziemy mogli cieszyć się ciepłym światłem słonecznym od wschodu do zachodu, zgodnie z naturalnym rytmem dnia.
Układ pomieszczeń w domu stanowi kluczowy element decydujący o komforcie codziennego życia i efektywności energetycznej. Gdy niewłaściwie ustawimy wnętrze stracimy możliwość funkcjonowania z dobowym rytmem dnia i nocy, a nasz dom będzie tracił niepotrzebnie więcej energii. Wybierając projekty domów, warto zatem zwrócić uwagę na tę istotną kwestię.
Dodaj komentarz