Przebarwienia na twarzy

Przebarwienia na skórze twarzy

Opublikowano: 15 grudnia 2022

Przebarwienia na twarzy mają postać piegów i plamek o różnych rozmiarach, zwykle w kolorze ciemniejszym niż odcień skóry. Wielu przebarwień można się pozbyć, jednak wymaga to sporo czasu i odpowiedniej pielęgnacji.

Przebarwienia skórne są powszechnym problemem, dotykającym częściej kobiety niż mężczyzn. Najwięcej ich powstaje na twarzy, dekolcie i rękach, czyli częściach ciała najbardziej wystawionych na działanie promieni UV. Przebarwienia są wynikiem nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu skóry, który jest produkowany przez komórki nazywane melanocytami. Melanocyty mają długie wypustki, przez które łączą się z komórkami naskórka – keratynocytami – i przekazują im owalne ciałka zawierające pigment (melanosomy). Od liczby i aktywności melanocytów zależy odcień naszej skóry, uwarunkowany genetycznie. Główne przyczyny powstawania na skórze zmian pigmentacyjnych to:

  • nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne,
  • zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, wątroby, jajników czy nadnerczy,
  • antykoncepcja hormonalna,
  • stosowanie leków, ziół czy kosmetyków zawierających związki fotouczulające (np. retinol, dziurawiec, substancje zapachowe),
  • stany zapalne skóry,
  • urazy skóry,
  • starzenie się skóry (tzw. „plamy starcze”).

Rodzaje przebarwień skórnych

Najczęstszy rodzaj przebarwień skórnych to piegi, czyli drobne ciemniejsze zmiany, których kolor pogłębia się pod wpływem promieni słonecznych. Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne, a także typ cery. Piegi częściej mają osoby o jasnej karnacji. Są też plamy soczewicowate, które mogą być lekko wypukłe i mieć nieregularny kształt. Powstają z wiekiem lub przy wyjątkowo częstej i długiej ekspozycji na słońce.

Ostuda (melazma) to nieregularne, to jasnobrązowe lub szare przebarwienia skóry, które powstają w związku z narażeniem na światło słoneczne. Najczęściej pojawiają się u kobiet w wieku rozrodczym, stosujących środki antykoncepcyjne, podczas ciąży. Zlokalizowane są na czole, wokół ust i na policzkach.

Warto również wspomnieć o przebarwieniach pozapalnych, powstających po trądziku, atopowym zapaleniu skóry czy reakcji alergicznej. Częściej widoczne są u osób z ciemniejszą karnacją.

Przebarwienia na twarzy są problemem estetycznym, z którym nie walczy się łatwo. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania różnych specjalistycznych preparatów warto skonsultować się ze specjalistą.

Zabiegi kosmetyczne

Przebarwień na twarzy szybko i skutecznie można się pozbyć w gabinecie kosmetycznym. Jedną z metod jest złuszczanie chemiczne, czyli tzw. peeling na przebarwienia. Pojedyncze przebarwienia na twarzy można także usunąć, stosując krioterapię, czyli mrożenie ciekłym azotem. Skuteczna może być także mezoterapia, która zwiększa wchłanialność kosmetyków i środków leczniczych. Popularnym zabiegiem, szczególnie przy usuwaniu plam posłonecznych, pozapalnych oraz potrądzikowych, jest także laserowe usuwanie przebarwień.

W radzeniu sobie z przebarwieniami niezwykle istotna jest też codzienna pielęgnacja skóry. Warto stosować odpowiednie kosmetyki pomagające ujednolicić koloryt skóry. Preparaty, które okażą się pomocne, zawierają w składzie kwas azelainowy, kwas witaminy A oraz kwasy owocowe. Warto zastosować także kosmetyki naturalne, które zawierają wyciągi z ogórka, porzeczki, cytryny czy pietruszki. Do pielęgnacji skóry z przebarwieniami idealnie nadaje się Global Anti-Aging Face Cream – innowacyjny krem firmy GraceFull Cosmetics.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Organique
Twoje skórze – ciału oraz cerze – wystarczy to, co wyrasta z...
krem BB
Kremy BB to fantastyczne kosmetyki do wykonania lekkiego let...
skarpety trekkingowe
Wybierając się w góry, musimy zadbać o odpowiedni strój. O i...
marynarki damskie
Mówiąc o klasyczn...
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...