Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – coraz większym zagrożeniem zdrowia

Opublikowano: 19 stycznia 2019

POCHP czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc stała się jednym z największych współczesnych zagrożeń zdrowia. W 2030 r. stanie się trzecią przyczyną zgonów na świecie. Tym czasem mała jest świadomość społeczna na temat tej choroby. Czym jest? Jakie niesie zagrożenia dla zdrowia? Jak z nią walczyć?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) jest postępującą chorobą dolnych dróg oddechowych. Choroba jest uważana za jedno z największych współczesnych zagrożeń zdrowia. Wzrost zachorowalności na POChP jest bardziej dynamiczny niż na cukrzycę czy nowotwory. W Polsce na tę chorobę cierpi co najmniej 2 mln osób.

Wśród osób dorosłych POChP jest przyczyną co dziesiątej hospitalizacji i co dwudziestej porady lekarskiej. Tymczasem spada w naszym kraju liczba specjalistów chorób płuc – mówi prof. Paweł Śliwiński, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Coraz większe zagrożenie POCHP

Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że do 2030 r. POCHP stanie się trzecią przyczyną zgonów na świecie. W Unii Europejskiej choroby układu oddechowego są przyczyną aż 15% zgonów.

Mała świadomość i rozpoznawalność POCHP

Jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania w walce z POChP jest jej późna rozpoznawalność i niska świadomość na jej temat. Świadomość choroby jest na bardzo niskim poziomie. Tylko co czwarty Polak cierpiący na tę chorobę zostaje poddany diagnozie i jest leczony. Jednak eksperci podkreślają, że z roku na roku zauważalny jest wzrost świadomości na temat tej choroby. W 2013 r. wiedziało o niej niespełna 3% Polaków. Przeprowadzone w 2017 r. sondaże mówią już nawet o 10% ankietowanych – wynika z badań przeprowadzonych z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Eksperci podkreślają, że brak świadomości pacjentów i lekceważenie objawów tej choroby utrudnia przeprowadzenie terapii łagodzących jej przebieg.

Kto najczęściej choruje?

Najczęściej na POCHP chorują mężczyźni. Jednak coraz częściej cierpią na tę chorobę również kobiety. Główną tego przyczyną jest palenie papierosów – mówi prof. Ewa Niżankowska-Mogilnicka z II Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Obecnie 30% palaczy choruje na POChP. Są także inne czynniki zachorowania na nią takie jak smog i inne zanieczyszczenia powietrza. Jednak u osób niepalących także pojawiają się ograniczenia w przepływie powietrza – analizuje zespół ekspertów GOLD Światowej Inicjatywy Zwalczania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Zespół przygotowuje (na podstawie badań globalnych) opracowania i wytyczne, jak rozpoznawać, leczyć i zapobiegać POChP, a także innym chorobom powiązanym, takim jak rak płuc.

POCHP a rak płuc

Eksperci podkreślają, że przewlekła obturacyjna choroba płuc ma ścisły związek z rakiem płuc. – Osoby z POChP są o 30% bardziej narażone na raka płuc. Co roku wykrywa się go u 23 tys. Polaków – mówi prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Jak się leczyć ?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest, jak sama nazwa wskazuje, chorobą przewlekłą i nie można jej całkowicie wyleczyć. Jednak istnieją terapie spowalniające jej postęp i zapobiegające pogorszeniu oddychania.

POChP trzeba leczyć zarówno metodami farmakologicznymi, jak niefarmakologicznymi. Podstawą leczenia farmakologicznego są leki powodujące rozkurcz mięśni gładkich, co z kolei powoduje rozszerzenie światła oskrzeli i w konsekwencji zwiększenie pojemności życiowej płuc. Dzięki temu zmniejsza się duszność i poprawia tolerancja wysiłku. Metody niefarmokologiczne to odpowiednia rehabilitacja, tlenoterapia w warunkach domowych i przede wszystkim niepalenie papierosów – wyjaśnia prof. Śliwiński.

Autor: Ewa Ploplis

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Ból kolana
Ból kolan to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyc...
Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami? Jak chronić dzieci i...
Badanie krwi w Płocku
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznyc...
Terapia Uzależnień
Mamy przyjemność rozmawiać z Sebastianem Nowakowskim...
Detoks organizmu
W dzisiejszych czasach istnieje bardzo dużo przetwor...