Przycinanie drzew

Przycinanie drzew i krzewów coraz bliżej. Jak się do niego przygotować?

Opublikowano: 12 kwietnia 2021

Sezon ogrodniczy tuż, tuż. Wraz z nim czas na przycinanie drzew i krzewów. Odpowiednia pielęgnacja roślin na wiosnę zapewni naszemu ogrodowi piękny wygląd. Jednak jak dobrze się do niej przygotować?

Kiedy zacząć przycinanie drzew i krzewów?

Cięcie gałęzi stanowi jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli wykonamy je poprawnie, wówczas rośliny w naszym ogrodzie będą mogły się pięknie rozwijać. Niestety, drobny błąd może sprawić, że niektóre z nich zaczną obumierać. Dlatego tak ważna jest odpowiednia wiedza.

Niektórzy obawiają się przycinania drzew i krzewów, dlatego pozwalają im naturalnie rosnąć. Jest to jednak poważny błąd. Jeśli rośliny nie będą regularnie przycinane, wówczas może dojść do nadmiernego zagęszczenia, ponadto zwiększy się skłonność do chorób. Innym skutkiem może być także mniejsza ilość owoców.

Termin przycinania drzew i krzewów zależy od kilku czynników. Dwa najważniejsze to gatunek roślin oraz aktualna temperatura na dworze. Przeważnie krzewy kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych, przycina się na początku lata, a krzewy kwitnące latem wczesną wiosną. Oznacza to, że w tym drugim przypadku termin już się zbliża.

Przycinanie krzewów ozdobnych

W niektórych przypadkach, na przykład przy hortensjach bukietowych, różach czy lawendzie wąskolistnej przycinanie można zacząć nawet w lutym. Warto jednak poczekać na dzień, gdy temperatury nie będą minusowe. Generalnie dobrą praktyką jest sprawdzenie prognozy pogody na najbliższe dni – dodatnie temperatury będą w tym wypadku pożądane.

Dzięki odpowiedniemu oraz systematycznemu przycinaniu krzewów ozdobnych zachowamy ich piękny wygląd. Ponadto poprawimy kondycję roślin oraz zmniejszymy ryzyko chorób. Dzięki temu nasz ogród pięknie zakwitnie.

Warto pamiętać o tym, że niektóre gatunki, mimo iż kwitną wiosną, lepiej przycinać na przedwiośniu. Przycinanie można rozpocząć w momencie, gdy krzewy mają już zielone pąki, które nie są jeszcze otwarte.

Przycinanie krzewów owocowych

W przypadku tych roślin najbardziej zależy nam na uzyskaniu dużej ilości owoców dobrej jakości. I w tym wypadku kluczowe okazuje się odpowiednie przycinanie. Jeśli zrobimy to prawidłowo, wówczas otrzymamy obfite owocowe plony.

Przycinanie krzewów owocowych najczęściej powinno odbywać się w marcu. Czasem jednak robi się to już w lutym. Rośliny, którymi należy zająć się wcześniej to między innymi maliny, porzeczki czy agrest.

W celu odpowiedniego przycięcia krzewów powinniśmy użyć sekatora. Są one precyzyjne, dzięki czemu łatwo odetniemy konkretną gałąź. Dobry sekator to taki, który jest nie tylko ostry, ale i dobrze leży nam w rękach. Powinien także posiadać antypoślizgową powłokę na rączkach. Czasem konieczne może okazać się użycie sekatora teleskopowego – dzięki dłuższym rączkom pozwoli nam od dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Jeśli zaś natrafimy na wyjątkowo grubą gałąź, wówczas mogą nam się przydać nożyce elektryczne.

Przycinanie drzew owocowych

Drzewa owocowe również potrzebują naszej ingerencji. Dobrze przycięte gałęzie będą miały wpływ nie tylko na obfitsze plony, ale także ułatwią nam zbieranie owoców, gdy te już się pojawią.

W tym wypadku przycinanie gałęzi może odbywać się później niż w przypadku krzewów. Jedynie jabłonie oraz grusze powinno się przycinać wczesną wiosną. Luty może być jeszcze zbyt chłodnym miesiącem, dlatego lepiej poczekać do marca. Początek kwietnia należy zaś do brzoskwiń, nektarynek czy śliwek. Z kolei gałęzie wiśni oraz czereśni przycinamy najpóźniej – dopiero latem, gdy już skończymy zbiory.

Przycinanie drzew i krzewów jest niezbędną czynnością. W ten sposób nasz ogród będzie lepiej się prezentował, a obecne w nim rośliny będą zdrowsze. Na szczęście ich pielęgnacja nie wymaga szeregu niezbędnych narzędzi, a sama praca jest stosunkowo prosta.

Piotr Nowacki 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *