Gmina Świlcza foto

eGmina Świlcza – przyjazna dla każdego

Opublikowano: 20 lutego 2019

Wydaje mi się, że zmierzamy w dobrym kierunku, aby Świlcza była coraz bardziej przyjazną i nowoczesną gminą, której potencjał tkwi nie tylko w położeniu i walorach przyrodniczych, lecz przede wszystkim w mieszkańcach – mówi Adam Dziedzic, wójt gminy Świlcza.

Gmina Świlcza została laureatem programu „Przyjazna Polska 2018”, tym razem w kategorii eGmina. Co zadecydowało o przyznaniu certyfikatu?

Adam Dziedzic: Cieszę się z naszego kolejnego sukcesu. Wpłynęło na to m.in. wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie informatyzacji, tworzenie możliwości rozwojowych, kreowanie inicjatyw społecznych oraz profesjonalne, twórcze zarządzanie. Poświęciliśmy dużo pracy na przygotowanie strategii działań i opracowanie wniosku, ale liczą się przede wszystkim efekty praktycznych rozwiązań, które w nim zaprezentowaliśmy.

Jak ważna jest w pańskiej strategii zarządzania informatyzacja i jakie daje korzyści?

Adam Dziedzic: To przede wszystkim dostęp do elektronicznej skrzynki podawczej, co zapewnia sprawną komunikację między mieszkańcami a administracją. Wprowadziliśmy też rozwiązania, które usprawniły zarządzanie i podniosły efektywność w dziedzinie oświaty. Elektroniczne nabory do szkół, stypendia, usprawiedliwienia, narzędzia związane z obsługą świetlic i stołówek spotkały się z bardzo dobrym odbiorem. To również łatwiejszy kontakt rodziców z placówką edukacyjną za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Publiczna platforma elektronicznej obsługi mieszkańców wpływa na dostępność 15 usług na terenie gminy, m.in. w zakresie gospodarki odpadami, podatków, dowodów osobistych itp. Jako jedyni na Podkarpaciu wprowadziliśmy elektroniczny system informacji, na który składa się 6 wyświetlaczy ledowych rozlokowanych na terenie gminy, informujących o zagrożeniach, anomaliach pogodowych, ale także o lokalnych eventach.

Adam Dziedzic wójt gminy Świlcza

Adam Dziedzic

Świetnie rozwinięta strona internetowa jest ważnym źródłem wiedzy o organizacjach i jednostkach działających na terenie gminy. Do tego dochodzi elektroniczna obsługa świadczeń w ramach pomocy społecznej. Całość zbiorów w Gminnej Bibliotece Publicznej została zdigitalizowana, a czytelnicy w każdej chwili mogą z domu sprawdzić dostępność danej książki. Adaptacja nowych rozwiązań wymaga czasu, ale już teraz docierają do mnie liczne sygnały potwierdzające zasadność ich wdrożenia. W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców zrealizowaliśmy projekt LOWE – Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji. Ma on na celu rozwijanie kompetencji, w tym informatycznych, osób dorosłych i seniorów.

Jakie dziedziny samorządowego zarządzania zamierza pan rozwijać jako priorytetowe?

Adam Dziedzic: Najbardziej wartościową inwestycją na rzecz gminy jest to, co służy rozwojowi młodzieży. Dlatego duży kapitał zamierzam lokować w sferze oświaty i sportu. Mając środki finansowe, można kupić wszystko, ale najtrudniej jest o wykształconych, kreatywnych ludzi. A to oni są przyszłością naszej małej i dużej ojczyzny. Jednocześnie chcę tworzyć jak najlepsze warunki do życia i rozwoju małej przedsiębiorczości, wykorzystując nowoczesne technologie. Wydaje mi się, że zmierzamy w dobrym kierunku, aby Świlcza była coraz bardziej przyjazną i nowoczesną gminą.

Rozmawiała Marlena Szczęsna

Aplikacja eGmina

Aplikacja eGmina

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stare Babice
Gmina Stare Babice znajduje się w województwie mazow...
Mając na uwadze, że gmina Stopnica ma charakter roln...
Jan Marian Grzegorczyn
W perspektywie najbliższych lat kluczowa jest budowa...
Gorlice
Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne c...
Kontener sanitarny
Kontener sanitarny to rozwiązanie, dzięki któremu szybko i n...