Wiosna to najbardziej pracowity okres w ogrodzie. Na zimę zabezpieczaliśmy rośliny i sprzątaliśmy, teraz zaczynamy od sprzątania i zabiegów higienicznych oraz kolejnych nasadzeń, jeśli planujemy zmiany w aranżacji ogrodu. Przede wszystkim trzeba jednak zadbać o trawnik, który po zimie zazwyczaj nie prezentuje się dobrze.
Grabienie, to podstawa porządków w ogrodzie. W ten sposób pozbędziemy się starej trawy, liści, zeschłych gałązek. Przy okazji odkryjemy miejsca wyschnięte, zachwaszczone, które należy doprowadzić do porządku. Chwasty należy usunąć przed kwitnieniem, dzięki temu się nie rozsieją. Jeśli trawa wyschła na małych fragmentach, to można uzupełnić braki, wycinając ją spod drzew. W ten sposób zachowamy taką samą strukturę powierzchni. Natomiast, jeśli pleśń śniegowa dotknęła większy obszar trawnika, trzeba dokładnie wygrabić powierzchnię i wysiać te same ziarna, których użyliśmy podczas zakładania trawnika.
Aby trawnik chłonął lepiej wodę, a korzenie miały łatwiejszy dostęp do powietrza, należy go napowietrzyć. Można to zrobić grabiami, nakłuwając glebę na głębokość do 10 cm lub wykorzystać do tego celu walec ogrodowy z bolcami – aerator.
Wertykulator – to kolejne urządzenie przydatne w ogrodzie. Przecina darń na głębokości około 6 centymetrów, dzięki czemu do korzeni docierają woda, powietrze, nawozy. Ten zabieg stosuje się w miejscach pokrytych mchem. Wertykulację przeprowadza się w dwóch prostopadłych do siebie kierunkach.
Po tych zabiegach należy trawnik nawieźć nawozem bogatym w azot. Trzeba go rozsypać równomiernie, aby nie spalić trawnika, a następnie podlać. Podlewanie musi być regularne, jak w szwajcarskim zegarku, dzięki temu trawa jest soczysta i zielona.
Z trawnikiem jest jak z włosami – im częściej je przycinamy, tym robią się bardziej gęste. Analogicznie jest i w tym przypadku. Dzięki gęstej trawie chwasty nie mają szans zagościć w ogrodzie. Jedna podstawowa zasada dotycząca cięcia trawnika: nie można go kosić poniżej 2,5 cm. Koszenie należy wykonywać średnio raz w tygodniu.
Pora też odświeżyć krzewy i drzewa – przyciąć najstarsze pędy i te burzące ich wygląd. Jeśli mamy w ogrodzie żywopłot z roślin liściastych, to ubiegłoroczne przyrosty należy skrócić o połowę. W przypadku drzew przycinamy krzyżujące się gałęzie. Miejsce cięcia trzeba zabezpieczyć preparatem nazywanym sztuczną korą lub maścią ogrodniczą.
Jeśli w ogrodzie rosną róże szczepione na pniach, należy przyciąć ich korony, zostawiając do 20 cm.
Decydując się na nowe nasadzenia, należy pamiętać, aby kupić rośliny, które nie mają przesuszonych korzeni. Po przywiezieniu ich do ogrodu, trzeba od razu posadzić je do gleby lub przysypać korzenie wilgotną ziemią. Wiosną warto też podzielić karpy bylin, a rośliny przesadzić w nowe miejsce.
Gdy mróz ustąpi, należy zdjąć osłony z roślin, ale korę i torf warto zostawić, jako ściółkę. Natomiast liście i słomę, przenieść na kompost. Wiosną należy też oczyścić oczko wodne, aby zapobiec rozwojowi glonów.
Uwagi domagają się również… meble. Wiklinowe należy czyścić szczotką i wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego. Meble z drewna surowego natłuścić olejem, najlepiej bezbarwnym. Natomiast te z tworzyw sztucznych – umyć delikatnym detergentem. W taki sam sposób czyścimy taras i inne kamienne elementy wystroju ogrodu.
Na koniec warto pamiętać również o usunięciu z rynien resztek liści, gałęzi i innych nieczystości, które zgromadziły się w nich przez zimę. Dzięki tym wszystkim zabiegom będziemy się cieszyć piękną ogrodową enklawą.
Czy już można wertykulować trawę czy jeszcze poczekać aż będzie cieplej