Menu
Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska na weekend i dłuższy pobyt

Choć aktualna sytuacja kryzysowa nadwyrężyła turystyczne statystyki Regionu Puszczy Białowieskiej, lokalne samorządy w porozumieniu z branżą turystyczną mocno odpowiadają – kolejnymi inwestycjami i działaniami promocyjnymi! O swoich planach na 2022r. informuje Powiat Hajnowski (Podlaskie).

Puszcza Białowieska i okolice stoją aktywnością – ponad 650 km szlaków rowerowych, 176 km tras nordic walking (pozostające pod opieką samorządu Powiatu Hajnowskiego, Gminy Białowieża i Gminy Narewka), ścieżki piesze, edukacyjne i questowe (produkt turystyczny opracowany przez Powiat Hajnowski), rozwój turystyki  wodnej (zbiorniki: Bachmaty i Repczyce oraz Siemianówka – jedno z największych sztucznych zbiorników w Polsce), Białowieski Park Narodowy, kolejka wąskotorowa, kolej drezynowa – na skraju najstarszego lasu Europy jest co robić i co zwiedzać!

Puszcza Białowieska

Jezioro Siemianówka – jeno z największych sztucznych jezior w Polsce. Latem kwitnie tu turystyka wodna (windsurfing, kajaki, żagle)

Oferta turystyki aktywnej jest stale uatrakcyjniana – staraniem Powiatu Hajnowskiego w nadchodzącym sezonie turystycznym na rowerowej mapie regionu zadebiutuje tematyczny „Szlak bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi”, projekt dofinansowany z RPOWP. Szlak został uzupełniony o małą infrastrukturę turystyczną: tablice informujące o bioróżnorodności, wiaty i stojaki na rowery. Powiat jest również inwestorem wybudowanej ścieżki rowerowej w Białowieży, biegnącej wzdłuż przebudowanej drogi powiatowej; kolejne km rowerowych tras pojawią się także w mieście Hajnówka. A zaprawionych cyklistów zachęcamy do skorzystania z nowo powstałej ścieżki rowerowej Hajnówka – Białystok, biegnącej wzdłuż drogi wojewódzkiej. To inwestycja Województwa Podlaskiego.

Kolejne działania

W planach rozwoju infrastruktury turystycznej w 2022r. jest także odnowienie oznakowania tras nordic walking (ok. 100 km) i zielonego szlaku rowerowego (42 km) – zadania zostaną zrealizowane przez samorząd powiatu  w ramach międzynarodowego projektu Transgraniczne Dziedzictwo Puszczy Białowieskiej, z udziałem środków unijnych. W projekcie zaplanowano również promocję turystyki aktywnej: pod szyldem Akademii Dziedzictwa Puszczy Białowieskiej samorząd zorganizuje rajdy rowerowe oraz spacery tematyczne.

Puszcza Białowieska

Na jednym z wielu szlaków nordic walking

Puchar Polski Nordic Walking – promocja aktywnego wypoczynku

Powiat Hajnowski jest także współorganizatorem Pucharu Polski Nordic Walking – to międzynarodowa impreza promująca chodzenie z kijami, każdego roku przyciągająca setki fanów tego sportu. Sportowe emocje przed nami także w 2022 r.

Prezentacja wyjątkowej kultury

Samorządy powiatu oraz gmin wspierają również organizację kulturalnych imprez masowych, prezentujących bogate dziedzictwo kulturowe Podlasia. Międzynarodowy Festiwal Hajnowski Dni Muzyki Cerkiewnej, Ethno Festiwal  Z wiejskiego Podwórza w lipcu, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep w sierpniu oraz liczne potańcówki i koncerty – latem w regionie jest co robić! Z kolei powiatowe Centrum Turystyki i Promocji KRAINA ŻUBRA planuje cykl Jarmarków Produktów Lokalnych, prezentujących lokalną kuchnię i rzemiosło.

Puszcza Białowieska

Questing w regionie

Jednocześnie nie pozostajemy obojętni na zmieniające się warunki – samorząd współpracuje z branżą i NGO na forum LOT Region Puszczy Białowieskiej. W ramach realizacji projektu, dyskutowaliśmy o rozwoju turystyki w trakcie pandemii i ofercie dla osób ze szczególnymi potrzebami. W regionie Puszczy Białowieskiej każdy znajdzie coś dla siebie: mapa.bialowieza.travel, oferta dla rodzin z dziećmi, oferta dla seniorów, turystyka aktywna.

Katarzyna Miszczuk

zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Hajnówce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022