– Certyfikat jest dowodem na to, że robimy wiele w zakresie szeroko pojętej tradycji i robimy to nieźle, co potwierdzają osoby spoza naszej gminy – tak Józef Rybiński, burmistrz gminy Radomyśl Wielki, skomentował przyznany jej certyfikat„Przyjazna Polska” w kategorii „gmina z tradycją”
Organizatorzy i audytorzy z Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym sprawdzali między innymi, czy w gminie pielęgnuje się ważne tradycje narodowe i kulturowe. Prowadzi również działania promocyjne na rzecz posiadanych dóbr, organizuje uroczystości związane z integracją mieszkańców i przestrzega określonych tradycji.
W tym zakresie radomyski samorząd od dawna ma się czym pochwalić, jest bowiem organizatorem imprez o zasięgu wojewódzkim, czego przykładem są: Dni Radomyśla Wielkiego, Podkarpacki Dzień Wędliniarza, Podkarpacki Konkurs Wieńca Dożynkowego, Parada Konna, Piknik Partyzancki. W gminie nie zapomina się też o ważnych dla narodu polskiego i lokalnej społeczności rocznicach, np. obchodach 900-lecia Zgórska, najstarszej miejscowości w powiecie mieleckim.
O gminie Zarszyn mówi się, że jest zagłębiem tradycyjnego wędliniarstwa w południowo-wschodniej Polsce. W kreowaniu takiego obrazu pomagają organizowane na jej terenie eventy, takie jak wspomniany Dzień Wędliniarza, bicie rekordu Guinnessa na najdłuższą kaszankę czy rekordu Polski na najdłuższą linię z kiełbasy. Ponadto włodarze zaangażowali się w obronę producentów wędlin wytwarzanych metodą tradycyjną w zakresie utrzymania norm dotyczących wędzenia. Samorząd promuje również lokalny biznes poprzez politykę niskich podatków.
Dodaj komentarz