Rak piersi

Rak piersi zabija Polki

Opublikowano: 24 maja 2022

Co roku 18 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka piersi. Siedemnaście lat temu, problem dotyczył 11 tys. kobiet. Tak dużego wzrostu zachorowań nie ma w żadnym innym nowotworze. Październik od lat jest miesiącem propagowania profilaktyki raka piersi, jednak o systematycznych badaniach warto pamiętać cały rok.  

Zdaniem lekarzy onkologów, tak duży wzrost zachorowań na raka piersi jest związany ze stylem życia, złą dietą, otyłością, nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów. Wpływ na rozwój tego nowotworu ma także obciążenie genetyczne (mutacje genów BRCA1 i BRCA2).

  • Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ciągu 30 lat dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność na raka piersi wśród młodych kobiet w wieku 20-49 lat.
  • Mimo to, w ostatnich 5 latach na mammografię lub USG piersi zgłaszało się 17 proc. kobiet w wieku 30-39 lat i 20 proc. w wieku 40-49 lat.
  • Z badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i skierowanych do kobiet w wieku 50-69 lat również korzysta zaledwie 17 proc. uprawnionych.

Sposoby badań – od domowych po nowoczesne

Od dawna wiadomo, że im wcześniej nowotwór zostanie rozpoznany, tym rokowania na wyleczenie są lepsze. Dlatego onkolodzy namawiają kobiety do samobadania, metodą palpacyjną, przynajmniej raz w miesiącu. Każde zmiany w piersi powinny być sygnałem, że dzieje się coś niedobrego i należy zgłosić się do lekarza. Niepokojące zmiany to m.in. wyciek z brodawki, zgrubienia, guzki. Nie każde zgrubienie jest rakiem, ale warto trzymać rękę na pulsie i obserwować swoje ciało.

Jedną z nowszych metod diagnostycznych obok powszechnie stosowanego USG i mammografii, jest termografia, wykorzystująca zmiany temperatury w ciele. Metabolizm tkanek zaatakowanych przez nowotwór jest większy, dlatego miejsca te są najcieplejsze w organizmie. Dzięki tej metodzie można już wykryć 3 mm zmiany.

Systematyczne kontrolowanie ciała jest kluczowe w walce z nowotworami. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że 5-letni okres przeżycia u kobiet z rakiem piersi jest ściśle związany z fazą, w której nowotwór został wykryty. W latach 1995-1999 przeżycie pacjentek sięgało 67 proc. Od 2005 roku wskaźnik ten wzrósł do 74 proc. To postęp, choć i tak jest on o 10 proc. niższy, niż w Europie Zachodniej.


Rak piersi jest drugą, po raku płuc, przyczyną zgonów Polek.


„BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”

Choroba jest dramatem nie tylko pacjenta, ale całej rodziny. Ma to uświadomić społeczeństwu kampania na rzecz raka piersi „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Właśnie ruszyła kolejna jej edycja. Celem kampanii jest zachęcanie do badań, uczenie mężczyzn, jak mają mądrze wspierać chore kobiety w rodzinie, szerzenie wiedzy na temat zaawansowanego raka piersi.

W ramach kampanii powstał kalendarz „Power of community”. Dochód z jego sprzedaży będzie przeznaczony na wsparcie kobiet z zaawansowanym nowotworem piersi i ich bliskich.

 

 

Udostępnij ten post:



  • Sabian pisze:

    Dobry wieczor jak ten artykul czytalam.bylam.w szoku.Mieszkam obecnie w niemczech od grudnia stwierdzono u mnie raka piersi. Wszystkie badania mam za soba i operacje .Teraz bedzie genetyczny test guza robimy.3 tygodnie tak a wpolsce tylko warcza o stolki i kase.Wstyd.Kobiety trzymam.Kciuki i zycze wytrwalosci i wsparcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...