Refrakcyjna wymiana soczewki

Refrakcyjna wymiana soczewki

Opublikowano: 29 listopada 2021

Refrakcyjna wymiana soczewki to nowoczesny zabieg, umożliwiający korekcję wzroku i pozwalający na pozbycie się okularów czy soczewek kontaktowych. Może być wykonywany u osób, u których niemożliwa jest laserowa korekcja wzroku. Na czym dokładnie polega? Kiedy warto przeprowadzić refrakcyjną wymianę soczewki i kto może poddać się procedurze?

Dla kogo przeznaczony jest zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Obecnie u coraz większej liczby osób diagnozuje się wady wzroku. Pacjenci cierpią na krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, zaćmę czy starowzroczność. Większość wad wymaga noszenia okularów korekcyjnych, a to powoduje duży dyskomfort i utrudnia wykonywanie ulubionych czynności. Rozwiązaniem dla ludzi aktywnych, którzy marzą o pozbyciu się okularów, jest zabieg, polegający na refrakcyjnej wymianie soczewki. Podobna metoda wykorzystywana jest do pozbycia się zaćmy, ale w tym przypadku usuwana jest soczewka przejrzysta, a nie zmatowiona. RLE polecana jest dla osób po 40 roku życia, u których nie może być  wykonana laserowa korekcja wzroku. Przeciwwskazaniem do zabiegu z użyciem lasera jest zbyt cienka rogówka, zbyt wysoki astygmatyzm, zbyt wysoka krótkowzroczność oraz zbyt płaska rogówka oka.

Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, wykonywany w ramach chirurgii jednego dnia. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym, trwa ok. dwadzieścia minut, nie wymaga hospitalizacji. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje małe nacięcia, usuwa soczewkę pacjenta i czyści tylną komorę oka. Umieszcza w niej nową, dobraną do danego pacjenta soczewkę. Implanty soczewkowe wykonane są z przyjaznych, biokompatybilnych materiałów, które szybko dopasowują się do kształtu oka. Umożliwiają ogniskowanie się na siatkówce wpadających do oka wiązek światła, a tym samym zapewniają prawidłowe widzenie. Po zabiegu pacjent otrzymuje opatrunek na oko, a dalsza rekonwalescencja odbywa się w domu. Przez okres dwóch tygodni zalecane jest unikanie wysiłku fizycznego, zabronione jest dotykanie i pocieranie oka. Oczy należy chronić przed zanieczyszczaniami oraz promieniowanie słonecznym. Pacjenci po konsultacji z lekarzem mogą wybrać soczewki jednoogniskowe, które zapewniają prawidłowe widzenia na jedną odległość oraz likwidują określane wady, soczewki dwuogniskowe o różnych rodzajach, zapewniające prawidłowe widzenia z bliska i daleka oraz najnowocześniejsze soczewki wieloogniskowe, gwarantujące wyraźne widzenie na trzy odległości oraz likwidujące istniejące wady wzroku.

Jakie korzyści daje zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki jest świetną alternatywą do laserowej korekcji wzroku. Pozwala pozbyć się występujących wad wzroku, niezależnie od ilości dioptrii oraz zabezpiecza przed starczowzrocznością. Wszczepienie soczewki pozwala wyeliminować ryzyko rozwinięcia się w przyszłości zaćmy, powodującej utratę wzorku. Po zabiegu dochodzi do przywrócenia ostrości widzenia, dzięki temu pacjenci nie muszą stosować okularów korekcyjnych. Zabieg przywraca komfort życia, umożliwia powrót do pełnej aktywności. Główne zalety refrakcyjnej wymiany soczewki to:

  • likwidacja wad wzroku w bardzo szerokim zakresie,
  • przywrócenie ostrości widzenia,
  • uniezależnienie się od okularów,
  • szybkie efekty, widoczne zaraz po wykonaniu wymiany soczewki,
  • możliwość zastosowania soczewek, chroniących oczy przed nadmiarem światła niebieskiego czy zapewnianych lepsze widzenia w kiepskich warunkach oświetlenia.
  • możliwość wykonania zabiegu na obu oczach jednego dnia,
  • brak wpływu na rozwój chorób oczy w przyszłości,
  • duża przewidywalność zabiegu,
  • bezpieczeństwo i małoinwazyjność,
  • znikoma możliwość wystąpienia skutków ubocznych,

Refrakcyjna wymiana soczewki to szansa dla osób, które nie mogą podać się innym metodom korekcji wad wzroku. Pozwala na stałe odzyskać prawidłowe widzenie, zapomnieć o okularach i cieszyć się pełnią życia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...