W cieniu najstarszego lasu Europy, na styku kultur, języków i religii, rozpościera się Kraina Żubra – Zielone Płuca Polski. Każda pora jest dobra, by tu przyjechać. Podpowiadamy co zwiedzić, zjeść i zobaczyć – z dala od utartych szlaków. Zwolnij naturalnie!
Mówisz Białowieża, myślisz – żubr, las, cisza i relaks. O turystycznych perełkach najstarszego lasu Europy można pisać, i pisać – pełno tu przyrodniczych osobliwości, kulturowych i architektonicznych skarbów, tajemniczych miejscówek i historii z dreszczykiem, nie wspominając już o turystyce aktywnej. Tylko tutaj w pieszych, questowych i nordic walking wędrówkach drogę przetną przemykające stada saren lub inni leśni lokatorzy i oczywiście wypatrzysz Żubra (szczególnie zimą!). Zimą trasy nordic walking i piesze z powodzeniem posłużą dla fanów narciarstwa biegowego – sprzęt do wypożyczenia w punktach prowadzonych przez przedsiębiorców lub samorządy.
Region Puszczy Białowieskiej to kraina, która mówi wieloma językami, czas odmierzają różne kalendarze, a wsie i miasteczka osiadły w pejzażu szachownicy pól, lasów i rzek.
Wędrując szlakami przecinającymi Puszczę i region poznacie nie tylko wyjątkową bioróżnorodność, ale także historię. W Białowieskim Parku Narodowym, w drodze do Dębu Jagiełły, licencjonowany przewodnik opowie o polowaniach z udziałem polskich królów; historyczne ciekawostki poznasz również spacerując jedną z najstarszych w Polsce ścieżek edukacyjnych – szlakiem Dębów Królewskich k. Białowieży, a w samej Białowieży – koniecznie zajrzyj do urokliwego Parku Pałacowego i cerkwi pw. św. Cyryla i Metodego. Park otaczający Muzeum Przyrodniczo – Leśne (polecamy fanom przyrody!) to miejsce, w którym niegdyś stał królewski dwór, potem pałac carski, zaś w świątyni znajduje się najstarszy zabytek materialny Białowieży – dzwon z XVII w.
Stanowiska archeologiczne w gminie Czyże czy Rezerwat Szczekotowo, chroniący 131, dotąd niezbadanych kurhanów, przypomną, że Puszcza Białowieska kryje jeszcze wiele zagadek… Nie tak dawno naukowcy z PAN odkryli jedną z nich – na strychu zabytkowej cerkwi św. Jana Teologa w Nowoberezowie odnaleziono duże fragmenty ikonoastatu z XVII w. – NAJSTARSZEGO zachowanego na Podlasiu, zapewne jednego z najstarszych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej!
Dla poszukiwaczy legend i skarbów, dla rodzin z dziećmi lub aktywne popołudnie ze znajomymi polecają się quesotwe trasy – podążając za wskazówkami a po drodze rozwiązując zagadki i rebusy, odszukasz skarb, ukryty na końcu trasy. Zabawa z questami pozwoli poznać ciekawostki regionu. W Narwi podążysz śladami królowej Bony, w Narewce odkryjesz historię żydowskiej społeczności, w Czyżach poznasz znaczenie drewnianej architektury (misterne wzory zdobiące okna, drzwi i poddasza miały specjalne znaczenie). Do przetestowania jest 19 questów.
Spacerując szlakami Puszczy Białowieskiej, odkryjesz przede wszystkim niezwykłą bioróżnorodność. Tak niezwykłą, że nadal zaskakuje naukę – Politechnika Białostocka prowadzi w regionie pionierskie badania, które mają potwierdzić czy gatunki puszczańskich grzybów nadrzewnych pomogą w trakcie terapii nowotworów!
Puszcza Białowieska to przede wszystkim naturalne środowiska żubra, o czym podróżujących informują znaki. Historia Puszczy Białowieskiej to historia żubra – nie ma na świecie osobnika, który nie jest spokrewniony z białowieskimi żubrami. Żubra na pewno spotkasz w Rezerwacie Pokazowym Białowieskiego Parku Narodowego oraz w okolicy przygotowanych ostoi w samej puszczy – w malowniczych uroczyskach „Czoło” i „Kosy Most” (dla odważnych polecamy widok z wieży widokowej) k. Narewki.
Wyjątkowa przyroda – tak wyjątkowa, że umieszczonej na liście UNESCO – to najmocniejszy atut regionu. Ale nie jedyny – warsztaty jogi w otoczeniu przyrody? Kulig z ogniskiem przy akompaniamencie podlaskiej muzyki? A może święta i Sylwester pod puszczańskim niebem? Ofertę turystyczną uzupełnia bogaty kalendarz zajęć kulturalnych i rękodzielniczych, przygotowanych przez lokalne ośrodki kultury, wioski tematyczne i rękodzielników. W końcu najlepsza pamiątka z wyjazdu to ta samodzielnie ulepiona lub wypleciona! 😊 Będąc w regionie nie zapomnij odwiedzić chatki Baby Jagi w Orzeszkowie.
Po dniu pełnym wrażeń lokalne knajpki i restauracje ugoszczą specjałami lokalnej kuchni – kulinarnym „must have” jest hajnowski Marcinek oraz krówki z Hajnówki na bazie naturalnego masła od OSM Hajnówka. Ale nie tylko – także miody, sery, przyprawy, pieczywo. Podlaska kuchnia jest esencją tego, co w regionie najpiękniejsze: na talerzu widoczna jest więc i unikatowa przyroda, i wielokulturowa tradycja i skomplikowana historia.
Zimowy urlop w Puszczy Białowieskiej? Jesteśmy na TAK!
Przydatne linki:
Katarzyna Miszczuk
zdjęcia: archiwum Starostwa Powiatowego w Hajnówce
zdjęcie główne – region Puszczy Białowieskiej – Kraina Żubra, fot. Adam Panfiluk
Dodaj komentarz