ARCHON

Rekuperacja i pompa ciepła – czy warto inwestować w te udogodnienia?

Opublikowano: 29 września 2022

Planując budowę domu, warto już na etapie wyboru projektu i przygotowywania się do rozpoczęcia inwestycji, pomyśleć o rozwiązaniach wspierających energooszczędność budynku. Pracownia ARCHON+ daje Inwestorom możliwość zakupu wraz z projektem domu dedykowanych projektów instalacji energooszczędnych, dzięki którym można dodatkowo zwiększyć standard energetyczny budynku i zminimalizować comiesięczne rachunki eksploatacyjne.

Domy energooszczędne a wskaźnik EP

W obowiązujących Warunkach Technicznych maksymalny wskaźnik EP jest wyznaczony na poziomie 70 [kWh/(m2*rok)] dla nowo budowanych budynków jednorodzinnych, a w przypadku budynków wielorodzinnych nie może przekraczać on 65 kWh/(m2*rok). Wskaźnik EP określa zapotrzebowanie domu na nieodnawialną energię pierwotną, wykorzystywaną do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej. W dzisiejszych czasach, podczas gdy ceny gazu i energii elektrycznej szybują w górę, każdy Inwestor może indywidualnie podjąć decyzję o podwyższeniu poziomu energooszczędności swojego domu, dostosowując ją do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Podejmując tę decyzję, warto przeanalizować poszczególne udogodnienia, biorąc pod uwagę koszty poniesione na ich realizację oraz możliwe do uzyskania oszczędności, jakie ich zastosowanie przyniesie mieszkańcom w danym okresie. Jedną z propozycji, którą warto wziąć w związku z tym pod uwagę, jest montaż rekuperacji oraz pompy ciepła. Czym charakteryzują się te systemy?

ARCHON

Projekt wentylacji mechanicznej z rekuperatorem

Dodatkowe instalacje energooszczędne w budynku to rozwiązania, które zwiększają komfort użytkowania domu oraz w pozytywny sposób oddziałują na comiesięczne opłaty. System wentylacji mechanicznej z rekuperacją wprowadza do domu duży komfort klimatyczny, zapewniając stałą temperaturę w pomieszczeniach, pozwala na pozbycie się wilgoci z domu, co z kolei zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, a ponadto niweluje nieprzyjemne zapachy. Ale to nie wszystko. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala na duże oszczędności, dzięki odzyskiwaniu ciepła ze zużytego powietrza.

Gotowe projekty domów są zróżnicowane, dzięki czemu odpowiadają na indywidualne potrzeby przyszłych mieszkańców. Decyzję o dodatkowych instalacjach warto podjąć na etapie planowania inwestycji, zamawiając projekt domu wraz z dedykowanymi do niego projektami instalacji energooszczędnych. Należy pamiętać, że dodatkowe systemy, wpływające na energooszczędność domu będą wymagać miejsca, które należy uwzględnić na etapie projektowym. W przypadku wentylacji mechanicznej z rekuperatorem trzeba przewidzieć miejsce na czerpnię, wyrzutnię powietrza i centralę wentylacyjną. Kanały wentylacyjne można umieścić w ścianach, stropach, na poddaszu nieużytkowym, w zależności od projektu. Po zakończeniu prac i wykonaniu całej instalacji przez profesjonalną i doświadczoną firmę należy spodziewać się od niej dostarczenia odpowiedniego protokołu pomiarowego.

ARCHON

Projekt centralnego ogrzewania powietrze – woda, zasilanego z pompy ciepła

Energia z odnawialnych źródeł wpływa nie tylko na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu, ale także pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych, co z kolei wpływa korzystnie na przyszłość naszej planety. Coraz więcej Inwestorów ma tego świadomość, dlatego coraz częściej i chętniej korzystają z systemów, wykorzystujących zieloną energię w domu. Pompy ciepła umożliwiają pozyskiwanie ciepła z powietrza, gruntu lub wody. W domach jednorodzinnych coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie domu oparte na zastosowaniu pompy  powietrze – woda, pozwalające czerpać energię z powietrza. Montaż pompy ciepła jest prosty, a jej gabaryty umożliwiają umieszczenie jej w pomieszczeniach dodatkowych, takich jak suszarnia, kotłownia czy inne pomieszczenia gospodarcze. Zaletami pompy ciepła jest łatwość obsługi, efektywna praca, niskie koszty eksploatacji, niskie koszty ogrzewania domu.

ARCHON

Klienci, decydujący się na zakup projektu domu ARCHON+ mogą skorzystać z oferty uzupełniającej, czyli projektów nowoczesnych instalacji energooszczędnych. Pozwoli to na jeszcze lepsze dostosowanie domu do indywidualnych preferencji domowników, zwiększy komfort i standard codziennego życia oraz wpłynie na zminimalizowanie codziennych kosztów eksploatacji. Zapraszamy na www.archon.pl


Grzejnik na podczerwień. Czy warto go wybrać?

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
pellet
Dobrej jakości pellet to opał przyjazny i bezpieczny...
salon w stylu klasycznym
Obecnie trendy wnętrzarskie podążają za nowoczesnością i...
wykładzina PCV
Wybór odpowiedniej podłogi do danego pomieszczenia może być...
plisy
Zabezpiecz wnętrze swojego domu przed utratą energii cieplne...
samochód elektryczny
Na mocy nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach al...