Pompa ciepła

Rodzaje pomp ciepła – różnice między gruntową a powietrzną pompą ciepła

Opublikowano: 21 marca 2024

Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Do swojej pracy wykorzystują one energię cieplną zawartą w różnych zasobach naturalnych, takich jak powietrze, woda czy gleba. Jakie są rodzaje pomp ciepła i różnice pomiędzy nimi? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła to system grzewczy, który wykorzystuje odnawialne źródła energii do swojego działania. Pobiera ona energię cieplną nagromadzoną w otoczeniu, a następnie poprzez czynnik chłodniczy, który poddawany jest różnym procesom termodynamicznym, kieruje ciepło do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. Wszystkie rodzaje pomp ciepła działają na tej samej zasadzie, a różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na źródle ciepła, z którego korzystają. I tak wymienić można powietrzne, gruntowe oraz wodne pompy ciepłą. Ostatni rodzaj jest jednak montowany bardzo sporadycznie, co wynika z bardzo niskiej dostępności odpowiedniej jakości wody. Z tego powodu najczęściej wybór dokonywany jest pomiędzy powietrzną a gruntową pompą ciepła.

Różnice pomiędzy pompą powietrzną a gruntową

Ze względu na wysoką efektywność, niskie koszty eksploatacji, bezpieczeństwo, wygodę użytkowania oraz przyjazność dla środowiska naturalnego pompy ciepła są coraz częściej montowanym w domach systemem grzewczym. Wielu inwestorów przed podjęciem decyzji poszukuje jednak rozwiązania najlepszego do własnych potrzeb. W obliczu tego stają przed wyborem pomiędzy dwoma rodzajami pomp ciepła – gruntową oraz powietrzną. Różnica pomiędzy nimi opiera się przede wszystkim o źródło ciepła, które wykorzystują do swojej pracy. I tak pompy gruntowe korzystają z energii cieplnej zgromadzonej w gruncie na głębokościach od kilku metrów do kilkudziesięciu metrów, zaś pompy powietrzne pobierają energię cieplną z powietrza zewnętrznego.

W związku z różnicami w zasobie, z jakiego czerpią ciepło urządzenia, pojawiają się także różnice w ich wydajności. Pompa ciepła gruntowa korzysta ze znacznie bardziej stabilnego źródła, w związku z czym jest urządzeniem wydajniejszym w przypadku dużych spadków temperatur zewnętrznych. Technologia jednak stale idzie na przód, a nowoczesne rozwiązania w dziedzinie pomp ciepła sprawiły, że nowe modele powietrznych pomp ciepła stają się coraz efektywniejsze. Wiele z nich może pracować nawet w przypadku spadku temperatur do -25 stopni Celsjusza.

Kolejną różnicą jest to, że pompa ciepła powietrzna, w odróżnieniu od pompy gruntowej, nie wymaga montażu wymienników ciepła w ziemi. W związku z tym niższy jest koszt jej instalacji, a sam montaż przebiega w niemal bezinwazyjny sposób.

Chcesz dowiedzieć się, która pompa ciepła będzie systemem idealnym dla Ciebie? Skonsultuj to ze specjalistami z Nexenergy – https://nexenergy.pl/, firmy specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu odnawialnych źródeł energii.

materiał sponsorowany 

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
technologia LED
Zastosowanie energooszczędnej technologii oświetlenia w ozna...
Integracja telefonii z CRM
Rozmowa telefoniczna to wciąż podstawowy środek komu...
Ewa Kraińska
AI już kieruje naszymi zakupami. To jest aktualna rz...
Jak wybrać piekarnik
Wybór odpowiedniego piekarnika do...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...