Pompa ciepła

Rodzaje pomp ciepła – różnice między gruntową a powietrzną pompą ciepła

Opublikowano: 21 marca 2024

Pompy ciepła stanowią innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Do swojej pracy wykorzystują one energię cieplną zawartą w różnych zasobach naturalnych, takich jak powietrze, woda czy gleba. Jakie są rodzaje pomp ciepła i różnice pomiędzy nimi? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła to system grzewczy, który wykorzystuje odnawialne źródła energii do swojego działania. Pobiera ona energię cieplną nagromadzoną w otoczeniu, a następnie poprzez czynnik chłodniczy, który poddawany jest różnym procesom termodynamicznym, kieruje ciepło do instalacji grzewczej wewnątrz budynku. Wszystkie rodzaje pomp ciepła działają na tej samej zasadzie, a różnica pomiędzy nimi polega przede wszystkim na źródle ciepła, z którego korzystają. I tak wymienić można powietrzne, gruntowe oraz wodne pompy ciepłą. Ostatni rodzaj jest jednak montowany bardzo sporadycznie, co wynika z bardzo niskiej dostępności odpowiedniej jakości wody. Z tego powodu najczęściej wybór dokonywany jest pomiędzy powietrzną a gruntową pompą ciepła.

Różnice pomiędzy pompą powietrzną a gruntową

Ze względu na wysoką efektywność, niskie koszty eksploatacji, bezpieczeństwo, wygodę użytkowania oraz przyjazność dla środowiska naturalnego pompy ciepła są coraz częściej montowanym w domach systemem grzewczym. Wielu inwestorów przed podjęciem decyzji poszukuje jednak rozwiązania najlepszego do własnych potrzeb. W obliczu tego stają przed wyborem pomiędzy dwoma rodzajami pomp ciepła – gruntową oraz powietrzną. Różnica pomiędzy nimi opiera się przede wszystkim o źródło ciepła, które wykorzystują do swojej pracy. I tak pompy gruntowe korzystają z energii cieplnej zgromadzonej w gruncie na głębokościach od kilku metrów do kilkudziesięciu metrów, zaś pompy powietrzne pobierają energię cieplną z powietrza zewnętrznego.

W związku z różnicami w zasobie, z jakiego czerpią ciepło urządzenia, pojawiają się także różnice w ich wydajności. Pompa ciepła gruntowa korzysta ze znacznie bardziej stabilnego źródła, w związku z czym jest urządzeniem wydajniejszym w przypadku dużych spadków temperatur zewnętrznych. Technologia jednak stale idzie na przód, a nowoczesne rozwiązania w dziedzinie pomp ciepła sprawiły, że nowe modele powietrznych pomp ciepła stają się coraz efektywniejsze. Wiele z nich może pracować nawet w przypadku spadku temperatur do -25 stopni Celsjusza.

Kolejną różnicą jest to, że pompa ciepła powietrzna, w odróżnieniu od pompy gruntowej, nie wymaga montażu wymienników ciepła w ziemi. W związku z tym niższy jest koszt jej instalacji, a sam montaż przebiega w niemal bezinwazyjny sposób.

Chcesz dowiedzieć się, która pompa ciepła będzie systemem idealnym dla Ciebie? Skonsultuj to ze specjalistami z Nexenergy – https://nexenergy.pl/, firmy specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu odnawialnych źródeł energii.

materiał sponsorowany 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
domy modułowe
Budowa tradycyjnego domu to długotrwały proces. Najczęściej...
Pierwsze AI Digital Creators Forum zgromadziło ponad 70 ucze...
smartwatch
Wybór odpowiedniego smartwatcha może być przytłaczający ze w...
ArtIntell
9 września 2024 miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy Art...
WarsawJS
WarsawJS, wiodąca społecznoś...