Rodzina Addamsów fragment plakatu

Rodzina Addamsów – w Warszawie i Poznaniu

Opublikowano: 24 września 2018

Rodzina Addamsów w koprodukcji Teatru Muzycznego w Poznaniu i Teatru Syrena w Warszawie to przebojowy musical, którego premiera miała miejsce na Broadwayu w 2010 roku. Od początku spektakl, oparty na jednym z najpopularniejszych amerykańskich komiksów, przyciągał tłumy widzów – pokazywany był niemal w całej Europie i Ameryce.

Jest to barwna opowieść o pewnej ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w domu przy cmentarzu, na odludziu. Głową rodziny jest Gomez Addams – z uwodzicielskim wąsikiem w stroju Rudolfa Valentino. Do szaleństwa kocha żonę, Morticię, która nie rozstaje się z czarnymi strojami.Rodzina Addamsów - zdjęcie bohaterów Dzieci Addamsów – Pugsley i Wednesday są nie mniej ekscentryczne, jak cała rodzinka. Wednesday, zwana księżniczką ciemności, dorasta i zakochuje się w uroczym chłopaku o imieniu Lucas. Prosi ojca, aby zachował to w tajemnicy przed swoją ukochaną żoną. Pewnego dnia pojawia sie zaginiony brat Gomeza – Fester, piroman, który uwielbia bawić się dynamitem: jego ulubioną formą relaksu są zabawy w sali tortur.

Wszystko zmienia się pewnego wieczoru, kiedy przy jednym stole spotykają się obie rodziny pochodzące z dwóch różnych światów. Morticia, zimna jak sopel lodu, Gomez, gorący jak wulkan, Wednesday – ich demoniczna córka i Pugsley, słodki, ale śmiertelnie groźny synek, urokliwy wuj Fester, wiedźmowata Babcia i Lurch, posępny kamerdyner o wdzięku zombie: to w komplecie najbardziej upiorna rodzinka w pełnej grozy historii.

Rodzina Addamsów historia powstania postaci

Twórcą Rodziny Addamsów był amerykański rysownik Charles Addams, słynący ze swojego mrocznego humoru oraz makabrycznych obrazkowych postaci. Od 1938 roku na łamach The New Yorkera zaczęły ukazywać się jego autorskie ilustracje z serii przygód dziwacznej i upiornej rodziny w formie komiksu. Do swojej śmierci w roku 1988 roku Addams narysował 150 historyjek, jednoobrazkowych gagów o bezimiennych jeszcze wtedy domownikach starej, ponurej posiadłości. Następnie, w latach 1964–1965 powstał stworzony na jego podstawie serial telewizyjny, a w 1991 roku odbyła się premiera słynnego filmu Rodzina Addamsów. W obsadzie znaleźli się między innymi znani aktorzy: Anjelica Huston, Raúl Juliá oraz Christina Ricci, dla której występ okazał się przepustką do hollywoodzkiej kariery. Obraz doczekał się również kontynuacji w 1993 roku oraz w 1998 roku jako Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny.

Twórcy spektaklu

Poznańsko-warszawską koprodukcję reżyseruje Jacek Mikołajczyk (Zakonnica w przebraniu, Nine, Czarownice z Eastwick). Kierownictwo muzyczne spektaklu objęli Piotr Deptuch i Tomasz Filipczak. Choreografię przygotowała Ewelina Adamska-Porczyk, scenografię projektuje Grzegorz Policiński, a kostiumy Ilona Binarsch. W tym składzie realizatorzy przygotowali polską prapremierę Rodziny Addamsów w 2015 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym, a także polską prapremierę Zakonnicy w przebraniu (2016), będącą niesłabnącym przebojem poznańskiej sceny. Muzyka w Rodzinie Addamsów stanowi fuzję tradycji broadwayowskiej i znakomitej stylistyki latynoamerykańskiej. Największą sławę zyskały takie utwory jak: Chcesz być Addamsem, W całkiem nową stronę, Większego świra mam czy Zatańczmy jeszcze raz – wszystkie w przekładzie Jacka Mikołajczyka.

Premierowe spektakle Rodziny Addamsów w Teatrze Syrena odbyły się 8 i 9 września, a w Poznaniu 22 września – zapraszamy serdecznie na tę wspaniałą sztukę i życzymy dobrej zabawy!

Rodzina Addamsów - plakat

______________

Tekst: Anna Arwaniti

Fot. Katarzyna Chmura-Cegielkowska

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...
Scena Relax
Najnowsze premierowe przedstawienie, "Kolejny wieczó...