Rok Moniuszki Plakat

Rok Moniuszkowski w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Opublikowano: 4 stycznia 2019

Otwieramy nowy rozdział jubileuszowy – rok 2019 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Stanisława Moniuszki. – Będzie to niezwykła okazja do zaprezentowania w szerszej perspektywie tego wybitnego artysty, wizjonera, patrioty i przybliżyć też światu jego dzieła – powiedział pełnomocnik ds. organizacji obchodów, dyrektor Teatry Wielkiego – Opery Narodowej, Waldemar Dąbrowski.

Kompozytor, dyrygent, pedagog, twórca narodowego stylu, kojarzony z najpopularniejszymi operami Halką i Strasznym dworem, jest też autorem licznych baletów, utworów sakralnych pieśni ze Śpiewników domowych. W Roku Moniuszkowskim planowane są liczne wykonania oper kompozytora, m.in. w Operze Krakowskiej, Wrocławskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi, Warszawie, a także w Theater an der Wien. Odbędzie się też festiwal muzyki sakralnej, recitale pieśni, liczne koncerty, wystawy i wiele innych wydarzeń prezentujących twórczość ojca polskiej opery narodowej. Kolejny już, X Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki stworzony w 1992 r. przez Marię Fołtyn, w tym roku będzie miał wyjątkową oprawę i stanie się jednym z najważniejszych wydarzeń tego jubileuszu w skali międzynarodowej.

Rok Moniuszki zainauguruje 5 stycznia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej koncertowe wykonanie Halki w języku włoskim, o czym marzył kompozytor, z grająca na instrumentach historycznych orkiestrą Europa Galante pod dyrekcją Fabio Bondiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych muzyków, legendarnego włoskiego skrzypka i dyrygenta. – Pasja, która ogarnęła mnie do muzyki wielkiego Stanisława Moniuszki, nie jest przypadkowa. W jego partyturach odnajdujemy wspaniały liryzm, znakomitą instrumentalizację, która z atencją odnosi się wielkich niemieckich symfoników, a jednocześnie do włoskiej prostoty, przede wszystkim zaś poznajemy wspaniale wykorzystany potencjał polskiej muzyki popularnej tamtego czasu – pisze Fabio Bondi.

Wykonanie koncertowe odbędzie się w wersji warszawskiej z 1858 roku, w międzynarodowej obsadzie solistów i z chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Moniuszko Plakat 2019

Tekst: Anna Arwaniti

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Bal Maskowy
W najbliższą sobotę, 9 grudnia, o godzinie 18:00, Op...
Peter Grimes
Przed nami Peter Grimes Benjamina Brittena...
Galeria Opera
Już  we wrześniu Galeria Opera rozp...
Sacrum Non Profanum
Prof. Bohdan Boguszewski nie mógł sobie lepiej wymar...
Chopin i jego Europa
W drugiej połowie sierpnia, jak co roku o tej porze,...