Whisky

Różnice między Whisky, Whiskey i Bourbonem

Opublikowano: 26 października 2021

Wiele osób nie widzi różnicy między whisky a whiskey. Co więcej, stosuje obie te nazwy zamiennie, traktując je jako synonimy. Nie jest to jednak prawidłowe, dlatego pora zapoznać różnice, aby przestać popełniać błędy. Obie nazwy dotyczą tego samego rodzaju trunku i wiele je łączy, ale nie są tym samym.

Whisky w różnych odsłonach

Miłośnicy whisky dobrze wiedzą, że ten mocny trunek niejedno ma imię. Można spotkać się różnymi nazwami: whisky, whiskey i Bourbon. Warto od razu zaznaczyć, że whisky nie była na początku traktowana jako używka, którą raczono się jak winem. Stanowiła lekarstwo, stąd jej nazwa, która oznacza wodę życia. Swoje początki whisky miała w Irlandii, ale musiała trochę poczekać na swoje złote czasy, bo dopiero po trafieniu do Szkocji zdobyła sławę. Obecnie szkocka whisky cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.

Whisky jest napojem alkoholowym, który uzyskuje się dzięki destylacji zacieru zbożowego. Musi on dojrzewać w dębowych beczkach, aby stać się aromatycznym trunkiem. Wyodrębnić można wiele gatunków whisky, różnią się one walorami smakowo-zapachowymi. Duży wpływ na nie mają przede wszystkim pochodzenie i sposób produkcji alkoholu. Szkocką whisky produkuje się oczywiście w Szkocji, musi dojrzewać w beczkach minimum trzy lata, jest dwukrotne destylowana. Charakteryzuje się dymnym, wręcz ziemistym posmakiem, co wynika z zastosowania wędzonego jęczmienia. Irlandzka whiskey różni się jedynie tym, że słód jęczmienny nie poddaje się wędzeniu i destyluje się ją trzykrotnie.

Czym w takim razie jest Bourbon?

Potrafiąc już rozróżnić whisky od whiskey, pojawia się pytanie czym jest Bourbon, bo taka nazwa również często się pojawia. Dotyczy to amerykańskiej odmiany whisky. Alkohol ten nie jest jednak produkowany głównie ze słodu jęczmiennego, ale powstaje z kukurydzy. Oczywiście zboża również wchodzą skład tego trunku, ale w zdecydowanie mniejszej ilości. Zaledwie kilkadziesiąt procent stanowi pszenica, żyto i jęczmień. Kolejną różnicą jest krótszy okres leżakowania, który może wynosić nawet dwa lata. Ponadto Bourbon nie jest podawany wielokrotnej destylacji. Zabieg ten odbywa się tylko raz, po czym trunek trafia do beczek i leżakuje.

Warto też zaznaczyć, że alkohol filtruje się przez węgiel drzewny, co pozwala pozbyć się z niego zanieczyszczeń, czyli cieszyć czystą whiskey. W Bourbonie musi być co najmniej 40% alkoholu, a w samym zacierze minimum 51% kukurydzy. Jak widać, pod dobrze znaną nazwą “whisky”” kryją się różne alkohole, które pomimo wielu podobieństw mają też sporo różnic.


Napoje z dozownika lepsze od tych w butelkach?

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Whisky
Whisky szkocka to trunek produkowany z wody i słodowanych zb...
whisky
Prezent w postaci whisky to nie tylko klasyk, ale i pewniak,...
drinki z whisky
Polacy chętnie sięgają po drinki z whisky. Czasem mamy jedna...
japońska whisky
Na początku czerwca Scotch Whisky Association ogłosi...
whisky Shackleton
Kilka lat temu na Antarktydzie wydobyto spod lodu tr...