Elżbieta Penderecka, Krzysztof Penderecki

Rozpoczął się Festiwal Krzysztofa Pendereckiego

Opublikowano: 17 listopada 2018

16 listopada 2018 r. rozpoczął się Festiwal Krzysztofa Pendereckiego. Na świętowanie 85. urodzin mistrza do Warszawy przyjechali artyści współpracujący z kompozytorem od lat. Biorą udział w spektakularnym, tygodniowym przeglądzie twórczości wielkiego polskiego kompozytora.

U progu swoich 85. urodzin Krzysztof Penderecki spotyka się w Warszawie z całą plejadą artystów z kraju i zagranicy. Publiczność ma okazję do wspólnego świętowania.

Jaki mogłam zrobić większy prezent mężowi na jego 85. urodziny, niż festiwal jego muzyki. Na początku myślałam, że festiwal będzie trwać zaledwie trzy dni, ale to zbyt krótki czas, żeby pokazać przekrój twórczości mojego męża – mówi Elżbieta Penderecka, dyrektor artystyczny Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Dlatego zdecydowaliśmy, że festiwal rozpocznie się 16 listopada i potrwa tydzień, do 23 listopada, czyli dnia urodzin mojego męża – dodaje.

Z wielkim rozmachem

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego swoim rozmachem przywodzi na myśl ogrom dokonań jubilata. Tak imponującego święta własnej twórczości nie doczekał za życia chyba żaden z polskich kompozytorów. Bo też i mało jest w historii polskiej muzyki postaci o tak potężnym oddziaływaniu mówi Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, która uczestniczy w festiwalu.

Zaczynamy od Poloneza dla Niepodległej, później posłuchamy II Koncertu Wiolonczelowego, który był napisany dla Mstisława Rostropowicza, a tym razem zostanie wykonany przez Amita Peleda – znakomitego wiolonczelistę pochodzenia amerykańsko-izraelskiego – mówi Elżbieta Penderecka.

Muzyczna podróż przez przekrój twórczości

W programie festiwalu, który potrwa do 23 listopada 2018 r., są dzieła powstałe na przestrzeni blisko 40 lat. Pokazują one konsekwentną drogę rozwoju języka muzycznego Pendereckiego.

Wszystkie moje utwory są ważne. Tych nieważnych po prostu nie piszę. Zaczynam je pisać, ale zostawiam i zaczynam pisać te lepsze – odpowiada żartobliwie Krzysztof Penderecki zapytany o to, które dzieła uważa za najważniejsze.

Sinfonia Varsovia z mistrzem

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego to przeze wszystkim koncerty jego bliskich współpracowników. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Sinfonia Varsovia, w której profesor Krzysztof Penderecki pełni funkcję dyrektora artystycznego od ponad 15 lat i z którą koncertuje na całym świecie.

Tym razem Orkiestra wystąpi podczas festiwalu dwukrotnie: podczas drugiego koncertu Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego: 17 listopada br. (w sobotę)co godzinie 19.30 w Filharmonii Narodowej i 23 listopada br. (w piątek) o godzinie 20.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

W programie sobotniego koncertu (17.11.2018 r.) znajdą się trzy dzieła mistrza: VI Symfonia „Pieśni chińskie”, II Symfonia „Bożonarodzeniowa” i II Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie”.

VI Symfonia „Pieśni chińskie” na baryton i orkiestrę to dzieło skomponowane przez Krzysztofa Pendereckiego w 2016 r. W jej wykonaniu weźmie udział dwóch solistów: Zen Hu – wirtuoz chińskiego instrumentu smyczkowego erhu i niemiecki baryton Stephan Genz. Za pulpitem dyrygenckim staną kolejno Wojciech Rajski, Sergey Smbatyan i Andres Mustonen.

Skomponowana w 1980 r. II Symfonia to jeden z pierwszych utworów, w których kompozytor zdecydowanie odciął się od awangardy i zwrócił ku tradycji romantycznej. Stylistyczny eklektyzm stał się jego znakiem rozpoznawczym, prowadząc do powstania wielu ważnych dzieł.

W programie sobotniego koncertu jest także II Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie”. Został on skomponowany przez mistrza w 2002 r. i zadedykowany ofiarom zamachu terrorystycznego na World Trade Center. Partię solową wykona litewska pianistka Mūza Rubackytė.

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego – finałowy koncert

Finałowy koncert Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego wypełni scenę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej iście operowym zespołem muzyków. W dzień urodzin mistrza, 23 listopada, wystąpi siedmioro solistów, trzy chóry, trzech dyrygentów i orkiestra Sinfonia Varsovia. Na zaproszenie jubilata do Warszawy przyjedzie Anne-Sophie Mutter, która wykona zadedykowany jej II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy”. Kolejnym punktem programu będzie Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę, w którym partie solowe wykonają Frans Helmerson, Ivan Monighetti i Arto Noras. Koncert, a zarazem cały festiwal zwieńczy Dies illa, poświęcone pamięci ofiar I wojny światowej. W utworze tym połączą swoje siły śpiewacy Chóru Filharmonii Narodowej, Poznańskiego Chóru Kameralnego i Chóru Narodowego Forum Muzycznego we Wrocławiu. Wraz z nimi wystąpią soliści: Johanna Rusanen (sopran), Anna Radziejewska (mezzosopran) i Nikolay Didenko (bas). Dyrygować poszczególnymi kompozycjami będą: Leonard Slatkin, Christoph Eschenbach, a także Maciej Tworek i sam Krzysztof Penderecki.

Twórca jakich mało

Obecność na Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego tak wielu znaczących artystów i zespołów z całego świata jest widocznym dowodem uznania, jakim cieszy się Penderecki w środowisku muzycznym. Jednocześnie jego relacje z rodzimymi artystami przyczyniają się do promocji polskiej muzyki na całym świecie. Doskonałym przykładem była wspólna trasa koncertowa Sinfonii Varsovii, Anne-Sophie Mutter oraz Pendereckiego i Tworka po 8 miastach w Chinach. Listopadowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego daje natomiast polskiej publiczności unikalną okazję doświadczenia w jednym miejscu i czasie wszystkiego, za co mistrza podziwia cały światmówi dyrektor J. Marynowski.

Złoty okres w muzyce polskiej trochę przeminął. Mało jest kompozytorów, którym udało się „przedrzeć” przez czas i ustalić swoje miejsce. Nie widzę wyjątkowych osobowości wśród młodych kompozytorów. To źle wróży na przyszłość – mówi profesor Krzysztof Penderecki.

Materiał: Ewa Ploplis

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *