Badanie rentgenowskie to jedno z częściej wykonywanych badań obrazowych. Metoda ta wykorzystuje promieniowanie X – jonizujące do odwzorowania struktur ludzkiego ciała. W większości przypadków badanie rentgenowskie nie wymaga specjalnego przygotowania. Sprawdź, kiedy jest ono jednak konieczne.
Badanie rentgenowskie (RTG) nie wiąże się przeważnie ze specjalnym przygotowaniem ze strony pacjenta. Bez względu na obrazowaną strukturę stawiający się na nie pacjent powinien zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną oraz poinformować lekarza o stosowanych lekach. Jeśli kierujący na badania medyk nie zaleci inaczej, pacjent powinien zażyć leki jak zawsze, popijając je niewielką ilością wody niegazowanej. Zgłaszając się na badanie, powinien zadbać o wygodny, dwuczęściowy strój, który będzie łatwy do zdjęcia, aby odsłonić analizowaną okolicę ciała. Trzeba również pamiętać o pozostawieniu w szatni wszelkich metalowych akcesoriów, które mogłyby zaburzyć przebieg badania. Dodatkowego przygotowania wymaga użycie kontrastu.
Niekiedy w celu lepszego uwidocznienia analizowanych struktur podczas RTG konieczne jest zastosowanie środka cieniującego. Wówczas przygotowanie obejmuje:
Warto wspomnieć, że po badaniu RTG z kontrastem pacjent pozostaje pod obserwacją około 30 minut. Usuwa mu się wkłucie dożylne i powinien zadbać o nawodnienie w celu usunięcia kontrastu z organizmu. Więcej na temat przygotowań do badania RTG przeczytasz tutaj: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rtg.
Pacjent, u którego wykonywane będzie RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i jamy brzusznej, musi zadbać o oczyszczenie jelit z nagromadzonych w nich gazów i treści, które mogłyby utrudnić obrazowanie. W tym celu:
W urografii dokonuje się oceny układu moczowego. Przygotowanie do tego badania obejmuje:
Bezpośrednio przed badaniem należy też opróżnić pęcherz i zgłosić się na założenie wenflonu.
Dodaj komentarz