Rynek aut używanych

Rynek aut używanych rośnie w czasie pandemii. Kupować chcemy głównie za gotówkę

Opublikowano: 10 kwietnia 2021

Pandemia sprawiła, że przeważnie szukaliśmy oszczędności, a więc wstrzymywaliśmy się z drogimi zakupami. Rynek aut używanych powinien jednak niebawem odżyć, ponieważ nawet co piąty badany deklaruje, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy nabędzie samochód.

Rynek aut używanych wraca do łask

Eksperci przekonują, że największą popularnością będą cieszyć się pojazdy używane. Choć pandemia sprawiła, że na światowych rynkach doszło do prawdziwego wstrząsu, pomału oswajamy się z sytuacją, w jakiej się znaleźliśmy. Nieco spokoju dało także rozpoczęcie masowych szczepień.

Jak pokazują badania, przeglądając rynek aut używanych, szukamy samochodu nie starszego niż pięć lat. Ponadto płacić chcemy głównie gotówką, choć należy zaznaczyć, że rośnie popularność leasingów oraz kredytów z niskimi ratami.

W Polsce w roku 2020 zarejestrowano aż o 22,9% mniej aut, niż w roku 2019. Wszystko wskazuje jednak na to, że dojdzie do odbicia. CEPiK informuje, że w lutym br. zarejestrowano 43 528 samochodów, czyli aż o 18% więcej niż w styczniu 2021, ale także nieco więcej niż w lutym 2020 r. Popyt rośnie, a wpływ na to ma obecna sytuacja na świecie. Osoby, które obawiają się zarażenia unikają transportu publicznego. Z tego powodu muszą przemieszczać się własnym pojazdem.

Eksperci podkreślają także, że w przypadku Polski dużą rolę odgrywa niskie bezrobocie. Polacy nie obawiają się nagłych zwolnień, poczuli więc, że przymusowe oszczędzenie nie jest już wymagane. Stąd wzrost zainteresowania autami z rynku wtórnego.

Rynek aut używanych – badania Volkswagen Financial Services

Jak pokazuje raport, co piąty (20%) badany deklaruje chęć kupna samochodu w najbliższym kwartale. Kolejne 24% odpowiedziało, że jeszcze nie wie, a 56% na pewno nie zdecyduje się na taki zakup. Ankietę przeprowadzono wśród osób w wieku 18-65 lat.

42% osób zamierza kupić pojazd z salonu, reszta będzie śledzić rynek aut używanych. Jeśli chodzi o wiek samochodów, to nie starsze niż 5 lat chce kupić łącznie prawie połowa badanych; roczne – 1%, dwuletnie – 2%, trzyletnie – 9%, czteroletnie – 9% i pięcioletnie – 27%.

Volkswagen Financial Services zdaje sobie sprawę z tego, że Polacy chętnie kupują samochody z drugiej ręki. Z tego powodu producent w swojej ofercie zamieszcza także pojazdy używane.

Cechą tych pojazdów jest to, że są w bardzo dobrym stanie, mają pewną historię, oryginalne przebiegi, pełną dokumentację i były serwisowane w ASO. Dodatkowo, przed sprzedażą są sprawdzone w stacji kontroli pojazdów i otrzymują roczną gwarancję – podkreśla Daria Zielaskiewicz, dyrektor Marketingu Volkswagen Financial Services.

Rynek aut używanych – jakie sumy są gotowi przeznaczyć Polacy?

W przeprowadzonym badaniu poruszono także kwestię funduszy, jakie są gotowi przeznaczyć Polacy na zakup używanego pojazdu. 55% respondentów zamierza kupić auto za nie więcej niż 50 tys. zł. Na wydatek w granicach od 50 do 100 tys. zł gotowych jest kolejne 28%. Ponadto 13% badanych zamierza wydać więcej niż 100 tyś. Najmniejszą, bo 4% grupą są osoby, które są skłonne wydać więcej niż 150 tysięcy złotych.

Choć wyraźnie przeważającą liczebnie grupą są wciąż nabywcy szukający zarówno najstarszych i najtańszych aut – nawet takich w cenie poniżej 20 tys. zł – warto zwrócić uwagę na z roku na rok rosnący odsetek tych, którzy szukają samochodów coraz lepszej jakości i takich gwarantujących maksimum mobilności. Ta grupa z pewnością będzie powiększać się wraz ze wzrostem zamożności Polaków. Temu trendowi sprzyja także coraz większa podaż wspomnianych już pewnych i sprawdzonych aut poleasingowych – tłumaczy Daria Zielaskiewicz.

Aż 5% kupujących zamierza skorzystać z leasingu konsumenckiego. Ponadto 10% badanych jako formę płatności wybierze niskie raty. Należy podkreślić, że klienci co miesiąc spłacają tylko zakładaną utratę wartości samochodu – nowego lub poleasingowego – w okresie umowy, a nie jego całą wartość. Po jej zakończeniu – 24, 36 lub 48 miesiącach – można oddać pojazd i od razu wybrać nowy model. Z tego powodu jest to wariant, który cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników samochodów.

AutoVIPek

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Piotr Krasnodębski
Wiem, że argumenty podawane w teorii wzbudzają wątpl...
Bitcoin
Każdy, kto miał kiedyś styczność z Bitcoinem ma zapewne świa...
Agencja nieruchomości.
Kinnisvaramaakler on spetsialist, kes abistab kliente kinnis...
Karol Tomas
 W erze globalizacji, gdzi...
maszyny pakujące
W dzisiejszym świecie, gdzie...