Menu
Butelki z piwem

Rynek piwa w Polsce – jakie piwa wybieramy najchętniej?

W 2017 roku Polacy kupili mniej piwa niż rok wcześniej – wynika z analizy firmy Nielsen. Ale za to kupowaliśmy piwa droższe i zostaliśmy trzecim w Europie producentem piwa. Przed nami znajdują się Wielka Brytania i Niemcy. Firma Nielsen, zajmująca się analityką pomiarową na całym świecie, podała dane dotyczące polskiego rynku sprzedaży piw. Okazuje się, że przestaliśmy „lubić” piwa mocne coraz chętniej sięgamy po bezalkoholowe i słabsze procentowo piwne specjały.

Piwo w Polsce – wyniki sprzedaży

O niemal 23 proc. wzrosła sprzedaż piw bezalkoholowych, a tzw. piwnych specjałów o prawie 17 procent. 20 mln zł więcej, w porównaniu do 2016 roku, Polacy wydali na lagery piwa o mniejszej zawartości alkoholu. Ich cechą charakterystyczną tego gatunku jest fakt, że podczas produkcji fermentacja przebiega w niższej temperaturze, ze względu na rodzaj użytych drożdży. Do tej grupy należą, m.in. koźlaki (niem. Bock) i pilznery. Jeśli chodzi o piwa mocne to ich sprzedaż w 2017 roku spadła o 6,2 procent. Zdaniem ekspertów rynku piwnego wynika to z faktu, że coraz bardziej dbamy o zdrowy tryb życia i unikamy mocniejszych alkoholi.

Piwo na półce sklepowej

 

Wspomniany na początku spadek sprzedaży, to ilościowo 2,4 procent. Piwo najchętniej pijemy, kiedy jest ciepło lub podczas imprez sportowych w ubiegłym roku było ich niewiele, możliwe więc, że stąd bierze się ta różnica. Z analiz firmy Nielsen wynika, że rynek piwa mimo wszystko jest dość stabilny, a spadki i wzrosty sprzedaży nie są dynamiczne. Biorąc pod uwagę demografię, tendencje te szybko się nie zmienią.

 

Piwny biznes napędza gospodarkę

Według raportu Beer Statistics za 2017 rok Polska jest trzecim producentem piwa w Europie. W naszym kraju ważone jest co dziesiąte piwo. Polskie browary od kilku lat prężnie się rozwijają, a pracę w nich znalazło już 10 tysięcy osób – do tego dochodzi zatrudnienie w powiązanych branżach: gastronomii, handlu, transporcie. W sumie dzięki branży piwnej etat dostało 200 tysięcy osób – tak wynika z wyliczenia The Brewers of Europe.

W ubiegłym roku, w Polsce działało 210 browarów – to o 60 więcej niż w 2016 roku, a Skarb Państwa zyskuje z podatków odprowadzanych przez browary 10 mld złotych rocznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021