Podstawowym założeniem tegorocznego festiwalu było przeprowadzenie imprezy w dwóch odsłonach – wiosennej na Ukrainie oraz letniej w Niemczech i Polsce. Cykl wydarzeń artystycznych we Lwowie, a także w Iwano-Frankiwsku, realizowany na przełomie kwietnia i maja, odbył się pod hasłem „Polska Muzyka Naszych Czasów na Ukrainie – Karol Szymanowski i Wojciech Kilar”.
Artystycznym patronem i jednocześnie głównym bohaterem letnich koncertów Sacrum Non Profanum w Berlinie, Szczecinie i Trzęsaczu będzie sir Andrzej Panufnik, kompozytor i dyrygent. Nie mogąc pogodzić się z narzuconymi przez komunistów ograniczeniami swobód twórczych, opuścił on Polskę i osiadł na stałe w Anglii, gdzie mieszkał i tworzył aż do śmierci.
Wspólnie z panią Panufnik melomani słuchać będą przede wszystkim genialnej muzyki patrona festiwalu. Słuchacze usatysfakcjonują zapewne koncerty słynnej Orkiestry Filharmonii Lwowskiej.
Ogromnym zaszczytem jest też dla organizatorów imprezy możliwość współrealizacji projektu Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego Międzynarodowego Centrum Muzyki, który promuje muzykę stworzoną przez młodych polskich kompozytorów XXI w. Koncert organizowany w Trzęsaczu zamknie pierwszy cykl prezentacji, który zainaugurowano w marcu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Festiwalowe imprezy i koncerty odbędą się w pięknych salach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, w szczecińskiej katedrze i Zamku Książąt Pomorskich oraz w berlińskim kościele Herz Jesu Kirche, a także kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu.
To wszystko dzięki gościnnym mieszkańcom miast, w których impreza jest organizowana, wiernym melomanom, przyjaciołom, sponsorom, a szczególnie patronom honorowym: Piotrowi Glińskiemu, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, Olgierdowi Geblewiczowi, marszałkowi województwa zachodniopomorskiego, a także ks. abp. Andrzejowi Dziędze, metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu, ks. abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu, metropolicie lwowskiemu, i ks. abp. Heinerowi Kochowi, metropolicie berlińskiemu.
Do grona współpracowników i doradców festiwalu należą m.in.: pracownicy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, Zamku Książąt Pomorskich, Filharmonii Szczecińskiej i Gabinetu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, dzięki którym impreza stoi na wysokim poziomie artystycznym i zaliczana jest do najważniejszych letnich festiwali muzycznych w Europie.
Tekst: Anna Koprowicz
Fot. Zdzisław Sowiński
Dodaj komentarz