Sacrum Non Profanum

Sacrum Non Profanum 2017 w rytmie muzyki Andrzeja Panufnika

Opublikowano: 24 lipca 2017

Przed nami trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. W tym roku odbędzie się on w dniach 17–26 sierpnia. Gościem honorowym będzie lady Camilla Jessel-Panufnik, wdowa po sir Andrzeju Panufniku.

Podstawowym założeniem tegorocznego festiwalu było przeprowadzenie imprezy w dwóch odsłonach – wiosennej na Ukrainie oraz letniej w Niemczech i Polsce. Cykl wydarzeń artystycznych we Lwowie, a także w Iwano-Frankiwsku, realizowany na przełomie kwietnia i maja, odbył się pod hasłem „Polska Muzyka Naszych Czasów na Ukrainie – Karol Szymanowski i Wojciech Kilar”.

Artystycznym patronem i jednocześnie głównym bohaterem letnich koncertów Sacrum Non Profanum w Berlinie, Szczecinie i Trzęsaczu będzie sir Andrzej Panufnik, kompozytor i dyrygent. Nie mogąc pogodzić się z narzuconymi przez komunistów ograniczeniami swobód twórczych, opuścił on Polskę i osiadł na stałe w Anglii, gdzie mieszkał i tworzył aż do śmierci.

Sacrum Non Profanum

Zaproszenie na festiwal przyjęła lady Camilla Jessel-Panufnik – wdowa po kompozytorze, której obecność na tym wydarzeniu traktować należy jako wyjątkowe wyróżnienie oraz dowód uznania jego kunsztu artystycznego.

Wspólnie z panią Panufnik melomani słuchać będą przede wszystkim genialnej muzyki patrona festiwalu. Słuchacze usatysfakcjonują zapewne koncerty słynnej Orkiestry Filharmonii Lwowskiej.

Ogromnym zaszczytem jest też dla organizatorów imprezy możliwość współrealizacji projektu Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego Międzynarodowego Centrum Muzyki, który promuje muzykę stworzoną przez młodych polskich kompozytorów XXI w. Koncert organizowany w Trzęsaczu zamknie pierwszy cykl prezentacji, który zainaugurowano w marcu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

 

Sacrum Non Profanum

Jak zwykle festiwalowym koncertom towarzyszyć będzie wiele imprez. Wśród nich wystawa fotograficzna „Andrzej Panufnik – życie i twórczość”, a także seans filmu dokumentalnego o kompozytorze pt. „Tata zza żelaznej kurtyny”. Ponadto zaplanowano spotkanie z autorkami książek o twórcy, zatytułowane „Andrzej Panufnik. Architekt emocji”.

Festiwalowe imprezy i koncerty odbędą się w pięknych salach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, w szczecińskiej katedrze i Zamku Książąt Pomorskich oraz w berlińskim kościele Herz Jesu Kirche, a także kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu.

Sacrum Non ProfanumSacrum Non Profanum rozwija się z roku na rok.

To wszystko dzięki gościnnym mieszkańcom miast, w których impreza jest organizowana, wiernym melomanom, przyjaciołom, sponsorom, a szczególnie patronom honorowym: Piotrowi Glińskiemu, ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego, Olgierdowi Geblewiczowi, marszałkowi województwa zachodniopomorskiego, a także ks. abp. Andrzejowi Dziędze, metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu, ks. abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu, metropolicie lwowskiemu, i ks. abp. Heinerowi Kochowi, metropolicie berlińskiemu.

Do grona współpracowników i doradców festiwalu należą m.in.: pracownicy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, Zamku Książąt Pomorskich, Filharmonii Szczecińskiej i Gabinetu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, dzięki którym impreza stoi na wysokim poziomie artystycznym i zaliczana jest do najważniejszych letnich festiwali muzycznych w Europie.

 

Tekst: Anna Koprowicz

Fot. Zdzisław Sowiński

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sacrum Non Profanum
Prof. Bohdan Boguszewski nie mógł sobie lepiej wymar...
Orkiestra Academia
Nie umilkły jeszcze echa kameralnego, choć bardzo ud...
Sacrum Non Profanum.
Paderewski mniej znany, nieznany...i zakazany...
Znakomitym koncertem rodzinnym w odrestaurowanym Studiu Konc...
SACRUM NON PROFANUM
Trwa XVI edycja festiwalu Sacrum Non Profanum dedyko...