Salzburg

Salzburg – miasto Mozarta

Opublikowano: 28 czerwca 2021

Jednym z głównych miast Austrii, jest malowniczo położony pomiędzy alpejskimi szczytami, w dolinie rzeki Salzach zabytkowy Salzburg. Miasto to może poszczycić się przepiękną architekturą, niesamowitymi krajobrazami. Na wzgórzu nad starówką znajduje się jeden z największych zamków w całej Europie. Salzburg to także miasto soli, a największą sławę przyniósł mu Mozart i to z tym kompozytorem jest ono najbardziej kojarzone.

Salzburg – słone miasto w alpejskim przełomie rzeki Salzach

Założycielem Salzburga jest św. Rupert, a początki tego pięknego miasta datuje się na VII wiek. Według legendy św. Rupert uderzył swoją laską pasterską w tutejsze skały i to spowodowało, że wypłynęła z nich słona woda. To ponoć sprawiło, że odkryto tu bogate złoża soli. Dzięki tym złożom   miasto się rozwijało i bogaciło. Salz to z języka niemieckiego „sól”, a Burg to „miasto”, więc Salzburg oznacza „Solne miasto”. Przez samo centrum Salzburga przepływa rzeka Salzach, tworząc malowniczy przełom przez otaczające ją wzniesienia Alp. Na tych wzniesieniach powstały dostojne zabudowania fortyfikacyjne, które przez wieki strzegły gęstej zabudowy miejskiej z wąskimi uliczkami i wysokimi wieżami. Zabytkowa zabudowa Salzburga wpisana została światową listę dziedzictwa UNESCO. W tym pięknym mieście przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych kompozytorów w dziejach – Wolfgang Amadeusz Mozart. W związku z tym, co i rusz można tu spotkać nawiązania to tego artysty.

Ufortyfikowane wzgórza Salzburga z pięknymi widokami

Nad miastem dominuje majestatyczna sylwetka zamku Hohensalzburg. Jego historia sięga XI wieku. Przez wieki warownia ta pełniła funkcje rezydencyjno-obronne. Swoją siedzibę mieli w niej miejscowi arcybiskupi. Hohensalzburg to jeden z największych zamków w Europie. Fortyfikacje zamku niemal przechodzą (choć nie łączą się bezpośredni) w kolejne warowne wzgórze – Mönchsberg. Na tym wzgórzu znajdują się m.in. cmentarz św. Piotra z wczesnochrześcijańskimi katakumbami i Johannes  Schölssl. Z jego szczytu rozpościera się niezapomniany widok na stare miasto, zamek, sąsiednie wzniesienia i rzeką Salzach. Po drugiej stronie rzeki znajduje się trzecie z ufortyfikowanych wzgórz – Kapuzinerberg z pięknym zabytkowym kościołem kapucynów i Paschinger Schölssl. To wzgórze porasta las, a odsłoniętych szczytów można podziwiać widoki na miasto i okolice.

Salzburg

Zamek Mirabell z przepięknymi reprezentacyjnymi ogrodami

Atmosfera Salzburga – wąskie uliczki i wysokie wieże

Wciśnięte pomiędzy rzekę i okoliczne wzgórza stare miasto Salzburga ma bardzo wąskie, klimatyczne uliczki. Wiele z tych uliczek połączonych jest równie wąskimi przejściami. Znajduje się tu mnóstwo kawiarni, eleganckich restauracji i ekskluzywnych sklepów. Wszystko w zabytkowych wąskich, lecz wysokich kamieniczkach. Najbardziej urokliwymi uliczkami salzburskiej starówki są Getreidegasse i Judengasse. Najbardziej monumentalną budowlą jest tu katedra z XVII wieku, jej styl to mieszanka baroku i renesansu. Dookoła katedry znajdują się place: Domplatz, Kapitelenplatz i Residenzplatz. Znajdują się przy  nich dawne pałace biskupie, piękne fontanny i charakterystyczna złota kula. Kolejną ważną świątynią jest opactwo benedyktyńskie św. Piotra – pierwotnie romańska, przebudowane w XVII i XVIII wiekach w stylu barokowym. Będąc w Salzburgu, warto także odwiedzić XIII-wieczny kościół franciszkanów. Na Universitätplatz znajduje się robiąca ogromne wrażenie barokowa kolegiata z początków XVIII wieku. Nad starym miastem dominują wieże kościół i ratusza. Po drugiej stronie Salzach znajduje się zamek Mirabell z przepięknymi reprezentacyjnymi ogrodami.

Miejsca i pamiątki związane z Mozartem

W Salzburgu co i rusz można się natknąć na miejsca związane z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Przy Getreidegasse 9 znajduje się charakterystyczny żółty dom, w którym 27 stycznia 1756 roku przyszedł na świat kompozytor. Współcześnie jest tu muzeum poświęcone jego osobie. W katedrze mieści się romańska chrzcielnica, w której Mozart przyjął chrzest. Na Alter Markt znajdują się kamienice, których właścicielami byli Mozartowie. Nieco dalej na wschód przez Salzach przełożona jest kładka Mozartsteg. Nieopodal niej położony jest Mozartplatz, a na nim pomnik kompozytora. Na Marktplatz 8, po drugiej stronie Salzach, znajduje się natomiast dawna rezydencja Mozarta, w której urządzono muzeum artysty. Ciekawostką i świetną pamiątką z Salzburga są nadziewane okrągłe czekoladki z wizerunkiem artysty – nazywają się Mozartkugeln.

Marek Lont

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
targowani
Jeśli uwielbiasz odpoczynek po sezonie i nie lubisz tłumów n...
Hotel Amber Park
Bałtyk jest piękny o każdej porze roku. Szerokie plaże i nad...
Piotr Henicz
Ubezpieczenie od deszczu podczas wyjazdu, videocasty...
Magdalena Fuk
Ze względu na intensywne użytkowanie rekreacyjne zbi...
Jak spakować się w długą podróż
Pakowanie się należy zwykle do tych mniej przyjemnych elemen...
Nowe artykuły
Samochody Kia od lat uważane są za synonim wysokiej jakości....
Jeśli uwielbiasz odpoczynek po sezonie i nie lubisz tłumów n...
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...