Ile kosztuje sauna

Sauna receptą na zdrowie

Opublikowano: 16 lutego 2018

Korzystanie z sauny to w północnej Europie codzienność: większość Norwegów i Szwedów ma saunę: zwykle jest ulokowana w piwnicy, domku ogrodowym lub… w mieszkaniu w bloku. Wygrzewanie się w saunie przynajmniej raz na tydzień to nieodłączny element życia w surowym klimacie Skandynawii. W ostatnich czasach, moda na posiadanie własnej sauny zagościła również nad Wisłą. Sauna w polskim wydaniu to przede wszystkim sauna ogrodowa: umieszczona w domku ogrodowym. Ile kosztuje sauna?

Najczęściej stosowanym patentem na stworzenie sauny w ogrodzie jest umieszczenie gotowego “wkładu” saunowego w zwykłym domku ogrodowym. Ściany domku nie są wówczas ścianami sauny. Nie oznacza to jednak, że może to być jakikolwiek domek – powinien mieć podłogę i szczelny dach, a pożądana minimalna grubość ścian to ok. 2 cm.

Wkład saunowy to budka z profesjonalnie zaprojektowaną warstwą izolacyjną, zbudowana z wysuszonego i zabezpieczonego drewna. W sklepach znajdziemy najróżniejsze modele: od najmniejszych, niemal jednoosobowych, po duże narożne sauny z wygodnymi ławami i zagłówkami. Sauna może być prostokątna, podłużna, wielokątna lub z łukami. Największe modele są przeznaczone do użytku nawet 7 osób jednocześnie. Pamiętajmy jednak, że im większa sauna, tym większej mocy piec będzie nam potrzebny.

Ile kosztuje sauna

Taki wkład saunowy można wstawić do domku ogrodowego, piwnicy, a nawet… do mieszkania. Fot. Ogrodosfera.pl

Sauna fińska, parowa, czy sucha?

Najpopularniejsze są sauny fińskie, uznawane też za klasyczne: w których jest niska wilgotność, a powietrze rozgrzewane jest do wysokiego poziomu 80-100 stopni Celsjusza). Przebywając w takiej saunie, odczujemy, że powietrze jest kilka do kilkunastu razy bardziej suche niż w ogrzewanym kaloryferem pomieszczeniu. Korzystanie z tej sauny obostrzone jest wieloma warunkami: nie mogą korzystać z niej osoby z delikatną skórą (np. cerą naczynkową).

W saunach parowych natomiast generuje się gorącą parę – poziom wilgotności może osiągać tutaj nawet 50 %. O ile faktyczna temperatura panująca wewnątrz jest znacznie niższa niż w saunie fińskiej, to jednak odczuwalna temperatura (przez parę wodną) jest już na zbliżonym poziomie.

Ciekawostką są sauny infrared, w których nie panuje ani wysoka temperatura, ani nie generuje się w środku pary. W kabinach instaluje się tutaj promienniki podczerwieni, które emitują ciepło bezpośrednio na skórę: w ten sposób ciepło nie jest rozpraszane na całe pomieszczenie.

Ile kosztuje sauna

Nowoczesne sauny mają coraz większe przeszklenia – dzięki najnowszym technologiom, nie doprowadzają one do tak dużych strat ciepła, jak się potocznie wydaje. Szklane drzwi sauny nie tylko sprawiają, że wnętrze jest doświetlone, ale też całość wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie! Fot. Ogrodosfera

Jak dobrać moc pieca do sauny?

Trudno jednoznacznie określić potrzebną moc pieca saunowego, przeciętnie jednak ocenia się, że na jeden metr sześcienny kubatury w saunie, potrzebujemy około 1 kW mocy pieca. Specjaliści często oceniają takie wyliczenia jako zbyt uproszczone, bowiem trzeba wziąć jeszcze pod uwagę jakość izolacji cieplnej ścian sauny, jakość podłoża, a także rodzaj sauny (sucha, czy mokra).

Dawniej do wytwarzania wysokiej temperatury w saunie stosowano jedynie piece opalane drewnem. Dziś są to już tylko i wyłącznie piece elektryczne. Są bardziej bezpieczne od instalacji opalanych żywym ogniem, szczególnie w saunach suchych, gdzie nieznaczny brak uwagi może skończyć się szybkim rozprzestrzenieniem się ognia w zamkniętym pomieszczeniu. Dodatkowo, piec elektryczny nie wymaga instalacji przewodu odprowadzającego dym, który często staje się prawdziwym utrapieniem.

Ile kosztuje sauna

Piec z saunie. Fot. Ogrodosfera

Ile kosztuje sauna?

Dobra sauna nie może być tania. Kupując, zwróćmy przede wszystkim uwagę na jakość drewna: jak jest zabezpieczone przed wilgocią i wysokimi temperaturami? Czy jest to drewno żywiczne? Jak sporządzono okucia i łączenia w konstrukcji? Czy do konstrukcji włączono substancje toksyczne, które pod wpływem wysokiej temperatury będą się ulatniały? Drewno najczęściej stosowane do produkcji szklarni to świerk skandynawski, lipa, osika lub jodła skandynawska i cedr kanadyjski.

Ile kosztuje sauna

Na ostateczny koszt budowy sauny wpływa jej wyposażenie. Na zdjęciu widzimy ławy z zagłówkami i balie. Fot. Ogrodosfera

Sauny w przedziale 5-7 tys

W tym przedziale cenowym znajdziemy sauny 1-3 – osobowe, wykonane ze świerku skandynawskiego lub z rodzimego drewna o niewielkiej żywiczności (na przykład świetnie sprawdza się lipa). Wyposażone są w przeszklone drzwi i okna, z wbudowanymi ławkami i zagłówkami. Dodatkowym kosztem do zakupu szklarni jest też oczywiście piec. Kalkulując całkowite koszty zakupu, warto też wziąć pod uwagę opłatę za profesjonalny montaż konstrukcji sauny, jak i koszty wyposażenia dodatkowego, tj. jak sterowniki promienników w saunach infrared lub koszty zakupu specjalnych lamp oświetleniowych, przystosowanych do stosowania w tego typu kabinach. Przydatne będą też podesty

Ile kosztuje sauna

Na zdjęciach: narożne sauny w przedziale cenowym 5-7 tys zł. Fot. Ogrodosfera.pl

Sauny w cenach od 7 do 10 tys zł

W tym przedziale cenowym możemy znaleźć przede wszystkim większe – mieszczące od 3 do nawet 7 osób sauny. Narożne, prostokątne lub na rzucie kwadratu. Z ławami przystosowanymi do jednoczesnego użytku przez kilka osób.

Ile kosztuje sauna

W przedziale cenowym 7-10 tys zł znajdziemy już nieco bardziej przestronne sauny. Źr. fot. Ogrodosfera

Zalety korzystania z sauny:

  • Poprawa odporności organizmu
  • Doskonały sposób na oczyszczenie skóry
  • Pozytywny wpływ na układ krążenia, nerwowy i układ oddechowy
  • Ułatwienie odchudzania: podczas jednego seansu w saunie, nasz organizm spala około 300 kcal.
  • Ulga w schorzeniach takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, astma, nadciśnienie, anoreksja
  • Wzmożone usuwanie toksyn nagromadzonych w organizmie. W czasie, gdy wygrzewamy się w wysokiej temperaturze sauny, z naszego ciała wyparowują ponadprzeciętne ilości wody. Dzięki temu, krew gęstnieje, a organizm stymulowany jest do zwiększenia produkcji przeciwciał. Wraz z nadmiernie wydalanym potem, usuwamy duże ilości toksyn z organizmu. Dlatego tak wiele osób cieszy się przypływem energii po kilku seansach regularnego korzystania z sauny: to właśnie toksyny są częstą przyczyną powstawania zmęczenia i podatności na zapadanie na choroby, a także…niezbyt promiennego wyglądu

Schorzenia, które wykluczają z korzystania z sauny:

  • Cera naczynkowa, atopowe zapalenie skóry i nadwrażliwość skórna
  • Choroby serca, zapalenie żył, skaza krwotoczna (osoby po zawale serca muszą odczekać co najmniej 6 miesięcy przed następnym korzystaniem z sauny)
  • Cukrzyca
  • Niewydolność oddechowa
  • Przeziębienie eliminuje z korzystania z sauny do czasu całkowitego wyleczenia
  • Z sauny nie powinny też korzystać kobiety w ciąży
  • wrzody, jaskra, choroby weneryczne, daltonizm, guzy i in.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy sauna nam nie zaszkodzi, warto skonsultować się z lekarzem.

Ile kosztuje sauna

Przykład gotowej sauny ogrodowej – jest to gotowy domek ogrodowy o ścianach o grubości 4 cm. Podłoga zbudowana jest z wodoodpornych, przekładanych wełną mineralną paneli drewnianych, które zostały pokryte boazeryjną deską podłogową. Wymiary wewnętrzne domku: 2,38 x 1,92 m. Fot. Ogrodosfera.pl

O czym warto wiedzieć?

Nawet jeśli zdecydujemy się na instalację pieca w saunie, możemy jednocześnie później zainstalować w niej promienniki podczerwieni. Decydując się na piec elektryczny, konieczna będzie zmiana zasilania na trójfazowe. Piece elektryczne z zasilaniem 220 V mają zastosowanie tylko w niewielkich, jedno- lub dwuosobowych kabinach.

Saunę możemy zbudować na poddaszu  – zabudowa pod skosem nieznacznie zwiększa wydatki na inwestycję, jednak nie jest niemożliwa. Ważne będzie w tym przypadku zaniechanie budowy pieca w miejscu, nad którym nie ma co najmniej 1,5 m wysokości wolnej przestrzeni.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
Linea
Nowość na polskim rynku – czas poznać nowy sklep internetowy...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...