Sekret tradycyjnej włoskiej kawy – historia Don Caruso

Opublikowano: 16 października 2018

Ostrożnie, nie przypal! Teraz weźmy młynek i zmielmy. Otwórzmy szufladkę i sprawdźmy. Weź zmieloną kawę, potrzyj i powąchaj… Tak kilkadziesiąt lat temu dziadek przybliżał wnukowi, Riccardo Caruso, sztukę komponowania kawy, a ten wziął sobie nauki do serca i stworzył mieszanki, którymi dziś możemy rozkoszować się w domowym zaciszu oraz w wielu kawiarniach i restauracjach w całej Polsce.

Mało kto wie, że we Włoszech próżno szukać krzewów i drzew kawowca. Włoska kawa to tak silna marka głównie dlatego, że to właśnie tutaj są palone najlepsze kawy świata. Ziarna są zbierane na plantacjach w krajach Ameryki Południowej, środkowej Afryki i południowej Azji, skąd statkami docierają do wybrzeży Włoch, a następnie są dystrybuowane do palarni rozsianych na terenie całego kraju.

Jak powstaje kawa Don Caruso?

W przypadku kawy Don Caruso, ziarna zbierane są na plantacjach w Brazylii, Hondurasie, Etiopii, Indiach, Kenii i Kostaryce, skąd są transportowe do Triestu, by później trafić do palarni zlokalizowanej w Udine w północnych Włoszech. To tam dzieje się magia.

Doświadczeni specjaliści selekcjonują najlepsze ziarna, by później skomponować z ich odpowiednie mieszanki. W ten sposób powstaje Don Caruso:

  • Classico – 70% ziarna Arabica i 30% Robusta (duża zawartość kofeiny, przyjemny, niekwaśny smak)
  • Ricco – 85% ziarna Arabica i 15% Robusta (wyraźna nuta aromatu kawy)
  • Top Quality – 100% Arabica (idealna dla koneserów smaku kawy)

Selekcja i łączenie ziaren to jeden z kluczowych etapów procesu. Po nim przychodzi czas na palenie kawy, które ostatecznie decyduje o jej smaku i aromacie. Ziarna trafiają do tradycyjnych pieców ogrzewanych z zewnątrz. Na efekt końcowy wpływa dwa czynniki: temperatura i czas palenia. Dzięki wystawieniu ziaren na działanie wysokiej temperatury (od 200 do nawet 250 stopni Celsjusza) uwolnionych zostaje do 700 substancji aromatycznych i smakowych.

Nawet minimalne różnice w czasie i temperaturze mogą mieć wpływ na ostateczny efekt. Przez to palenie kawy można z pełną powagą nazywać sztuką. Tylko najlepsi wiedzą w jaki sposób przeprowadzić ten proces, a wiedzę tę zdobywają latami – eksperymentując z mieszankami, wysokością temperatury i okresem palenia.

Smak Don Caruso to konsekwencja tradycyjnego podejścia do produkcji kawy i wielu lat doświadczenia specjalistów, którzy decydują o momencie zbioru ziaren, selekcjonują je i łączą w odpowiednie mieszanki, a później palą, doskonale wiedząc, jaki efekt chcą osiągnąć.

Pomimo rosnącej produkcji, kawa palona w północnych Włoszech nie zmienia się, a jej miłośnicy mogą mieć pewność, że za każdym razem, gdy otworzą nową paczkę kawy – będą się delektować tym samym smakiem i aromatem. Przywiązanie do tradycji i podejście do produkcji kawy z pełnym zaangażowaniem i szacunkiem dla surowca – to sekret Don Caruso, kawy która cieszy podniebienia kawoszy na całym świecie już od 1957 roku.

Ta kawa nie tylko jest wyśmienita, lecz stanowi również część mojej historii.

Wkrótce stanie się częścią również Waszej…

  • Riccardo Caruso

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Lavazza
Kiedy rano budzimy się z myślą o aromatycznej kawie, często...
Ptasie Mleczko
Costa Coffee i Ptasie Mleczko® doskonale wiedzą o ty...
Kawa mielona
Jaka kawa smakuje najlepiej?...
coffee to go
Kawa na wynos nie jest już domeną wyłącznie kawiarni. Możemy...
Kubek z nadrukiem
Jeśli uważasz, że kubek z napisem jako pomysł na prezent to...