farbowanie tkanin

Sekrety tkanin. Jakie materiały ze sklepu można farbować?

Opublikowano: 1 września 2021

Zaglądasz do sklepu internetowego. Widzisz przepiękną tkaninę, która idealnie pasuje do Twojego projektu. Jest tylko jeden problem. Kolor. Nie do końca odpowiada Twoim wymaganiom.

Masz w głowie konkretną wizję i nie spoczniesz, póki jej nie zrealizujesz. I w porządku. Farbowanie tkanin i dzianin jest możliwe. Jednak efekt będzie się różnić w zależności od rodzaju materiału. Nie popełnij błędu przy wyborze.

Tkaniny naturalne zafarbujesz z łatwością.

Jeśli kupujesz tkaninę pod farbowanie, zainteresuj się materiałami w 100% naturalnymi. To właśnie one chłoną barwniki w największym stopniu. Nawet te pochodzące z natury i nie zawierające śladu chemii!

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ naturalne włókna są silnie porowate. Można je przyrównać do wysokoporowatych włosów, których łuski są rozchylone, co ułatwia wnikanie barwnika wewnątrz całej struktury.

Czego szukać w sklepie? Tkanin i dzianin z bawełny, lnu lub jedwabiu. Szczególnie tych, które wyrosły na organicznych plantacjach, gdzie nie używa się chemii. Wiskoza, która jest włóknem przetwarzanym sztucznie, lecz wytwarza się ją z naturalnych składników, również będzie dobrym pomysłem.

Jak farbuje się materiały syntetyczne?

Trudniej. A efekt jest w dużej mierze losowy. Poliester może nie zafarbować się wcale. Jeśli nawet ta sztuka Ci się powiedzie, kolor może sprać się bardzo szybko. Podobnie będzie z poliamidem czy akrylem. Nylon? Wart spróbowania, ale nie masz żadnej gwarancji, że próba zakończy się powodzeniem.

Również tkaniny z domieszką elastanu mogą być trudniejsze do farbowania. Zasada ta dotyczy także tych materiałów, w których włókna syntetyczne miesza się z naturalnymi. W tym ostatnim przypadku kolor może być po prostu jaśniejszy i nierównomierny, ponieważ barwnik wniknie w strukturę włókien tylko częściowo.

Czy farbowanie tkanin obiciowych to dobry pomysł?

I tak i nie. Wszystko zależy od tego, z czego są wykonane. Tkaniny obiciowe mają z reguły dużą gramaturę, czyli ciężar na metr kwadratowy powierzchni. Innymi słowy – są grube. Możesz się spodziewać, że zużyjesz na nie sporo barwnika. Nie decyduj się jednak na eksperymentowanie od razu na całości. Zawsze sprawdź efekty na małej próbce.

Mała niespodzianka, czyli kilka słów o szwach.

Z czego wykonane są nici? Najczęściej z syntetycznych materiałów, które mają największą wytrzymałość. Możesz też nabyć nici bawełniane lub jedwabne. W produkcji poddaje się je jednak wielu procesom, by ograniczyć liczbę wystających włókien.

Opalanie, gładzenie, bielenie, gotowanie… Można powiedzieć, że nici to produkt po przejściach. Z tego względu nici się często nie barwią. Lepiej więc zafarbować materiał przed szyciem, jeśli chcesz mieć kontrolę nad efektem.

W jaki sposób farbować tkaniny?

Na początek tkaninę należy dokładnie oczyścić. Wszelkie zabrudzenia mogą odznaczyć się przy farbowaniu. Następnie warto ją wygotować w roztworze wody z sodą, co przynajmniej częściowo usunie z niej impregnaty producenta. Jeśli do farbowania będziesz używać wody, wybieraj miękką lub deszczówkę. Używaj farb renomowanych producentów. Dla ułatwienia procesu możesz wybrać barwnik, który farbuje podczas prania w zwykłej pralce.

Czy barwnik uszkodzi tkaninę? Trudno określić. Wszystko zależy od jego jakości. Jeśli chcesz przeprowadzić próbę swoich nowych umiejętności, zajrzyj do Textilhouse.pl. W naszej ofercie znajdziesz między innymi bawełnę organiczną, która świetnie nada się do pierwszych eksperymentów.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Koszula damska
Koszula damska to z pewnością must have w szafie każdej kobi...
szpilki
Każda elegancka kobieta powinna posiadać w swojej szafie prz...
Totalnym must have w szafie każdego mężczyzny powin...
Plecaki Vans
Marka Vans, znana przede wszystkim z produkcji obuwia skate,...
Piżamy damskie Bohomoss
Od zawsze zmagamy się z dylematem: wygodnie czy stylowo? Czy...